Anarchistická federace

Dopis z Jinwaru

Dopis z vesnice Jinwar, který zazněl na demonstraci proti turecké invazi v Sýrii.

Přinášíme znění dopisu, který zazněl na sobotní demonstraci u příležitosti Světového dne odporu proti turecké invazi do Turecka. Napsaly ho ženy ze severosyrské vesnice Jinwar, která je útočištěm pro ženy a děti:

Drahé ženy po celém světě, které bojujete za mír, svobodu a spravedlnost, drazí přátelé v boji proti fašismu a patriarchátu.

Při příležitosti Světového dne odporu pro Rojavu vám posíláme naše nejsrdečnější pozdravy přímo ze srdce odporu v Rojavě. Od počátku turecké invaze pokračuje náš neklidný společný boj na obranu Rojavy a cílů ženské revoluce na všech frontách, ve všech částech světa. Chtěly bychom vyjádřit naši nejhlubší lásku a respekt našim sestrám a přátelům, kteří bojovali v přední linii v řadách YPJ/YPG a SDF proti krutému a nelidskému násilí turecké armády a jejich džihádistických vojenských jednotek. Zdravíme všechny ženy a lidi různých komunit v severní a východní Sýrii, ve všech částech Kurdistánu a Středního východu, v Asii, Africe, Evropě, Austrálii, Latinské Americe a Severní Americe, kteří sjednotili svá srdce a činy, aby podpořili odpor proti tureckým fašistickým útokům na Rojavu. 

Díky vašim solidárním akcím jsme se dověděly o dalších bojích, které ženy a utlačovaní lidé musí vést ve všech částech světa proti okupaci, útlaku, fašismu, diktaturám a násilí na ženách. Během posledních 24 hodin jsme tímto způsobem nabyly síly a získaly inspiraci z každého z nich a vidíme je jako základ našeho společného vítězství. Znovu jsme se přesvědčily, že bojujeme společně proti stejnému nepříteli: kapitalistickému patriarchálnímu systému, který se snaží sprovodit ze světa každou alternativu, která se zakládá na kolektivních lidských hodnotách, ženské kultuře, spravedlnosti a ekologickém chápání života. Toto zde v Rojavě bráníme a je to věc, která nás všechny spojuje. 

Tváří v tvář turecké agresi a nepřátelství vůči našim životům, našim komunitám a zemi a vůči ženské vůli a svobodě jsme vydaly Ženskou deklaraci: Okamžitě zastavme tureckou okupační válku proti východní a západní Sýrii! Do dnešního dne tuto deklaraci podepsalo 1930 obránců ženských lidských práv, akademiků, umělců, politiků a aktivistů z různých sociálních hnutí. Tímto způsobem jsme byly schopné propojit tvůrčí ženské akční hnutí po celém světě. Našim cílem bylo donutit OSN a globální komunitu, aby neprodleně zakročily proti turecké genocidě a násilí na ženách.

I přesto, že byl turecký útok odsouzen veřejností a různé mocnosti vyjednaly dohody o příměří s Tureckem, turecké válečné tažení proti východní a západní Sýrii pokračuje. Opakovaně jsme se přesvědčily, že součást tohoto tažení je sexistické násilí a početná znásilnění. Mučení a poprava podporovatelky ženské revoluce Hevrin Chalaf, zmrzačení a sexistické zneužití těla bojovnice v YPJ Amary Renas a únosy civilistek a raněné příslušnice YPJ, kterým bylo vyhrožováno znásilněním a stětím hlav, jsou jen některé z příkladů toho, ze turecká válka je válka proti svobodné vůli a organizované ženské síle. Devastace válkou, okupace, výhrůžky dalším násilím na ženách a genocida přetrvávají.

Dneska jsme znovu odeslaly naši deklaraci se všemi podpisy – na její adresáty naléháme, aby předešli dalším zločinům proti lidskosti tím, že neprodleně zahájí akce pro uzavření vzdušného prostoru nad severní a východní Sýrií pro turecké letectvo a zajistí ústup tureckých okupantů ze syrského území. Nadále musí být zajištěna reprezentace a participace žen a lidových zástupců různých národních, kulturních a náboženských syrských komunit. Jen tímto způsobem můžeme zajistit mír, ženská práva a demokracii v Sýrii. Musíme rozrušit špinavé machinace za účelem zisku a hry koloniálních mocností tím, že je donutíme přijmout základní lidská práva, která byla vydobyta skrz mezinárodní boje lidí.

Abychom toho dosáhly a ubránily ženskou revoluci, budeme pokračovat a posílíme náš organizovaný boj v Rojavě jako součást globálního boje proti patriarchátu a fašismu. Jeden den po Světovém dni Kobane spojíme síly při příležitosti Světového dne odporu pro Rojavu. Pět let zpátky jsme byly schopné dosáhnout nemožného, když jsme skrze mezinárodní solidaritu přerušily obléhání Kobane fašismem ISIS. Dnes dosáhneme nemožného poražením Erdoganova fašismu prostřednictvím našeho sjednoceného odporu po celém světě.

Proto vyzýváme všechny ženy a lidi, kteří milují svobodu, aby se k nám přidali a posílili náš boj proti fašismu všude na světě!

Braňte Rojavu a rozšiřte ženskou revoluci po celém světě!

 


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)