Anarchistická federace

Vzpomínka na Şevgera Araa Makhna

Zpráva o vzpomínkové akci od Výboru na obranu revoluce v Rojavě

vzpomínka

Večer 4. března jsme si připomenuli dva roky od smrti našeho kamaráda, anarchisty a obránce Rojavy tureckého původu Şevgera Araa Makhna, a to rozsvícením několika svíček u někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Právě odtud ho totiž někteří z nás znají.

Ara padl se dvěma spolubojovníky při obraně vesnice Berbenê v západorojavské oblasti Afrin. Přátelé na něj vzpomínají jako na nadšeného a optimistického člověka milujícího hudbu a poezii, který neztrácel ani v nebezpečných situacích hlavu.

Je příznačné, že zahynul při odporu proti silám státu, z jehož území pocházel. Byl živoucím důkazem toho, že solidarita a úsilí svobodomyslných lidí o lepší svět překračuje nesmyslnou klec státních hranic.

Čest jeho památce!

Myšlenka na padlé interbrigadisty je ještě temnější v současné situaci, kdy Turecko pokračuje v dobyvačných choutkách při celé syrské hranici a napětí mezi ním a Asadem hrozí přerůst v regulérní válku.

Další konflikt v regionu uškodí především civilnímu obyvatelstvu, které turecký autoritářský prezident zneužívá k tlaku na evropské státy. Odmítáme odpornou agresi Turecka, jež je snad jen ze špatného vtipu stále naším údajným spojencem v NATO, a vyjadřujeme solidaritu se všemi, kteří dnes musí prchat ze svých domovů a vydávat se na nejistou cestu k hranicím „Pevnosti Evropa“.


Píšou jinde

Odkazy