Anarchistická federace

Indie: Největší generální stávka historie

Osmého ledna se v Indii konala jedna z největších 24hodinových generálních stávek na světě.

stávka

Více než 250 milionů pracujících se v Indii účastnilo generální stávky „Bharat Bandh“, do níž se zapojilo deset hlavních odborových svazů a řada nezávislých sdružení. Hlavní roli hrály odbory organizující zaměstnance bank, zemědělce a učitele, ale také studentské hnutí. Bylo zasaženo zásobování elektrickou energií, když v energetice stávkovalo na 1,5 milionu lidí. Totéž platí pro regionální i dálkovou hromadnou dopravu. Po celé zemi navíc docházelo k železničním blokádám.

Největší dopad měla stávka v tradičně levicovém státě Kérala na jihozápadě Indie, kde historicky nejvíc hlasů ve volbách získává „komunistická“ strana CPI. Zde a na mnoha dalších místech v Indii se takřka zastavil provoz a veřejný život.

Stávka byla namířena proti politice vládnoucí Hindské nacionalistické strany (BJP), která se v rámci klasické nacionalistické politiky snaží nejen rozdělit populaci podle etnických a náboženských kritérií, ale také zásadně omezit práva pracujících, masivně podporovat nejisté zaměstnání a privatizaci veřejných institucí (jako je železniční doprava), stejně jako poskytovat daňové úlevy velkým korporacím.

Hlavními požadavky odborů bylo vytvoření nových pracovních míst pro nezaměstnané (v současné době je v Indii 8% nezaměstnanost, což představuje asi 73 milionů lidí), základní zaměstnanecká práva pro všechny pracující, zvýšení mezd a minimální mzdy a pětidenní pracovní týden. Rovněž vyzvaly ke stažení diskriminačního zákona o změně občanství, který usnadňuje naturalizaci hinduistickým přistěhovalcům (nebo jainům a sikhům), ale vylučuje muslimy, tamilské nebo tibetské občany. Tento zákon již v roce 2019 vyvolal v Indii masové protesty (více ZDE). Dále byly požadavky stávkujících namířeny také proti biometrické registraci a sčítání lidu, které se vyznačuje specifickými rasistickými aspekty výslovně například proti muslimským občanům.

Na jedné straně se pravicová vláda BJP marně snažila stávkující trestat – například ve svazovém státě Tamil Nadu na jihovýchodě Indie došlo k hromadnému zatýkání stávkujících; v Dillí zaútočily mládežnické organizace BJP na stávkující studenty. Na druhé straně BJP důležitost protestů veřejně bagatelizuje.

Avšak marně – organizovaní indičtí dělníci předvedli svou obrovskou sílu a zvedli laťku pro zbytek světa. Zbývá však zjistit, zda si mohou takovou sílu udržet při dlouhodobé konfrontaci s vládou. Z antiautoritářského hlediska je také otázkou, zda stávkující připustí, aby se ocitli ve vleku parlamentních opozičních stran, které chtějí ve výsledku využít dynamiku vytvořenou masovými boji; nebo zda se pracujícím podaří vzít své věci do vlastních rukou…

Indická anarchosyndikalistická organizace Muktivadi Ekta Morcha (Libertinská fronta solidarity) z Bhópálu je v tomto ohledu poněkud skeptická. Ve svém krátkém prohlášení poznamenala: „Generální stávky, jako jsou tyto, jsou z velké části fasádou politických voleb na úkor skutečných požadavků pracujících. Většina, ne-li všechny odbory spojené s ,levicovýmiʻ stranami se při těchto demonstracích chová k dělníkům jako k malým dětem a drží je pod kontrolou snad víc, než to zažívají na svých pracovištích. Existují některé nezávislé odbory, které jsou méně autoritářské, ale téměř žádné skutečně demokratické organizace pracujících.“ Je pro nás samozřejmě obtížné na dálku posoudit, do jaké míry je toto hodnocení správné, ale obecně považujeme za důležité poukázat na rozpory a omezení sociálních hnutí s cílem překonat je. V každém případě přejeme indickým pracujícím a studentům hodně úspěchů v jejich věci!

Ať tak či onak, úspěch samotné mobilizace je symbolem toho, že organizovaná, utiskovaná a závislá třída má potenciál rozhoupat svět!

 

Přeloženo z https://www.dieplattform.org/2020/01/10/de-eng-indien-bislang-groesster-generalstreik-der-menschheitsgeschichte/


Verze pro tisk 20.1.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)