Anarchistická federace

A3: Na policejním traktoru do politiky

Někdo chce stát řídit jako firmu, někdo jako fízlárnu. My bychom se nejraději obešli bez řízení i bez státu. Stahujte, tiskněte a šiřte únorové číslo nástěnných novin A3!

A3

S tím, jak to vypadá, když se stát řídí jako firma, máme mnoho bohatých zkušeností. A jestli někdo myslel, že tenhle asociální nesmysl už nic netrumfne, je na omylu. Ke korýtku se nyní dere jeden takový, co by chtěl stát řídit jako fízlárnu.

Robert Šlachta, zhrzený bývalý kápo Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na konci ledna oznámil, že chce do politiky. Za tím účelem zakládá „hnutí“ s příznačně debilním názvem Přísaha. Stejně jako Babiš vůbec nechápe, co slovo hnutí znamená. Namísto širšího lidového tlaku na společný zájem, jenž následně formuluje nějaké požadavky, přichází samozvanec, aby cosi takového založil. Ale na to, že se tu staví věci na hlavu, jsme už tak nějak zvyklí. Na skutečné významy slov se kašle, hlavně když bude nějaká prebenda.

Šlachta chce podle svých slov sloužit státu, a když nemůže jako policejní vašnosta, tak aspoň jako politik. Přivádí s sebou lidi, co působili u policie, a tvrdí, že vždycky „dělal maximum pro to, aby ze svého pohledu a z pohledu zákona udělal pro Česko to nejlepší“. O tom, jak svůj pohled zaměňuje za ten zákonný, nás v minulosti velmi nemile přesvědčil.

Jako šéf ÚOOZ pro nás, anarchisty a anarchistky, díky kauze Fénix už navždy zůstane onou pomyslnou hlavou, která velí konstruování politických kauz, nasazování agentů provokatérů a sepisování lživých a manipulativních kádrových posudků. Anarchistické hnutí (tady jde opravdu o hnutí na rozdíl od ego-Přísahy) bylo u nás v roce 2015 zasaženo rozsáhlou represí organizovanou jeho útvarem. Cílem bylo infiltrovat hnutí, rozkrýt ho, diskreditovat v očích veřejnosti a paralyzovat různými obviněními. Policie provedla rozsáhlé razie a zadržela jedenáct lidí. Tuto megalomanskou akci nezapomněla náležitě pod označením Fénix medializovat a strašit veřejnost hrozbou terorismu. Pět lidí bylo obviněno za něco, co se nestalo, za údajnou přípravu útoku na vlak s vojenským materiálem. Záhy se ukázalo, že se jedná o předem vykonstruovanou kauzu za přispění nasazených agentů provokatérů. Následně šlachtovci vzali do vazby dalšího anarchistu, kterého obvinili z hození zápalných lahví na zahradu ministra obrany, i když se v uvedenou dobu prokazatelně nacházel na jiném místě.

Celý Fénix se sesypal u soudu jako domeček z karet. Několik lidí si ale muselo odsedět dlouhé měsíce ve vazbě. Sám Šlachta se postaral, aby jeden ze stíhaných nemohl z vazby ven, když pro soud vystavil kádrový posudek na sestru stíhaného, kde ji popsal jako anarchistickou organizátorku, ačkoli s tímto hnutím neměla nic společného. Málokterému fízlovi se povedlo, aby kvůli němu politický aktivista zahájil ve vězení hladovku. V tomto směru hraje Šlachta prim.

V knize, kde formou rozhovoru odpovídá na nekonfliktní otázky, Šlachta odkrývá jak svou zaujatost, tak i naprostou neznalost, když říká: „Ona totiž ta jaksi nová anarchistická generace je plná rozmazlených, líných, a chcete-li, vychytralých a úskočných postav. Nenajdete mezi nimi žádného pořádného chlapa ani ženskou, co teprve čestného vlastence, natož sokola!“ Jak z povídky od Jaroslava Haška. Člověk by se smál, až by se za břicho popadal, kdyby tato zášť neměla za následek věznění lidí, kteří se ničeho nedopustili. Není divu, že soud obviněné osvobodil. Podle Šlachty „soudní senát postrádal statečnost“ a „nechal se oblbnout obhajobou“. Jak se z jeho knihy dozvíme, přál by si, aby obhájci spolupracovali s obžalobou proti zájmu svých klientů, jelikož o vině a nevině přece rozhodl jeho útvar.

V roce 2007 byl vyhlášen velitelem roku, mj. kvůli „zkvalitnění operativně pátrací činnosti, využívání informací z prostředí a zlepšení kvality trestního řízení“. Jeho nové metody ale zas tak nové nejsou, navázal jen tam, kde skončila StB – odposlechy, razie, agenti provokatéři, vyhrožování, vykonstruovaná obvinění, manipulace trestního řízení (policejním žargonem: zlepšení jeho kvality)…

V politice chce klást důraz na protikorupční rétoriku. Takových už tady bylo, včetně Zemana, Babiše, Bárty a dalších, jejichž odpor ke korupci je upřímný možná jen tehdy, když nejde o jejich zájmy či zájmy jim blízkých osob z podnikatelských a politických kruhů.

Při komerčně-propagačních cestách s knihou prý Šlachta z lidí cítil velkou frustraci, chaos a pocit nespravedlnosti. Ano, přesně tyto pocity při pohledu na jeho osobu cítíme také. A nepomůžou mu ani nové uši, které si nechal upravit, protože se mu neonacisti posmívali, že je ušaté torpédo. V uražené ješitnosti může bohatě konkurovat Babišovi a dalším, vždyť kvůli označení „ušatý traktorista“ vystavil jeho podřízený osmitisícovou pokutu ekologickému aktivistovi, který byl fízly šikanován v rámci fénixové razie. Šlachta zřejmě neunesl, že dotyčný nespolupracoval, navíc si nenechal nic líbit a poslal na jeho útvar exekutora. Soud pokutu následně zrušil.

Robert Šlachta se narodil ve špatné době. Nejlépe by se mu zřejmě žilo v 50. letech. Vedl by nějaký útvar, který by konstruoval procesy s politickými nepřáteli režimu, psal by kádrové posudky na jejich příbuzné, soudy by statečně akceptovaly jeho rozhodnutí o vině, obhájci by spolupracovali s obžalobou a on by ve volných chvílích na traktoru rozorával meze.

 

A3 (únor 2021) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.

 

Související odkazy:
Šlachta je lhář!
Kauzu Fénix by šlo objasnit i bez důkazů, jen by se „pachatelé“ museli přiznat, myslí si Šlachta


Verze pro tisk 3.2.2021 Nakladatelství AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)

Klima a film: autonomní zóny aneb jak se žije na stromě

7. 12. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - okupace hamabašského lesa, ZAD a NOTAV …(více)