Anarchistická federace

Anarchista Guevara

Vzpomínka na Che Guevarova vnuka

Canek Sanchez Guevara

Má svoboda je oprávněná, jen když jsi svobodný i ty.“ Canek Sanchez Guevara

Canek Sanchez Guevara (1974–2015) byl nejstarším vnukem Ernesta Che Guevary. Jeho matkou byla Hildita Guevara a otcem byl levicově smýšlející Mexičan Alberto Sanchez. Narodil se v Havaně 22. května 1974. Canek v jazyce yukatánských Mayů znamená černý had.

Jako dítě žil s rodiči v Milánu a v Barceloně, v druhém z těchto měst navštěvoval španělsko-katalánskou školu. Později žil v Mexiku a na Kubu se vrátil v roce 1986. Brzy začal být znechucen Castrovým režimem a způsobem, jakým pronásledoval spisovatele, umělce a další lidi. Canek odmítl roli vysokého vojenského důstojníka, kterou pro něj režim připravil. Začal se oblékat jako punker a pomohl založit heavymetalovou kapelu nazvanou Metalizer. Jednoho večera tajná policie ukončila zakázaný koncert kapely naházením granátů se slzným plynem do davu, který pak podrobila ponižující tělesné prohlídce.

Protože začal režim důrazně kritizovat, bylo mu v roce 1996 ve věku 22 let nařízeno Kubu opustit. Vrátil se do Mexika, kde žilo několik jeho příbuzných. Byl spisovatelem, hudebníkem, fotografem a talentovaným grafickým designérem. Přiklonil se k anarchistickým postojům a v říjnu 2004 v mexickém týdeníku Proceso napsal: „Kubánská revoluce zrodila buržoazii, represivní aparáty mající za cíl ochraňovat před lidmi byrokracii, která je těm samým lidem velice vzdálená. Ale především byla antidemokratická kvůli náboženskému mesiášství jejího vůdce.“ Byl znechucen „kriminalizací odlišnosti prostřednictvím perzekuce homosexuálů, hippies, volnomyšlenkářů, odborářů a básníků“ a vytvoření „socialistické buržoazie… falešných proletářů“.

Dále prohlásil o své kritice Fidela Castra, že „vychází z jeho distancování se od libertariánských idejí, týká se zrady, které se dopustil na kubánském lidu, a strašného systému ostražitosti, zřízeného, aby chránil stát tím, že drtí lidi“.

Byl po mnoho let až do své smrti aktivní v Kubánském libertariánském hnutí v exilu a psal pro mexické literární revue jako Letros Libres a Milenio Semanal. Společně s Jorgem Masettim, synem stejnojmenného argentinského novináře a Che Guevarova spolubojovníka, který padl při guerillových bojích v Argentině, napsal knihu Les Héritiers du Che (Pokračovatelé Che Guevary). Vyšla ve Francii v roce 2007 a byla svědectvím o výchově na Kubě a postupném rozčarování autorů.

Canek Sanchez Guevara zemřel v Mexico City 21. ledna 2015 po operaci srdce. Nějaký čas před smrtí okomentoval změny na Kubě: „Někdy máme tendenci posuzovat realitu podle našich tužeb a to je problém. Rád bych viděl na Kubě změny, ale to se neděje. V kolektivní představivosti Kuby se změna pojí se smrtí Fidela Castra. Politický systém na ostrově se chová jako monarchie a Fidel si zajistil dohled nad nástupnictvím, což jakoukoliv změnu oddaluje.“

 

Zdroj:
https://libcom.org/history/che’s-grandson-anarchist


Verze pro tisk 25.10.2019 Nick Heath
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

17. 10. 2020, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme