Anarchistická federace

Konec ropy, konec Shellu

Zpráva iniciativy Limity jsme my o protestních akcích proti firmě Shell

Konec Shellu

Shell patří k historicky nejšpinavějším fosilním firmám. Už od osmdesátých let majitelé Shellu ví, že jejich činnost způsobuje klimatickou krizi. Přesto se Shell všude po světě podílí na devastaci planety a potírání lidských práv. Přečtěte si například jak se tato firma podílela na justiční vraždě Kena Saro Wiwy.

V poslední době tato firma žádá veřejné peníze, aby mohla přežít. Přitom pokud se chceme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, tak potom musí ropa, uhlí a plyn zůstat pod zemí. Ropný průmysl nemůžeme zachraňovat, naopak se jej musíme zbavit a pomoct lidem, kteří jsou v ropném průmyslu zaměstnaní. Zaměstnanci Shellu, kteří v průměru vydělávají 170x méně než generální ředitel, jsou stejnými oběťmi jako lidé, na které klimatická krize dopadá nejhůře.

Dnes (v úterý 19. května) jsme společně s hnutími Extinction Rebellion a Univerzity za klima uspořádali protest na třech benzínových stanicích v Praze. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro obří zisk několika akcionářů, kteří se právě 19. května sešli na valné hromadě v Haagu.

Protesty se však konaly i jinde. Přímo v nizozemském Haagu, kde se koná valná hromada Shellu, protestují zástupci koalice Shell Must Fall. V Groningenu a Amsterdamu blokují benzinové stanice lidé z hnutí Code Rood a Extinction Rebellion Amsterdam, v německých městech zase hnutí Ende Gelände!

Všichni společně požadujeme:

1) Ukončení aktivit Shellu a její rozpuštění jakýmikoliv legálními, ekonomickými nebo politickými prostředky

2) Spravedlivou transformaci pro pracující ve fosilním průmyslu a kompenzace všem lidem, které aktivita Shellu v historii poškodila.

3️) Energetickou demokracii, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev.

 

Související odkazy:
Fotoreport: konec ropy, konec Shellu
„Konec ropy, konec Shellu.“ Ekologové obsadili střechy pražských benzínek


Verze pro tisk 19.5.2020 Limity jsme my
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)