Benefice pro FNB Minsk

V reportáži z pražské solidární demonstrace jsme už informovali o skutečnosti, že běloruská pořádková policie zatkla 23. ledna během výdeje jídla na Michajlovském náměstí několik aktivistů a aktivistek minského kolektivu Food not Bombs (FNB). Téměř všichni zadržení (4 aktivisté FNB a 2 pouliční zdravotníci) byli okamžitě ve zrychleném řízení odsouzeni okresním soudem k 15 dnům vězení a někteří také k pokutě 14 500 Kč (to jsou v tamních poměrech přibližně dva měsíční platy). Jejich zločinem bylo poskytování bezplatného jídla a lékařské péče těm, kteří to potřebují.

FNB Minsk po 15 let rozdávala každý týden jídlo na třech různých místech ve městě, aby tak protestovali proti chudobě a hladu ve světě, kde se místo na lidské potřeby vynakládají obrovské prostředky na udržování armády a policie. Ve světě nadále pokračují různé akty podpory s perzekvovaným kolektivem.

V Česku proběhly kromě jiných projevů solidarity také dvě benefiční akce, při nichž mohli lidé příspěvkem za veganský burger přispět na aktivisty z Minsku. První proběhla 31. ledna v Jihlavě v režii místního kolektivu FNB a rozdalo se při ní celkem 69 burgerů, a to jak formou rozvozu, tak přímého odběru od 15 do 16 hodin v parku Gustava Mahlera.

Druhá benefiční akce se konala ve dnech 3. až 5. února v Ostravě. Tamní kolektiv FNB, který má sám bohaté zkušenosti s policejní buzerací, rozdáváním burgerů za dobrovolný příspěvek formou rozvozu na kole či vyzvednutí v jednom ostravském baru nashromáždil v uvedených dnech 11 460 Kč, tedy částku, která umožní uhradit celou jednu pokutu nařízenou běloruským soudem. „Zastáváme názor, že jídlo je základní lidské právo, nikoli privilegium, a že proti represím, diktatuře, bezpráví a násilí je třeba se postavit,“ uvedli k akci její organizátoři.

 

Poznámka:
O dění v Bělorusku vydalo nedávno Nakladatelství AF publikaci nazvanou Statě o revoluci (česky o událostech v Bělorusku). Objednat si ji můžete v e-shopu Roleta39.