Anarchistická federace

Francie: „Nikdo nemá rád policii“

49. protest Žlutých vest byl ve znamení propojování bojů.

V pořadí 49. protest Žlutých vest proběhl pod heslem solidarity s hasiči, kteří demonstrovali 15. října v Paříži. Policie proti nim tvrdě zasáhla a jednoho z nich vážně zranila. Protesty tak postupně sbližují různé profese a do Paříže tentokrát přijeli i lidé všeho věku z regionů. Jedním z hesel bylo všeobecně sdílené konstatování: „Nikdo nemá rád policii!“ Policajti byli nasazeni v masivním počtu, opět použili slzný plyn a zatýkali. Takže vlastně jediná změna za skoro rok probíhající protesty je čistě technická: protože policie konfiskuje demonstrantům žluté vesty, rozhodli se protestující nepoužívat je v takovém počtu.

Protestovalo se také v řadě dalších měst. V Toulouse prošel tentokrát pochod demonstrujících místy, kde sídlí hasiči a kde je řada klinik a nemocnic (stávkují tu záchranáři). Hlavním heslem bylo sjednocení bojů: Nikdo nesmí být vystaven takovému skandálnímu násilí. Co si pod státním násilím představit, to si účastníci protestu na místě ověřili, když došlo ke střetům s ochránci pořádku. Totéž se stalo v Lyonu, kde policajti napadli lidi, kteří se chtěli dostat do centra města. V Rouenu byli při střetech zraněni dva policajti a jeden demonstrant. Ve Valenciennes bylo demonstrantů třikrát víc než těžkooděnců a četníků a také tady došlo ke střetům. Bez incidentů proběhl sobotní protest v Bordeaux nebo v Lille.

„Za ten rok protestů se nic nezměnilo, pohonné hmoty jsou ještě dražší a propast mezi bohatými a chudými se zvětšuje,“ řekl jeden z účastníků protestních akcí. Proto se kromě demonstrací blokovaly silnice, kde se rozdávaly letáky a skandovalo se: „Jsme tu, i když se to Macronovi nelíbí.“ Na jihu Francie skupina Naštvaný Carcassonne v rámci přímé akce pouštěla řidiče na silnici Q6 bez placení mýtného.


Verze pro tisk 22.10.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)