Anarchistická federace

První máj 2020 ve světě

Letošní 1. máj znamenal složitou výzvu: nikdy nebylo tak nezbytné jednat a nikdy to nebylo obtížnější.

První máj 2020

Podívejte se tedy na pár příkladů radikálních akcí ze světa.

BELGIE

Před Prvním májem byla v Belgii zahájena stávková iniciativa nájemců bytů. Po celém světě se k ní připojily také skupiny v USA, Kanadě, ve Francii, Španělsku, v Itálii, Anglii, Brazílii a Řecku.

V Bruselu se demonstrovalo před vězením St. Gilles. Policie zadržela devět lidí, které večer propustila. Na transparentech byla hesla „Zničme všechny věznice, špatné dny skončí!“ nebo „Svobodu pro všechny“.

BRAZÍLIE

V Brazílii proběhlo několik anarchistických akcí včetně výlepu plakátů a vyvěšení transparentů. V hlavním městě demonstrovaly zdravotní sestry, které tak chtěly upozornit na mizernou situaci pracovníků ve zdravotnictví. Napadli je stoupenci fašistického prezidenta Jaira Bolsonara.

FRANCIE

Po celé zemi se bez ohledu na zákaz veřejných akcí šířily výzvy k prvomájovým protestním akcím. Ty proběhly například v Paříži a okolí, v Lyonu, Saint-Étienne, Grenoblu, Gapu, Poitiers, Toulouse nebo Rennes. Anarchisté po celé zemi vyvěšovali transparenty a protestní letáky. I když se na demonstracích dodržovaly rozestupy, policajti rozdávali pokuty.

CHILE

Na řadě míst proběhly prvomájové hlukové demonstrace (cacerolazos). Mezi požadavky bylo například propuštění politických vězňů. Policie použila vodní děla a slzný plyn a došlo ke střetům a zatýkání. Na transparentech ve městě Concepción stálo „Přežijeme, vrátíme se, zvítězíme“.

ITÁLIE

V mnoha městech v Itálii se konaly prvomájové akce formou flash mobů, stávek i demonstrací. Stávkovalo se například v Miláně, Padově, Florencii, Římě nebo Neapoli. Policie perzekvovala účastníky pokojné demonstrace v Terstu, kde se objevila hesla typu „Vyrábějte, konzumujte, umírejte – skutečný virus je stát“.

KANADA

V Hamiltonu byl zorganizován automobilový konvoj pod heslem „Nechme si peníze za nájem“. Projel různými čtvrtěmi a zastavil u budovy vlastněné největšími pronajímateli ve městě. V Montrealu se na zdech objevily graffiti a transparenty s antiautoritářskými hesly. V Torontu anarchisté zalepily zámky několika bank a vydali komuniké s vysvětlením smyslu akce – protestu proti zneužívání epidemie ke kšeftování a ziskům.

NĚMECKO

V Berlíně demonstrovalo zhruba 3000 lidí, v Hamburku došlo k několika střetům s nácky. V Lipsku proběhlo symbolické obsazení dvou budov. V Drážďanech uspořádali anarchisté ilegální demonstraci, do které se zapojilo 40 lidí. V Greifswaldu proběhla jediná legální demonstrace v rouškách, zúčastnilo se jí asi 250 lidí. Ve Wuppertalu se demonstrovalo v noci. V Dortmundu se vyvěšovaly transparenty a proběhlo symbolické obsazování. V Hannoveru se experimentálně konala rozhlasová demonstrace – lidé pouštěli vysílání „Aliance za bojovný 1. máj“ z balkonů a na ulicích.

RAKOUSKO

V Rakousku došlo k uvolnění zákazu pohybu osob, a tak byly některé prvomájové akce povolené. Kromě obvyklých stranických pochodů a shromáždění proběhly i demonstrace levých radikálů. Ve Vídni se zhruba 850 lidí účastnilo pochodu pod heslem „Transnacionální solidarita – proti rasismu a válce“. Nesli transparenty a pikety, šli v rouškách a dodržovali rozestupy. Pochod skončil ve tři odpoledne před radnicí. Mnozí se pak přidali k neohlášené cyklojízdě pod heslem „Solidaritu namísto nové normality“. Na šest set lidí projelo okolo centra města, dohlížela na ně policie i s vrtulníkem. Když se přesunuli do Prátru, policajti zaútočili a tři lidi zadrželi.

ŘECKO

V Athénách se prvomájového pochodu zúčastnilo asi 600 anarchistů a policie nezasahovala. Jeden ze syndikalistických svazů organizoval motorkářskou demonstraci, do které se zapojilo asi 200 lidí. Projížděli městem a za nimi jezdili policajti. Anarchistická skupina Rubikon vyzdobila graffiti kancelář jedné z korporací.

SLOVINSKO

Ve Slovinsku se letošní První máj kryl s pátým týdnem anarchistické a antiautoritářské mobilizace proti represivní vládní politice schovávající se za boj proti COVID-19. Po týdnech masivních graffiti akcí, hlukových demonstrací z balkonů a critical mass jízd dorazilo do hlavního města Lublaně více než 5000 lidí na kolech a blokovali všechny hlavní silnice a křižovatky v centru města. V dalších městech a vesnicích se protestovalo a proběhlo i „protestní veslování“ na jedenácti řekách proti ničení životního prostředí.

ŠPANĚLSKO

Vláda ve Španělsku se k lidem v době karantény chová naprosto nehorážně. Už skoro 800 000 lidí (téměř 2 procenta populace) dostalo pokutu a 7000 jich bylo zatčeno. Výše pokuty se přitom blíží průměrnému měsíčnímu příjmu. V takových podmínkách jsou legální veřejné akce nepředstavitelné. Došlo tedy k vylepování letáků a vyvěšování transparentů s radikálním obsahem a k šíření videa, které objasňovalo podstatu a cíle prvomájových akcí. V Barceloně se přes noc objevila řada graffiti a z jednoho supermarketu bylo expropiováno zobží. Dále v zemi pokračovala stávka desítek tisíc nájemníků, zahájená 1. dubna a organizovaná desítkami stávkových výborů.

TURECKO

Odboroví aktivisté se na Prvního máje pokusili o protest na náměstí Taksim. Patnáct jich policie zatkla. 

USA

 Na Prvního máje v USA začala kampaň za generální stávku nájemníků, která by se podle organizátorů mohla stát největším protestním sociálním hnutím v zemi při propojení se stávkami ve strategicky důležitých oblastech. Plánují se akce každý první den v měsíci. Hnutí má pět základních požadavků: 1) ochrana před nákazou koronavirem, 2) jistota střechy nad hlavou, 3) mzda, za kterou se dá přežít, 4) zdravotní péče pro všechny, 5) rovné možnosti vzdělávání. V podmínkách epidemie se zatím plánují automobilové protesty a vyvěšování transparentů. Dosud stávkovali pracovníci firem jako Amazon, Instacart, Target, Shipt nebo Whole Food. V Amazonu v Richmondu ve Virginii zahájili stávku ráno na 1. máje a podpořili je pracovníci z firem Instacart, FedEx, Uber, Shipt, Lyft, UPS a dalších. San Franciscem projelo asi 100 aut s pikety na podporu práv nájemníků. Protestní jízdy proběhly také v Oaklandu, Tusconu, Richmondu, Austinu nebo Olympii. Na Floridě anarchisté požadovali propuštění vězňů, v Chicagu protestující obsadili prázdnou budovu dětské věznice, kam se plánuje umístění dětí migrantů. Ze střechy byl vyvěšen transparent: „Zavřete věznice, otevřete domy!“ V New Orleans a Portlandu se na zdech objevila antikapitalistická hesla.

 

Zdroj:
https://ru.crimethinc.com/2020/05/02/may-day-2020-snapshots-from-around-the-world-reports-and-reflections-from-a-wave-of-new-experiments-in-demonstration

Související odkaz:
S rouškou na Střeleckém ostrově


Verze pro tisk 11.5.2020 13.5.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy