Anarchistická federace

ODS v akci

Malá připomínka zatím ojedinělé letní akce – promítání v dočasně obsazeném prázdném domě.

transparenty

V Praze po vyklizení Kliniky squating obecně stagnuje. Toto se však snaží změnit nově vzniklý kolektiv ODS – Opravdu Dobré Squaty. Přinášíme report jednoho z členů kolektivu z první akce – nazvané Obsaď a promítej!, která proběhla v červenci.

Je páteční večer a kolem devatenácté hodiny se setkávám na tramvajové zastávce kousek od centra Prahy s dalšími členkami a členy kolektivu. Na zádech mám batoh s dataprojektorem a v ruce držím těžkou autobaterii. Kamarád, co přijel se mnou, drží skládací židli a koště na zametání. Postupně přicházejí ostatní, hlavně kolega s velkým rozkládacím žebříkem. Když už jsme všichni, vydáváme se směrem k opuštěnému domu. Jedná se o velký činžovní dům na rohu ulice. První, co musíme zajistit, je vlastní vstup do objektu. Ten už tu někdo před námi částečně připravil, je to okénko na uhlí, tzv. uhlák. Spouštíme tedy dovnitř roztahovací žebřík a následně postupně mizíme všichni uvnitř domu. Nejtěžší je sundat dolů všechny batohy a hlavně těžkou autobaterku.

Hned jak jsme všichni uvnitř, musíme zahájit přípravy, prvně je potřeba pořádně uklidit. Začínáme tedy sbírat hromady odpadků, které byly uhlákem naházeny dovnitř. Další mezitím procházejí jednotlivé místnosti domu a vybírají vhodný prostor pro promítání. Zde je nejpre potřeba zamést, ještěže máme to koště. Další v mezičase zatemňují okna, aby dovnitř nebylo vidět. Když už jsou místnosti uklizené, začínáme rozvěšovat světélka a zapalovat svíčky a pomocí nich vytvářet cestu spletitým bludištěm domu. Když je vše připraveno začínáme všichni rozesílat svým kamarádům souřadnice místa promítání. Mezitím ještě dorazí další člen s basou piv a může tak vzniknout malý bar.

Všichni jsme v očekávání, kolik lidí vlastně dorazí. Je tu desátá hodina, začátek promítání. Vyndáváme projektor a připravujeme první film – Zúčtování s minulostí. Všichni jsme v šoku, když se během pár minut celá místnost zaplní. Začínáme tedy promítat, lidé však stále přicházejí. Nakonec na rychle naplánovanou akci dorazilo asi 70 lidí. Není už si ani kam sednout, tak lidé postávají na chodbách, procházejí místnosti domu nebo si jen někam zalezou a povídají si. Tomu všemu dodávají krásnou atmosféru svíčky a vánoční světýlka. Po zhlédnutí prvního filmu následuje ještě dokument o akci Vzpomínky na budoucnost. Mezitím už však další skupinka ve velké místnosti vyrábí transparenty, které chce následně vyvěsit do oken. Banery nesou hesla „Tady bydlet nesmíš“ a „Tady bydlet můžeš“.

Po zhlédnutí dokumentu v domě ještě zůstala spousta lidí. Sem tam někdo zašel pro další piva a všichni se bavili až do časných ranních hodin. Kolem šesté se vyvěsily transparenty a vytažením žebříku z uhláku byla celá akce ukončena.


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

11. Anarchistický festival knihy

25. - 26. 5. 2024, Praha

publikace / přednášky / workshopy / debaty …(více)