Anarchistická federace

Exarchia: trochu jinak slavené výročí

Mezinárodní den studentstva v řeckém podání

Exarchia

V neděli 17. listopadu to bylo 46 let od povstání na athénské Polytechnické univerzitě proti režimu vojenské junty a proti „státu a kapitálu“. Letošní výročí proběhlo ve znamení demonstrací v různých městech Řecka a střetů anarchistů s policií.

Vládnoucí klika se na demonstrace v hlavním městě připravila tak, že do ulic poslala víc než 5000 policajtů, v okolí aténské čtvrti Exrachia nechala odklidit odpadkové kontejnery, aby z nich demonstrující nemohli dělat hořící barikády. Dále nechala uzavřít tři stanice metra a na hlavních třídách zavedla „zvláštní režim“. Atmosféru vyhrotilo předcházející vyklízení sqautů v Exarchii, hlavně těch pro uprchlíky, a umístění těžkooděnců na Ekonomickou univerzitu.

V Athénách proběhly v neděli dvě velké demonstrace: jedna v poledne a jedna večer. Exarchie byla prakticky celá obsazená robokopy a vodními děly a pod dohledem vrtulníků a dronů. Po demonstracích došlo ke střetům nejen v Athénách, ale i v Soluni a Patrasu.

V Athénách ráno anarchisté ze skupiny Rubikon „navštívili“ dům ministra ekonomiky Adonise Georgiadise, bývalého člena ultrapravicové strany LAOS, který prohlásil, že „uprchlíkům znepříjemní život“. Celý den se v Exarchii zatýkalo, ale večer přišel skutečný boj: stovky protestujících házely na policajty kameny a molotovy (trest za jejich používání byl nedávno zvýšen z pěti na deset let). Policajti používali slzný plyn a omračující granáty a do krve zmlátili všechny, co se jim dostali pod ruku. Zraněných bylo hodně a v Exarchii panovala atmosféra policejního teroru.

Nakonec policie sebrala 52 protestujících u Polytechniky a druhý den 32 z nich oficiálně zatkla. Když byli dopravováni k soudu, probíhaly solidární akce a na policajty se házely lahve.

Zdroj: http://blogyy.net/2019/11/18/lendemain-du-17-novembre-2019-a-athenes-un-gout-de-sang-dans-la-bouche/


Verze pro tisk 6.12.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: Katiyabaaz (Powerless)

19. 2. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Orlando (1992)

25. 2. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)