Anarchistická federace

Vzpomínkový karneval

V neděli 11. října se na mnoha místech po celém světě uskutečnily vzpomínkové akce na počest nedávno a nečekaně zesnulého anarchisty a antropologa Davida Graebera.

studio

Když jsme si s kamarády přečetli výzvu k organizování vzpomínkových akcí, kterou sepsala Davidova žena Nika a jeho přátelé, hned jsme se rozhodli něco podniknout i v Praze. Několik Davidovo knih jsem četl a byl jsem vždy nadšený, osobně ho považuji za jednoho z nejvýznamnějších anarchistických, potažmo levicových teoretiků současnosti, zúčastnil jsem se naživo minulý rok jedné jeho přednášky a nespočet dalších jsem slyšel on-line, a tak mě zpráva o jeho nečekané smrti bez přehánění zasáhla. Na internetu i při čtení jeho knih jsem si užíval jeho osobitý humor a těšil jsem se na další texty, které připravoval a které nyní už žel nedokončí.

Vzhledem k neustále se měnící situaci s vládními opatřeními jsme přípravu akce nechali takřka na poslední chvíli. Nakonec jsme se rozhodli náš „příspěvek“ přesunout do on-line prostoru, protože pár dní před 11. říjnem avizovali akci ve skutečném světě naši kamarádi z Rádia Tuleň. Ti na 17.00 naplánovali setkání v parku na Těšnově nazvané „My a práce (nejen) na hovno“.

My jsme se tedy rozhodli v neděli od 14.00 uspořádat on-line setkání, kde si budeme číst Davidovo texty a poté diskutovat o nich, nebo o čemkoliv jiném, o čem se nám bude chtít. Připojit se mohl kdokoli, kdo chtěl, stačilo si napsat na kontakt Anarchistické federace (AF) o odkaz. Setkání proběhlo na službě call.nolog.cz, kterou poskytuje aktivistický IT kolektiv NoLog.cz. Na tomto místě bych chtěl pochválit bezproblémový průběh (s jedinou výjimkou, a to když do našeho improvizovaného studia vnikl z vedlejšího pokoje králík), obraz se nesekal a zvuk (také díky obstaranému kvalitnímu mikrofonu) byl po celou dobu bezvadný. Jsem rád, že jsme toto vzpomínkové setkání mohli uskutečnit s využitím autonomně spravované infrastruktury a nemuseli jsme používat některé z korporátních, komerčních řešení.

Vybrali jsme kapitolu „Mrtvé zóny představivosti – Esej o strukturální stupiditě“ z knihy Utopie pravidel, ve které se David zabývá byrokracií, její skrytou přitažlivostí i častou nesmyslností, protože nám tohle téma přišlo vzhledem k neustále se měnícím vládním nařízením více než aktuální.

Po přečtení vybrané kapitoly kamarád přispěl do diskuze připraveným příspěvkem, ve kterém Davidovu „teorii byrokracie“ vztáhl právě na současnou situaci. Z této části on-line setkání máme připravený záznam, který brzy zveřejníme. Následovala volná diskuze, ve které jsme nakousli „práce na hovno“, což bylo i hlavní téma akce organizované Rádiem Tuleň. Někteří účastníci a účastnice se podělili o své zkušenosti a různé historky, ať už související s prací a/nebo byrokracií. Téměř přesně po hodině jsme vysílání ukončili a pomalu se vydali na Těšnov, kde vzpomínkový den pro Davida pokračoval.

(Asi) první (polo)veřejnou on-line akci AF tak hodnotím kladně a doufám, že tento formát brzy znova využijeme (snad ale při jiné než vzpomínkové akci, těch nekrologů bylo letos opravdu příliš). Vzhledem k aktuálním výhrůžkám ministra pro válku s pandemií možná nebudeme mít na vybranou.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy