Anarchistická federace

Jarní sjezd AF

Zpráva o pravidelném setkání členů a členek Anarchistické federace

AF

Načasování jarního sjezdu Anarchistické federace (AF) se ukázalo takřka prorocké. Zprávy o případech koronaviru v Itálii ještě nedávaly druhý březnový víkend znát, že o několik dní později budeme i my muset tak radikálně omezit osobní styk.

Tentokrát jsme se sešli v Hradci Králové a ten, kdo dorazil již v pátek 6. března, se mohl zúčastnit benefičního koncertu v hradeckém klubu Čtyřka, jehož výtěžek putoval politickým vězňům v kauze Síť. Původním záměrem bylo oslavit touto kulturní akcí nadcházející Mezinárodní den žen, ale aktuální situace spojená s represí vůči anarchistům v Rusku naše rozhodnutí změnila. Na místě nechybělo distro s publikacemi našeho nakladatelství a rozhodně nechyběla skvělá atmosféra.

Sice se říká „nejdřív práce, potom zábava“, ale co bychom to byli za anarchisty, kdybychom zavedená rčení nepřevraceli nohama vzhůru.

Po zábavě tedy do práce – sjezdovým dnem byla sobota. O zázemí bylo skvěle postaráno a dobrotami na občerstvení účastníků a účastnic se nešetřilo. Všechna čest smíšené kuchyňské sekci. Program sjezdu se oproti těm minulým nijak nezměnil, ale aby se staré propojilo s novým, přijali jsme do svých řad hned zkraje pár nových členů. Zprávy z regionů referovaly o dění v místech, kde jsme aktivní, ať už šlo o aktivity zastřešené federací nebo o ty, v niž se jednotliví členové a členky angažují v jiných kolektivech. Procestovali jsme tak během dvou hodin Prahu, východní Čechy, Plzeňsko, Brno, Ostravu a Olomouc a probrali, jak funguje na jednotlivých místech distribuce publikací Nakladatelství AF, squaterské aktivity, benefiční a podpůrné akce, Food not Bombs, šíření nástěnných novin A3, distribuce zapatistické kávy, spolupráce s jinými kolektivy, organizacemi a prostory… Mluvili jsme o vzpomínkových akcích na Honzu Kučeru, antifašismu, aktivitách za klimatickou spravedlnost či na podpory samosprávy v Rojavě…

Poté, co jsme probrali činnosti potřebné k chodu federace a jejich delegování, zaměřili jsme se na naši virtuální prezentaci prostřednictvím webových stránek a hned několika sociálních sítí, abychom následně přešli k plánům Nakladatelství AF, které nejsou zrovna skromné. Ale zatím nebudeme nic prozrazovat. Nechte se překvapit na anarchistickém bookfairu – a je možné, že letos nebude jen v Praze. Potvrdili jsme si téma dalšího čísla anarchistické revue Existence, které se bude věnovat boji za klimatickou spravedlnost a jeho různým přístupům, a rozdělili jsme si s tím spojené úkoly. Sjezdový den byl sice krátký, avšak plodný. Žel, nedostali jsme se k obecnějším debatám na různá témata.

Neuplynulo moc dní a situace, v které se nacházíme, je zcela odlišná od té, v níž jsme probírali naše záměry. To ale není věc, která by nás měla zastavit v naší snaze a úsilí. Způsoby jak spolu komunikovat máme, stejně jako množství výzev a nápadů, které jsou před námi.


Verze pro tisk 23.3.2020 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Battle of Algiers

19. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Children of the Revolution

25. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)