Anarchistická federace

Situace v Rojavě

Aktuální (14. října 2019) report ze severní a východní Sýrie do Rojava Information Center

sever Sýrie

SDF a autonomní správa vstoupily do vojenského kontraktu se syrskou vládou a Ruskem v reakci na pokračující stahování amerických sil. V rozhovoru s představiteli autonomní správy jsme zjistili, že syrská armáda bude rozmístěna podél hranic od Deriku k Sere Kaniye (Ras Al Ain), a od Tell Abyadu k Manbij. Syrská armáda do Sere Kaniye ani do Tell Abyadu nevstoupí. Úřady autonomní správy dále fungují. Dohoda zahrnuje také úmysl případně vytlačit turecké síly z regionu kolem Afrínu, který je Tureckem okupovaný od roku 2018. Zprávy o tom, že bezletová zóna bude Ruskem podpořena, nejsou pravdivé, nicméně ruské letecké síly do konfliktu vstoupily poprvé nad Afrínem. Konvoj převážející civilisty, představitele civilních komun a novináře ze severní a východní Sýrie dojel do Sere Kaniye na protesty a aby zdokumentoval probíhající invazi. Dvanáct lidí zatím zemřelo, včetně několika místních novinářů, a přes 73 lidí bylo zraněno.

Sere Kaniye

Na předměstích Sere Kaniye probíhají urputné boje. Poslední zprávy od našich pozemních jednotek: „Dnes ráno neproběhlo v Sere Kaniye žádné bombardování. Ve čtyři hodiny ráno čtyři skupiny tureckých žoldáků překročily hranice a zaútočily. Blokují silnici na východě a obsadily čtvrt Sinayi (průmyslová zóna). V severní části města probíhají střety. Ulice směrem na Tell Abyad je také uzavřena. Tři hlavní silnice spojující Sere Kaniye s dalšími městy severní a východní Sýrie jsou ostřelovány tureckými vzdušnými silami. Nejsilnější střety probíhají na cestě u vstupu do města Kámišlí. Útoky čtyř tureckých proxy jednotek byly potlačeny.“ Ráno bylo Sere Kaniye téměř celé opět v rukou SDF. Na západ od Sere Kaniye, ve vesnici Tel Helef, probíhají střety. Při pokusu odříznout poslední přístupovou cestu do Sere Kaniye turečtí žoldáci zaútočili na vesnici Manajir (20 km od Tel Tameru) mezi Sere Kaniye a Tel Tamerem. Okolo 300 civilních obyvatel, převážně žen, dětí a seniorů, bylo nuceno opustit vesnici. Proběhly zde silné střety mezi tureckými proxy jednotkami a SDF. Tato situace také ohrožuje poslední nemocnici v okolí, kterou spravuje Kurdský červený kříž v Tel Tameru. Náš pozemní tým: „Dnes ve tři hodiny odpoledne zasáhl turecký letecký útok vesnici Manajir nedaleko Tel Tameru, ale SDF bylo schopno turecké žoldáky na místě porazit. Teď probíhá konflikt ve vesnici Aras, 20–25 km od Tel Tameru.“

Ostatní regiony

Dirbesiye: Proběhly zde silné střety, když turecké proxy jednotky začaly útočit na město pod ochranou protidělostřelecké palby Turecka. Zaútočili také na vesnici Shatal, západně od Dirbesiye na cestě do Sere Kaniye. Turecko chce obsadit vesnice podél silnice a turečtí ostřelovači útočí i na civilisty.

Tell Abyad: Ráno bylo město v rukou tureckých proxy jednotek. Odpoledne SDF postoupilo na několik pozic najednou a obnovilo část teritoria kolem Tell Abyad. Podle posledních informací mají město a vesnice na západ i východ kolem něj pod kontrolou turečtí žoldáci.

Manbij: Syrské armádní síly vstoupily do Manbij po dohodě s SDF a syrskou vládou. Odpoledne zahájili turečtí vojáci ofenzivu ve vesnicích severozápadně od Manbij přes řeku Sajur. Manbijská armádní rada společně se syrskými armádními silami útokům úspěšně vzdorovaly. Mluvili jsme s člověkem, který řekl: „Ve vesnicích Arab-Hassan a Shad proběhly střety, nad městem Manbij byla vidět letadla.“ Podle jiného místního zdroje přeletěla nad městem ruská vojenská letadla. Bylo také nahlášeno, že ruské letecké síly zaútočily na proxy jednotky s úmyslem dostat se do města Al-Farat. Proběhla masivní mobilizace tureckých žoldáků na předměstí Jarablus, což může indikovat přípravy na útok na města Manbij a Kobane. Podle dohody SDF a syrské vlády vstoupila syrská milice do měst Raqqa, Tabqa, Hasakeh, Ain Issa, Tel Tamer, Manbij a Kobane a zřizuje zde vojenské pozice.

ISIS

Střety proběhly i v táboře Ain Issa, kde momentálně probíhá evakuace, a to mezi jednotkami ISIS a obrannými silami. Kontakty ISIS se zaměřily na ženy napojené na ISIS, které je varovaly, aby se připravili na útěk. Velký útěk rodin napojených na Islámský stát, který měl proběhnout během tureckého ostřelování z campu Ain Issa 13. 10., byl potvrzen. Přítomnost spících buněk ISIS představuje hrozbu pro civilisty. SDF zatklo skupinu ISIS západně od Dibersiye.

Humanitární krize

14. října všechny mezinárodní neziskové organizace stáhly své zaměstnance z území. Všechny služby v uprchlických táborech – včetně těch, které zadržují rodiny napojené na ISIS – jsou teď zajišťovány správou autonomního území severní a východní Sýrie, lokálními neziskovými organizacemi (převážně Kurdským červeným křížem) a omezenou přítomností OSN. Světová zdravotnická organizace opustila Kámišlí. Mnoho mezinárodních médií území opustilo vzhledem k  postupu syrské armády k syrsko-tureckým hranicím. Uprchlický tábor v Ain Issa je evakuován kvůli ostřelování tureckými proxy jednotkami a útokům Islámského státu. Brzo odpoledne bylo nahlášeno rabování obilného sila tureckými žoldáky v Suluku, na východ od Kobane. Nemocnice sloužící pro zraněné obyvatele Sere Kaniye byla evakuována do Hasaky kvůli postupu tureckých jednotek.

Poslední počty mrtvých a zraněných jsou z nemocnice v Tel Tameru. Podle ředitele zde bylo 75 mrtvých civilistů, včetně lidí z konvoje do Sere Kaniye. Podle syrské kanceláře pro lidská práva je zde kolem čtvrt milionu přemístěných lidí.

 

Twitter účet Rojava Information Center: https://twitter.com/RojavaIC/


Verze pro tisk 15.10.2019 RIC
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Brno

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Praha

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)