Anarchistická federace

Řecko: Vzpomínka na Alexise Grigoropoulose

Anarchisté si v Řecku připomněli 11. výročí policejní vraždy jednoho z nich. Policejní násilí provázelo i letošní vzpomínku.

Atény

6. prosince 2008 ukončila policejní kulka život 15letého anarchisty Alexise Grigoropoulose. Ihned po této události se v Athénách rozhořely několik týdnů trvající nepokoje. I přes jejich potlačení není nic odpuštěno. V ulicích řeckých měst se u příležitosti výročí Alexisovy vraždy scházejí tisíce lidí, aby vyjádřili svůj odpor k policii i vůči státu a kapitalismu, k jejichž ochraně je policie především určena.

Vláda proti squatům, squaty proti vládě

Letos bylo výročí okořeněno ještě jednou událostí, která je dalším dílem řecké represivní skládačky stejně jako vražda mladého anarchisty před jedenácti lety.

Po sérií násilných útoků na mnohé squaty a okamžité deportaci v nich žijících imigrantů do sběrných táborů, kde jsou nuceni žít v podmínkách odporujících lidské důstojnosti, vydala řecká vláda, kterou od června řídí pravicová strana Nová demokracie, ultimátum, v němž požaduje, aby lidé do 5. prosince opustili veškeré obsazené budovy. Připomeňme, že od srpna je svobodomyslná athénská čtvrť Exarchia vystavena takřka permanentní policejní zvůli. Největším „zločinem“ antiautoritářského hnutí je, že bydlení, vodu a energie nepovažuje za komodity, jejichž cena by se měla řídit zákony zisku, a to je pro kapitalismus něco neodpustitelného.

Odpovědí autonomního hnutí nebylo vyklizení pozic a podvolení se hrozbě policejního násilí a vězení, nýbrž jasné poselství. Ve čtvrtek 5. prosince se na Athens Indymedia objevilo trojjazyčné prohlášení o osvobození 15 prázdných budov společně s fotografiemi, kde jsou už vyzdobené transparenty „Vlastnictví je krádež“. Jedná se o tři budovy ve čtvrti Gizi, dvě ve čtvrti Ilissia, šest ve čtvrti Exarchia, jednu ve čtvrti Victoria, jednu ve čtvrti Agios Panteleimonas a dvě ve čtvrti Kipseli. V prohlášení se odsuzuje represivní plán Mitsotakisovy vlády, jehož cílem je odvrátit pozornost od rozporů jejího vládnutí a zničit revoluční hnutí, které se vzpírá jejím snahám o gentrifikaci. Pravicová vláda se prostě snaží přemístit obyvatelstvo, které se nehodí rostoucím potřebám kapitálu. Město se má stát ideálním spotřebitelským prostředím pasivní a snadno kontrolovatelné populace. „Nepřipadá v úvahu, že bychom se dobrovolně vzdali boje.“

Vzpomínkové demonstrace

Hned v časných ranních hodinách proběhlo na 20 útoků, při nichž byly rozbity či zapáleny výklady bank a finančního úřadu, poničeny vozy autosalonů a zničeny bankomaty.

Demonstrace v Athénách se zúčastnilo na 12 000 lidí rozdělených do několika bloků, včetně anarchistického/antiautoritářského bloku v čele obrovského pochodu. Demonstranti prošli mj. náměstím Syntagma a zastavili se u pamětní desky Alexise Grigoropoulose. Protestující lidé byli v ulicích po celý den. Po skončení hlavní demonstrace docházelo ke střetům s policií kolem náměstí Exarcheion. Vodní děla byla stříkala, co to dalo, nešetřilo se slzným plynem. Policie mlátila lidi ve velkém, o čemž svědčí i mnohá videa. Oblíbeným policejním sportem nadále zůstává brutální skupinové kopání a mlácení obušky na zemi ležících jednotlivců. Abyste se stali terčem policejní agrese, nemusíte nutně nic udělat a od násilí vás neochrání ani to, že jste dívka nebo nezletilé dítě. Raněným odpírá policie ošetření a napadá ošetřovatele z řad demonstrantů. Na některých místech si protestující nenechali nic líbit a útočili na nenáviděnou policii kameny a molotovy.

Vzpomínkové demonstrace se konaly po celém Řecku, například ve městech Karditsa (asi 40 lidí), Agrinio (asi 150 lidí), Heráklion nebo Soluň (zadrženo 8 osob). V Patrasu došlo při demonstraci asi čtyř stovek lidí ke střetům s fízly a bylo asi 20 zraněných, 19 zadržených a z toho sedm zatčených. Na další den byla svolána demonstrace na jejich podporu. Solidární akce s s několika desítkami zadržených se konaly v sobotu také v samotných Athénách.

Zdroje:
https://freedomnews.org.uk/greece-anarchists-defiant-amid-eviction-threat-to-occupied-social-centres/
https://athens.indymedia.org


Verze pro tisk 8.12.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)