Anarchistická federace

Haiti: Vzpoura proti loutkové vládě

Imperialistický apetit USA opět donutil lid sáhnout k ozbrojenému boji.

Haiti

Haitští revolucionáři v pátek zdemolovali několik policejních stanic, domů politiků, věznic a soudních budov. Povstalci hodlají svrhnout zkorumpovaný pravicový režim Jovenela Moiseho, podporovaný Trumpovou administrativou. Mnoho lidí bylo zraněno, čtyři lidé zemřeli.

Letos v červnu auditoři nejvyššího haitského soudu vydali report usvědčující Moiseho jako klíčovou postavu defraudační mašinerie. Tato klika přesunula na soukromé účty několik miliard dolarů poskytnutých Venezuelou na rozvoj vyždímané karibské země. Peníze do země proudily skrze program Petrocaribe, který středoamerickým a karibským zemím umožňuje kupovat venezuelskou ropu za výhodných podmínek. Aby toho nebylo málo, Moise loni pod tlakem Trumpovy administrativy z Petrocaribe vystoupil, což byla pro tuto neustále zkoušenou zemi tvrdá rána. Ceny pohonných hmot raketově vzrostly a Haiti kolabuje.

Protestující nejprve vyhnali fízly ze slumu Cité Soleil, na předměstí hlavního města Port-au-Prince. Policejní stanice v okolí byly s velkou dávkou preciznosti vyřazeny z provozu. Pod sprchou molotovů a kamení utíkali i po zuby ozbrojení příslušníci speciálních jednotek UDMO (Unité Départementale de Maintien d’Ordre). Byli vycvičeni v texaském Austinu, aby v zájmu udržení Moiseho u moci padlo jejich rukama mnoho Haiťanů.

Všechny vládní úřady v Port-au-Prince byly uzavřeny. Demonstranti a demonstrantky zaplnili ulice, zpívali a tančili. Na hlavních třídách vzplály barikády. Z věznice přilehlé k hlavnímu soudu byli osvobozeni vězni, potom obě budovy lehly popelem. Několik svědků uvedlo, že policie čelila ozbrojenému odporu. Ozbrojení povstalci napadali i vily státníků, včetně domu soudce Pierra Volmara Demesyeuxe, který Jovenela Moise zprostil obvinění. Vzplála také budova soudu ve čtvrti Petit-Goâve. Pozornosti povstalců neunikly ani banky, bylo napadeno několik poboček Sogebank, jejíž majitelé byli zapleteni do rozkrádání země. Bouře nezasáhla pouze hlavní město. Policejní stanice byla vypálena i v Gonaives na severu.

 

Zdroj:
https://itsgoingdown.org/haiti-on-brink-of-revolution-to-overthrow-us-backed-regime/


Verze pro tisk 2.10.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)