Anarchistická federace

Antisemita, nácek, terorista…

Komentář našeho sympatizanta k diskusi politiků o budoucnosti Palestinců

Kritika Izraele se nepřipouští

Stát Izrael má ve všem pravdu a vše dělá dobře. Jestli si myslíte něco jiného, jste náckové. Smůla, ale můžete si za to sami. Nebyli jste totiž ochotni přijmout černobílé vidění izraelsko-palestinského konfliktu, ve kterém jsou Palestinci ti zlí, a Izrael se pouze brání.

Po zveřejnění komentáře „Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?“ v deníku Právo, jehož autory jsou Tomáš Petříček, Karel Schwarzenberg a Lubomír Zaorálek, se rozpoutala živá diskuse. Tento článek se totiž pokusil alespoň trochu rozbít, v české vrcholové politice převažující, nekritické stranění Izraeli. Vypadá to, že neúspěšně, naopak se zvedla vlna nevole a negativních vyjádření, ve kterých musí opět figurovat Miloš Zeman či Andrej Babiš.

V diskusi nad komentářem mě ale zaujal výrok poslankyně za ODS Jany Černochové. V souvislosti s daným textem totiž Černochová o jednom z jeho autorů, Lubomíru Zaorálkovi, řekla, že „… se v těchto dnech chová jako ten největší nácek“.

Černochová pouze potvrdila, v jakém duchu a na jaké morální i intelektuální úrovni je diskuse o Izraeli a Palestině povětšinou vedena. Donedávna byl ten, kdo poukazoval na nemorálnost počínání Izraele, „pouze“ antisemita, nyní už je nácek.

Černochová se ve svém plamenném projevu rozhořčovala také nad tím, kde vůbec kritikové Izraele berou odvahu „poučovat zemi, která se víc než půl století musí dnes a denně prát o svůj osud v boji s teroristy, kteří mimo jiné stojí právě i v čele Palestinců“. Dodala, že strategický partner, kterým pro ČR Izrael je, se nemá kritizovat nikdy. A za nic.

Zajímavé na tom je, že Černochové postoj by se dal nejlépe vyjádřit heslem „věrnost je mou ctností“. Citát by se jí mohl líbit, jen bych ji chtěl upozornit, že se jednalo o oblíbenou tetovačku jednotek SS. Černochovou by mohlo zmást také to, že svého času citát zaujal i Ivana Langra, dalšího výtečného představitele ODS, který prostřednictvím tohoto hesla popsal, čeho si na sobě váží nejvíc.

Ještě bychom mohli doplnit nějaký citát z knihy Carla Schmitta Teorie partyzána a bylo by už naprosto zřejmé, že Izrael, frustrovaný neustálými zákeřnými činy Palestinců (= teroristů), se pouze brání, je zoufalý a prostě si jenom s nečestnou hrou teroristů neví rady. Tedy ve vnímání Jany Černochové.

To už by se ale sama Černochová ocitla v táboře „nácků“, do kterého zařazuje jiné. Já tam paní Černochovou řadit nechci, už i tak jsou termíny jako nácek či antisemita naprosto devalvovány, když začaly sloužit jako označení pro každého, kdo má jen trochu odlišný názor.

Jak by si Černochová poradila s tím, že politiku Státu Izrael kritizovalo a kritizuje také značné množství Izraelců? Co s nimi? Zde se snad o antisemity nejedná, že? Černochová by je ale mohla označit třeba jako zrádce židovského národa. Snad něco vymyslí, aby byl každý zařazen do náležité skupiny.

Že do toho vůbec někdo musel šťourat a situací v Palestině se zabývat! Mohli jsme zůstat pohodlně hloupí. Hloupoučcí, ale věrní… Nebo se ze strany Černochové nejedná o hloupost, ale o projev vypočítavé manipulace? Hloupost by byla lepší, s tou se ještě dá pracovat.

Černochová se za svůj výrok o náckovi Zaorálkovi omluvila s tím, že si názor ponechá jako občanka. Názor ať si samozřejmě ponechá, jaký uzná za vhodné, byť je tak scestný. Pro nás názor Jany Černochové relevantní není. Problém je však v tom, že zazněl na půdě poslanecké sněmovny a reálnou, byť malou „černochovskou“ měrou brání tomu, aby se Palestincům, ale také Izraelcům mohlo začít lépe žít. Dokud se totiž konflikt bude interpretovat způsobem, jakým ho interpretuje Černochová, mír v Palestině nenastane a lidé tam budou i nadále žít v otřesných podmínkách jako doposud.

Co k tomu ještě dodat? Těžko říct, kolik nácků v Poslanecké sněmovně ČR vlastně je. Jedno je ale jisté. Hlupáků i manipulátorů je tam opravdu hodně.


Verze pro tisk 3.6.2020 -fm-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)