Anarchistická federace

Polsko: Feministky obsadily uhelný důl Tomosławice

Jak se potkaly Mezinárodní den žen a boj za klimatickou spravedlnost

MDŽ v dole

U příležitosti Mezinárodního dne žen obsadila skupina žen v pondělí 9. března v časných ranních hodinách uhelný důl Tomosławice ve středním Polsku. Okupace začala v 5:30 a úspěšně brání provozu dolu. Zaměstnanci dolu neprojevují žádnou zášť, naopak dávají najevo mírné sympatie. Ženy vnikly na neoplocené apokalypticky vyhlížející území a dostaly se k důlním strojům bez sebemenších obtíží, když nepočítáme, že se musely asi osm set metrů brodit hlubokým bahnem. Potom rozvinuly tři transparenty a připoutaly se k ocelovým stvůrám takovým způsobem, aby to znemožnilo jejich provoz. Další dvě ženy vyšplhaly na střechu obřího rypadla. Akci organizuje skupina Zielena Fala (Zelená vlna) a hlavní slogan zní: „Ziemia jest kobietą“ (Země je žena). Poukazuje tak na fakt, že za destrukci životního prostředí po celé Zemi je zodpovědný systém založený a ovládaný muži.

Uhelný důl Tomosławice leží asi 160 kilometrů západně od Varšavy. Jedná se o největší zásobárnu uhlí v Polsku a jeho roční produkce činí cirka 2,6 milionů tun uhlí. Kromě toho, že přispívá k destrukci celé planety tím, že poskytuje uhlí ke spalování, je zároveň vážnou hrozbou pro okolní vesnice a blízkou chráněnou oblast spadající do evropské soustavy Natura 2000. Důl byl otevřen teprve v roce 2010 a předcházely tomu protesty místních obyvatel, radnic a environmentálních organizací. Vedle zmíněných negativních vlivů také spotřebovává nehorázné množství vody. Doposud provoz dolu zapříčinil vyschnutí ještě nedávno třicetikilometrového potoka Noteć a hladina dvou přilehlých jezer klesla o čtyři, respektive pět metrů. To výrazně přispělo k úmornému suchu, jímž trpí místní obyvatelé a zemědělci, kteří se letos opět připravují na mizernou úrodu a odhadují, že může být o více než polovinu horší než v roce 2018.

 

Zdroj: https://freedomnews.org.uk/poland-feminists-occupy-tomoslawice-coal-mine/


Verze pro tisk 10.3.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)