Anarchistická federace

Haiti: Vzpoura proti loutkové vládě

Imperialistický apetit USA opět donutil lid sáhnout k ozbrojenému boji.

Haiti

Haitští revolucionáři v pátek zdemolovali několik policejních stanic, domů politiků, věznic a soudních budov. Povstalci hodlají svrhnout zkorumpovaný pravicový režim Jovenela Moiseho, podporovaný Trumpovou administrativou. Mnoho lidí bylo zraněno, čtyři lidé zemřeli.

Letos v červnu auditoři nejvyššího haitského soudu vydali report usvědčující Moiseho jako klíčovou postavu defraudační mašinerie. Tato klika přesunula na soukromé účty několik miliard dolarů poskytnutých Venezuelou na rozvoj vyždímané karibské země. Peníze do země proudily skrze program Petrocaribe, který středoamerickým a karibským zemím umožňuje kupovat venezuelskou ropu za výhodných podmínek. Aby toho nebylo málo, Moise loni pod tlakem Trumpovy administrativy z Petrocaribe vystoupil, což byla pro tuto neustále zkoušenou zemi tvrdá rána. Ceny pohonných hmot raketově vzrostly a Haiti kolabuje.

Protestující nejprve vyhnali fízly ze slumu Cité Soleil, na předměstí hlavního města Port-au-Prince. Policejní stanice v okolí byly s velkou dávkou preciznosti vyřazeny z provozu. Pod sprchou molotovů a kamení utíkali i po zuby ozbrojení příslušníci speciálních jednotek UDMO (Unité Départementale de Maintien d’Ordre). Byli vycvičeni v texaském Austinu, aby v zájmu udržení Moiseho u moci padlo jejich rukama mnoho Haiťanů.

Všechny vládní úřady v Port-au-Prince byly uzavřeny. Demonstranti a demonstrantky zaplnili ulice, zpívali a tančili. Na hlavních třídách vzplály barikády. Z věznice přilehlé k hlavnímu soudu byli osvobozeni vězni, potom obě budovy lehly popelem. Několik svědků uvedlo, že policie čelila ozbrojenému odporu. Ozbrojení povstalci napadali i vily státníků, včetně domu soudce Pierra Volmara Demesyeuxe, který Jovenela Moise zprostil obvinění. Vzplála také budova soudu ve čtvrti Petit-Goâve. Pozornosti povstalců neunikly ani banky, bylo napadeno několik poboček Sogebank, jejíž majitelé byli zapleteni do rozkrádání země. Bouře nezasáhla pouze hlavní město. Policejní stanice byla vypálena i v Gonaives na severu.

 

Zdroj:
https://itsgoingdown.org/haiti-on-brink-of-revolution-to-overthrow-us-backed-regime/


Verze pro tisk 2.10.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

"I can't breathe" Standing Up For Human Decency - demonstrace

6. 6. 2020, Praha

Cílem této události je vyjádřit podporu skupinám, které byly ve společnosti odjakživa utlačované. Ukázat empatii těm, kteří se naneštěstí musí potýkat s tím, že je s nimi zacházeno absurdně jinak jen proto, že mají jinou barvu kůže. …(více)

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)