Anarchistická federace

Konec ropy, konec Shellu

Zpráva iniciativy Limity jsme my o protestních akcích proti firmě Shell

Konec Shellu

Shell patří k historicky nejšpinavějším fosilním firmám. Už od osmdesátých let majitelé Shellu ví, že jejich činnost způsobuje klimatickou krizi. Přesto se Shell všude po světě podílí na devastaci planety a potírání lidských práv. Přečtěte si například jak se tato firma podílela na justiční vraždě Kena Saro Wiwy.

V poslední době tato firma žádá veřejné peníze, aby mohla přežít. Přitom pokud se chceme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize, tak potom musí ropa, uhlí a plyn zůstat pod zemí. Ropný průmysl nemůžeme zachraňovat, naopak se jej musíme zbavit a pomoct lidem, kteří jsou v ropném průmyslu zaměstnaní. Zaměstnanci Shellu, kteří v průměru vydělávají 170x méně než generální ředitel, jsou stejnými oběťmi jako lidé, na které klimatická krize dopadá nejhůře.

Dnes (v úterý 19. května) jsme společně s hnutími Extinction Rebellion a Univerzity za klima uspořádali protest na třech benzínových stanicích v Praze. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro obří zisk několika akcionářů, kteří se právě 19. května sešli na valné hromadě v Haagu.

Protesty se však konaly i jinde. Přímo v nizozemském Haagu, kde se koná valná hromada Shellu, protestují zástupci koalice Shell Must Fall. V Groningenu a Amsterdamu blokují benzinové stanice lidé z hnutí Code Rood a Extinction Rebellion Amsterdam, v německých městech zase hnutí Ende Gelände!

Všichni společně požadujeme:

1) Ukončení aktivit Shellu a její rozpuštění jakýmikoliv legálními, ekonomickými nebo politickými prostředky

2) Spravedlivou transformaci pro pracující ve fosilním průmyslu a kompenzace všem lidem, které aktivita Shellu v historii poškodila.

3️) Energetickou demokracii, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev.

 

Související odkazy:
Fotoreport: konec ropy, konec Shellu
„Konec ropy, konec Shellu.“ Ekologové obsadili střechy pražských benzínek


Verze pro tisk 19.5.2020 Limity jsme my
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme