Anarchistická federace

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

Pozvánka na veřejné akce, které se budou 16. října konat v Praze, Ostravě, Brně a Bratislavě

leták

Bezprostředně poté, co Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie (autonomní oblasti známé jako Rojava). Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti. Počty lidí, jež uprchly před bombardováním ze svých domovů už přesáhly 200 tisíc. Objevují se důkazy o páchání válečných zločinů (např. popravy civilistů bez soudu). Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoğanova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky tzv. Islámského státu (ISIS), které zintenzivnily své útoky. Tisíce bojovníků ISIS a jejich rodiny vězněné na území Rojavy očekávají tureckou armádu s nadějí na osvobození. Napadají kurdské stráže a prvním z nich se podařilo uprchnout.

Spolu se životy zdejších obyvatel je v ohrožení také unikátní společenský projekt založený na demokracii budované zdola, ženské emancipaci, etnické a náboženské toleranci, projekt, který představuje naději pro celý Blízký východ. Namísto toho můžeme – tak jako v Afrínu – na okupovaných územích pod správou Tureckem podporovaných džihádistických milic očekávat vyhánění, únosy, mučení, znásilňování, zabírání domů, obchodů, polí a dalšího majetku Kurdů a příslušníků dalších menšin rodinami džihádistů, nucené konverze k islámu, omezování práv žen (včetně nuceného zahalování, nucených sňatků a opětovného vykázání žen z veřejné sféry).

Ačkoliv proti invazi denně protestují desetitisíce lidí v Evropě, Americe i jinde a agresi odsuzují další a další organizace, mezinárodní instituce stejně jako vlády jednotlivých států stále nečinně přihlížejí a nedělají nic pro to, aby invazi barbarských hord zastavily.

Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu!
Braňme ženskou revoluci v Rojavě!
Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese!

Odsoudit invazi nestačí! Je třeba:
– okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií,
– uvalení ekonomických sankcí na Turecko,
– uvalení embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

 

Ve středu 16. října můžete svou účastí podpořit jeden z následujících veřejných protestů:

Praha
Začátek demonstrace: 18.00 na Klárově
Trasa demonstrace: Klárov – Letenská – Josefská – Mostecká – Malostranské nám. – Nerudova – Ke Hradu – Hradčanské nám. – Loretánská – Loretánské nám. (před budovou Ministerstva zahraničních věcí)
https://www.facebook.com/events/399484080742831/

Brno
Začátek demonstrace: 18.00, Dominikánské Náměstí
https://www.facebook.com/events/550768502357486/

Ostrava
Začátek demonstrace: 18.00 u Nové Karoliny
https://www.facebook.com/events/2102689560025915/

Bratislava
Začátek demonstrace: 18.00
https://www.facebook.com/events/2483801001849394/


Verze pro tisk 14.10.2019 AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)