Anarchistická federace

A3: Covid, zisky a moc

Jsou ohrožením svobody roušky, nebo spíš touha po zisku a totální kontrole obyvatelstva? Stahujte, tiskněte a šiřte zářijové číslo nástěnných novin A3!

A3

Jsou lidé, kteří se pohoršují nad tím, že by měli nosit v době šíření nemoci covid-19 v hromadné dopravě roušku, a vidí za tím ohrožování své osobní svobody. Je pravdou, že nařízení ohledně ochranných opatření a jejich zavádění jsou celkem chaotická a mnohdy ne příliš systematická. Na druhou stranu je ale elementární ochrana projevem zodpovědnosti každého jak k sobě samému, tak k lidem v okolí. Jenže když vám do hlavy 30 let lejou kapitalistické poučky o tom, že každý se má ohlížet jen sám na sebe a nehledět na ostatní, protože ti silnější a bezohlednější vyhrávají, pak není divu, že tomuhle bludu část lidí propadne a má problém vzít si na cestu autobusem či vlakem roušku. Naštěstí ale téhle ideologické masáži nepropadli všichni a naopak se začátkem koronavirové krize se ukázal obrovský potenciál solidarity, kdy lidé šili roušky a distribuovali je ostatním, aniž by čekali se založenýma rukama, jestli za ně něco udělá vláda.

Na příkladu těžební společnosti OKD jsme mohli vidět, jak některé firmy nakládají se svými zaměstnanci a neváhají je ohrozit onemocněním. Zisky jsou přece jen zisky. O tom by mohli vyprávět kupříkladu američtí miliardáři. Zatímco se Spojené státy americké, i díky každodenně předváděné idiocii svého prezidenta, řadí mezi nejpostiženější země, co se týče nákazy koronavirem, a od února zaniklo 11 milionů pracovních míst, celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o osm procent.

Ano, všichni jsme na jedné lodi. A tak zatímco miliony chcípají v podpalubí, v první třídě si elitní hrstka dopřává zábavu a ostatní jsou jí jen pro smích. Jestli je tedy při počítání svých zisků vůbec reflektuje.

Covid-19 se dokonce stal novou záminkou pro posílení represivních aparátů v různých částech světa. Některé země argumentují, že při sledování pohybu lidí nakažených koronavirem (tzv. trasování) jim budou sloužit sledovací prostředky, jejichž součástí je i systém na rozpoznávání obličejů.

Takový nástroj pro posílení kontroly obyvatelstva nyní pořizuje také Policie ČR. Každý z nás tak bude identifikovatelný nejen podle obličeje, ale také podle chůze a do hledáčku se můžeme dostat, i když fízlácký software usoudí, že naše tváře vyjadřují nežádoucí emoce.

Tuzemská dodavatelská firma se při té příležitosti chlubí, jak už takový systém dodala do zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Jordánsko nebo Bahrajn. Že by nějaká nová demokratická osa dobra, která jistě systém nijak nezneužívá? Vždyť ten nás má podle oficiální propagandy chránit před teroristy, kriminálníky a takřka humanitárně napomáhat při trasování. Není nic divného na tom, že omezení lidské svobody je prodáváno div ne jako nejvyšší dobro pro člověka.

Kdo ale není úplný zabedněnec, dá si snadno dvě a dvě dohromady. Proč asi policejní složky pořizují tolik videomateriálu z různých demonstrací? Proč se jim tak nelíbí, když se někdo vzepře při těchto akcích jejich touze po občanském průkazu? To pak obdržíte argument, že jste podobní hledané osobě. A stejně jsou té osobě podobní všichni kolem vás, a je jedno, zda jde o demonstranta či demonstrantku, důchodce či puberťačku. A stejně bude zneužíván i systém na digitální rozpoznávání osob. Policie tak chce mít přehled o všech, kteří se staví stávajícímu kapitalistickému pořádku do cesty. A to je vlhký sen všech ochránců stávajících pořádků po celém světě – od Saudské Arábie přes USA a Čínu až po Rusko, Bělorusko či právě Českou republiku.

Nedávno sice londýnský soud dospěl k závěru, že používání softwaru pro rozpoznávání obličeje je protiprávní, ale bude stačit vytvořit jednu morální paniku po nějaké neblahé události, a nemusí to být hned jako 11. září ve Spojených státech, a cestička k upevnění totální kontroly se jistě najde.

Je třeba mít na paměti, že mocným tohoto státu a všech států na světě je úplně jedno, co se děje obyčejným lidem a jak žijí. Jde jim především o ochranu kapitálu a upevňování vlastní moci. Jakýkoli protest, jenž by opravdu mohl narušit jimi udržovaný „pořádek“, potlačují různými prostředky (ty násilné jsou stále velmi v oblibě). Moc je netíží, že lidé umírají na covid-19 a jiné nemoci nebo že jsou v dluhové pasti a končí na ulici, hlavně že meziroční zisky rostou a jsou nástroje na rozpoznání, kontrolu a pacifikaci těch dole.

Velký bratr tě sleduje!

 

A3 (září 2020) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 12.9.2020 Nakladatelství AF

Píšou jinde

Odkazy