Anarchistická federace

Ve všech ohledech absurdní plán

Komentář Kolektivu 115 k plánu rozšíření ruzyňského letiště.

Praha

Ve čtvrtek 14. května jsme se v Praze před budovou ministerstva financí zúčastnili demonstrace pořádané iniciativou Extinction Rebellion proti rozšíření pražského letiště, do kterého chce vláda nalít celkem 55 miliard korun. V kontextu, kdy letiště už teď ze 70 % využívají zahraniční turisté a Praha už je přetížena turismem, to vůbec nedává smysl.

Čím dál větší záplava turistů v Praze způsobuje nejenom četné problémy pro obyvatele centra města, ale také obrovský tlak na trhu s nemovitostmi. Kvůli platformám, jako je Airbnb, spolu musí nájemníci soupeřit s turisty. Jak víme, v tomhle nerovném souboji vyhrávají turisté a mnozí Pražané přenechat své domovy krátkodobým návštěvníkům. Postupně tak ubývají byty na trhu dlouhodobého pronájmu, zvyšují se nájmy a rostou ceny nemovitostí.

Dát 55 miliard pro nepotřebný rozvoj turismu v současné době, kdy tolik lidí řeší existenční potřeby, není jenom absurdní, ale i sprosté. Peníze by mohly například pomoct řešit krizi bydlení, která se naplno vrátí, pokud vláda konečně neprosadí zákon o sociálním bydlení a nezačne do této oblasti investovat.

Plán rozšíření letiště je nesmyslný také v kontextu boje proti globálnímu oteplování, který požaduje po Česku, aby snížilo emise. Ty jsou přitom už tak vysoké, že průměrný obyvatel Česka je v EU pátý největší, celosvětově dvacátý největší znečišťovatel.

Letiště není infrastruktura pro všechny. Je to hlavně zdroj zisku pro ty, kteří profitují na masovém turismu na úkor jiných obyvatel města. Místní obyvatelé leteckou dopravu moc nevyužívají. Na dovolenou létá jen 10 procent těch, kteří si mohou dovolit jet někam na dovolenou.

V zemi, kde hodně lidí nemá stabilní bydlení a kde představuje znečištění ovzduší vážný problémem, jsou investice do letecké dopravy nepřijatelné.

* * *

Dodejme, že na demonstraci, které se účastnilo na pět desítek lidí, promluvili také starostové městských částí Praha-Nebušice a Praha-Suchdol, které jsou provozem letiště značně postižené. Akci pak aktivisté Extinction Rebellion zakončili potřísněním ministerstva červenou barvou a ke vchodu připevnili ceduli „Ministerstvo záchrany miliardářů“. Policie za to tři účastníky akce násilím zadržela.

 

Související odkazy:
Fotoreport: Peníze do krajiny, nebo do luftu? První postkorona demo
Peníze do krajiny, ne do luftu. Aktivisté protestovali proti rozšiřování letiště


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Chraňme životy – zastavme průmysl

9. 3. 2021, Praha

Za uzavření zbytných průmyslových podniků a spravedlivé sdílení sociálních důsledků pandemie. Od 17.00. Úřad vlády ČR (Nábřeží Edvarda Beneše 4).

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme