Anarchistická federace

Jarní sjezd AF

Zpráva o pravidelném setkání členů a členek Anarchistické federace

AF

Načasování jarního sjezdu Anarchistické federace (AF) se ukázalo takřka prorocké. Zprávy o případech koronaviru v Itálii ještě nedávaly druhý březnový víkend znát, že o několik dní později budeme i my muset tak radikálně omezit osobní styk.

Tentokrát jsme se sešli v Hradci Králové a ten, kdo dorazil již v pátek 6. března, se mohl zúčastnit benefičního koncertu v hradeckém klubu Čtyřka, jehož výtěžek putoval politickým vězňům v kauze Síť. Původním záměrem bylo oslavit touto kulturní akcí nadcházející Mezinárodní den žen, ale aktuální situace spojená s represí vůči anarchistům v Rusku naše rozhodnutí změnila. Na místě nechybělo distro s publikacemi našeho nakladatelství a rozhodně nechyběla skvělá atmosféra.

Sice se říká „nejdřív práce, potom zábava“, ale co bychom to byli za anarchisty, kdybychom zavedená rčení nepřevraceli nohama vzhůru.

Po zábavě tedy do práce – sjezdovým dnem byla sobota. O zázemí bylo skvěle postaráno a dobrotami na občerstvení účastníků a účastnic se nešetřilo. Všechna čest smíšené kuchyňské sekci. Program sjezdu se oproti těm minulým nijak nezměnil, ale aby se staré propojilo s novým, přijali jsme do svých řad hned zkraje pár nových členů. Zprávy z regionů referovaly o dění v místech, kde jsme aktivní, ať už šlo o aktivity zastřešené federací nebo o ty, v niž se jednotliví členové a členky angažují v jiných kolektivech. Procestovali jsme tak během dvou hodin Prahu, východní Čechy, Plzeňsko, Brno, Ostravu a Olomouc a probrali, jak funguje na jednotlivých místech distribuce publikací Nakladatelství AF, squaterské aktivity, benefiční a podpůrné akce, Food not Bombs, šíření nástěnných novin A3, distribuce zapatistické kávy, spolupráce s jinými kolektivy, organizacemi a prostory… Mluvili jsme o vzpomínkových akcích na Honzu Kučeru, antifašismu, aktivitách za klimatickou spravedlnost či na podpory samosprávy v Rojavě…

Poté, co jsme probrali činnosti potřebné k chodu federace a jejich delegování, zaměřili jsme se na naši virtuální prezentaci prostřednictvím webových stránek a hned několika sociálních sítí, abychom následně přešli k plánům Nakladatelství AF, které nejsou zrovna skromné. Ale zatím nebudeme nic prozrazovat. Nechte se překvapit na anarchistickém bookfairu – a je možné, že letos nebude jen v Praze. Potvrdili jsme si téma dalšího čísla anarchistické revue Existence, které se bude věnovat boji za klimatickou spravedlnost a jeho různým přístupům, a rozdělili jsme si s tím spojené úkoly. Sjezdový den byl sice krátký, avšak plodný. Žel, nedostali jsme se k obecnějším debatám na různá témata.

Neuplynulo moc dní a situace, v které se nacházíme, je zcela odlišná od té, v níž jsme probírali naše záměry. To ale není věc, která by nás měla zastavit v naší snaze a úsilí. Způsoby jak spolu komunikovat máme, stejně jako množství výzev a nápadů, které jsou před námi.


Verze pro tisk 23.3.2020 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme