Anarchistická federace

Vallekas nezkrotíš

V Madridu fašisté a policie narazili při předvolební provokaci v dělnické čtvrti

Vallekas

Ve středu 7. dubna uspořádala ultrapravicová strana VOX svůj předvolební mítink ve čtvrti Vallekas. Šlo o jasně provokační akt, jelikož tato dělnická čtvrť je známá jako bašta antifašismu, a to už v době Francovy diktatury. Kdo zná postoje kapel Ska-P nebo Non Servium, které zde vyrostly, má asi jasno.

V 19.30 se na náměstí Plaza de la Constitución, známém jako Rudé náměstí (Plaza Roja) sešlo asi 300 příznivců VOX. Z balkonů a oken okolních domů je „vítaly“ nelichotivé transparenty, například ten, kde ve slově VOX bylo O vyobrazeno ve formě hovna. Hlavní hvězdou setkání byl předseda strany Santiago Abascal. V Madridu jsou regionální volby naplánovány na 4. května a VOX se zjevně snaží získat provokací mediální pozornost.

Na protiakci se sešlo na 2000 místních lidí všech věkových kategorií. Nechyběli samozřejmě anarchisté, skupina Vallekas Antifascista či členové Bukaneros, fotbalových ultras místního klubu Raya Vallecana. Skandovalo se „Vallekas nezkrotíte!“, „Fašisti z naší čtvrti pryč!“, „Madrid bude hrobem fašismu!“, „Abascal do práce!“, zpívaly se antifašistické popěvky a k vidění byly transparenty „VOX není vítána“ nebo „Rodilí nebo odjinud, jsme jedna dělnická třída“.

Policie klasicky sloužila fašistům jako soukromá ochranka a oddělovala je od rozlobených místních obyvatel. Mezi oběma tábory docházelo neustále ke slovním výměnám a hluk antifašistů způsobil, že Abascalův projev nebyl mimo prvních řad na náměstí slyšet a několikrát ho musel přerušit. Oběma směry letělo i několik předmětů. To mělo za následek zběsilý útok policie, která standardně mlátila lidi hlava nehlava. Automaticky zaútočila jen proti antifašistickému shromáždění, které také ostřelovala gumovými míčky. Podařilo se jí sice na chvíli dav rozptýlit, ten se však dal zase dohromady, na obrněné policisty létalo kamení (ti ho vrhali zpět na lidi) a pár fízlů si odneslo nějaký ten kopanec.

Čtyři lidé (z toho tři nezletilí) byli zadrženi, někteří využili službu mediků z řad demonstrantů a 14 jich muselo vyhledat ošetření profesionálních zdravotníků. Představitelé politických stran, s výjimkou Pabla Iglesiase z Podemos, který pochází z Vallekas, obhajovali právo fašistů na jejich mítinky s tím, že Vallekas patří všem. Je to ale nesmysl, jestli má patřit i fašistům, pak nemůže patřit většině místních obyvatel, kterých by se fašisté nejraději zbavili. I v táboře antifašistů bylo k vidění heslo „Vallekas patří všem“, avšak ve zcela jiném významu – všem neprivilegovaným bez rozdílu barvy pleti, pohlaví či sexuální orientace, tedy bez těch, kteří s sebou nesou diskriminaci a vykořisťování – fašistů, politických stran, fízlů, lichvářů, pasáků a podobných.

„Někteří anarchisté z Vallekas“ se k akci vyjádřili následovně: Ve Vallekas jsme nerezignovali na vytváření sebeobrany proti fašismu jako v jiných regionech. Uvádíme do praxe to, co historicky tato čtvrť vždy dělala. Vallekas má paměť. Vallekas není šelma, která by se dala zkrotit: ani politickými stranami, ani fašisty, ani policií. Ti, co chtěli obrázek poklidného protestu, byli asi zklamaní. Ti, co chtěli vidět, jak na fašisty a policii létají kameny, byli spokojení. Vallekas reaguje na fašistickou a policejní provokaci přímo, bez prostředníků a bez očekávání čehokoli u volebních uren, které jak víme, jsou hrobkou jakéhokoli boje, který má v úmyslu zpochybnit pilíře státu a kapitalismu, jejich útlaku a vykořisťování. Vallekas je nepřizpůsobivá zóna!

Druhý den, ve čtvrtek 8. dubna se na Rudém náměstí sešly desítky lidí, včetně dětí, v bílých overalech se smetáky a desinfekčními přípravky, aby místo vydezinfikovali od „včerejších zbytků homofobie, rasismu, machismu, fašismu a nenávisti k odlišným“.


Verze pro tisk 12.4.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy