Anarchistická federace

Francie: „Nikdo nemá rád policii“

49. protest Žlutých vest byl ve znamení propojování bojů.

V pořadí 49. protest Žlutých vest proběhl pod heslem solidarity s hasiči, kteří demonstrovali 15. října v Paříži. Policie proti nim tvrdě zasáhla a jednoho z nich vážně zranila. Protesty tak postupně sbližují různé profese a do Paříže tentokrát přijeli i lidé všeho věku z regionů. Jedním z hesel bylo všeobecně sdílené konstatování: „Nikdo nemá rád policii!“ Policajti byli nasazeni v masivním počtu, opět použili slzný plyn a zatýkali. Takže vlastně jediná změna za skoro rok probíhající protesty je čistě technická: protože policie konfiskuje demonstrantům žluté vesty, rozhodli se protestující nepoužívat je v takovém počtu.

Protestovalo se také v řadě dalších měst. V Toulouse prošel tentokrát pochod demonstrujících místy, kde sídlí hasiči a kde je řada klinik a nemocnic (stávkují tu záchranáři). Hlavním heslem bylo sjednocení bojů: Nikdo nesmí být vystaven takovému skandálnímu násilí. Co si pod státním násilím představit, to si účastníci protestu na místě ověřili, když došlo ke střetům s ochránci pořádku. Totéž se stalo v Lyonu, kde policajti napadli lidi, kteří se chtěli dostat do centra města. V Rouenu byli při střetech zraněni dva policajti a jeden demonstrant. Ve Valenciennes bylo demonstrantů třikrát víc než těžkooděnců a četníků a také tady došlo ke střetům. Bez incidentů proběhl sobotní protest v Bordeaux nebo v Lille.

„Za ten rok protestů se nic nezměnilo, pohonné hmoty jsou ještě dražší a propast mezi bohatými a chudými se zvětšuje,“ řekl jeden z účastníků protestních akcí. Proto se kromě demonstrací blokovaly silnice, kde se rozdávaly letáky a skandovalo se: „Jsme tu, i když se to Macronovi nelíbí.“ Na jihu Francie skupina Naštvaný Carcassonne v rámci přímé akce pouštěla řidiče na silnici Q6 bez placení mýtného.


Verze pro tisk 22.10.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Rave4Rojava ★ benefiční after-party

29. 11. 2019, Praha

Benefiční after-party po stávce #FridaysForFuture 29. 11. Vstupné dobrovolné, všechny vybrané peníze budou poslány Kurdskému červenému půlměsíci / Heyva Sor a Kurdistanê e.V. Akci pořádá platforma Výbor na obranu revoluce v Rojavě. #Riseup4Rojava ★★★ VÍCE INFO BRZY …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Předvánoční bezpeněžní zóna

7. 12. 2019, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. Je spousta nevyužitých nebo nepotřebných věcí, které mohou být jinými lidmi smysluplně využity. Přineste je nebo se jen přijďte podívat, jak bezpeněžní zóna funguje. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)