Anarchistická federace

Návštěva Rojavy

Report z cestovatelské přednášky po Kurdistánu

Ve čtvrtek 19. září jsem vyrazil do Prahy vyřídit pár aktivistických záležitostí a posedět s kamarádem u piva. To jsme si nechali načepovat v žižkovském Prostoru 39, kde jsme se záhy dozvěděli, že v nedalekém infoshopu Salé proběhne toho večera narychlo připravená přednáška o Rojavě. Milé překvapení. Méně milé, ale spíš zábavné, překvapení bylo, že když jsme tam dorazili, dozvěděli jsme se, že kvůli nenadálosti akce není k takovému účelu prostor Salé aktuálně připraven, takže jsme se zase přesunuli do „devětatřicítky“. Tam v patře probíhalo zrovna divadelní představení, ale přízemí bylo volné, počet účastníků (bylo nás asi 20) odpovídal kapacitě, takže stačilo jen srolovat plátno, nastartovat promítačku a začít.

Slova se ujali dva mladí vysokoškolští studenti, aby během promítání fotografií vyprávěli, co a kdo na nich je a jaká dobrodružství je při jejich cestě Kurdistánem potkala. Začali v turecké části, kterou popsali jako veskrze profízlovanou, plnou obrněných aut, policejních kontrol a nechuti jinak milých místních obyvatel mluvit s cizími lidmi o politice. Ilustrovali, jak režim všude cpe turecké vlajky a portréty diktátora Erdoğana, stejně jako se nezdráhá ničit historické i obytné budovy.

Poté se přesunuli do irácké části Kurdistánu, kde si všímali viditelných sociálních nerovností, konzervativní a kapitalistické podoby společnosti. Do poslední chvíle nevěřili, že se jim podaří dostat do Rojavy (syrské části Kurdistánu), a vyprávěli o peripetiích se získáním povolení na irácké straně.

V Rojavě pak dělali rozhovory s mezinárodními dobrovolníky, kteří se tu podílejí na různých civilních projektech, například Make Rojava Green Again. Na fotkách dokumentovali, že místní ekonomika stojí převážně na zemědělství a těžbě ropy. Navštívili také město Kobanî, které je známé především díky jeho osvobození kurdskými milicemi z područí Islámského státu (IS). Ačkoli zde bylo zničeno asi 90 % budov, probíhá tu čilá obnova a nová výstavba a žije tam nyní dvakrát tolik lidí než před útokem IS. Hovořili s místními lidmi – automechanikem, instalatérem, ševcem, profesorem… A bylo znát, že konflikt zanechal na lidech mnoho psychických šrámů.

Poté se ve své přednášce oba cestovatelé věnovali rojavské společenské transformaci, jejímž cílem je zavést bezstátní systém, kde je kladen důraz na rovnoprávnost a společenské vlastnictví výrobních prostředků. Pokusili se popsat organizaci místních komun, v jejichž rámci se řeší naprostá většina problémů. Společenská struktura je koncipována zdola nahoru. Uznali, že mnohdy praxe kulhá za teorií, ale je znát pozitivní postup. Seznámili se s několika družstevními projekty, stejně jako se zástupci soukromého sektoru (jedná se ale o drobné podnikatele a obchodníky, jelikož v Rojavě není žádný velký průmysl). Netajili se tím, že v některých ohledech si odvezli z cesty více otázek, než s kolika přijeli. Byli si ale vědomi, že nic nejde jako mávnutím kouzelného proutku dovést během krátké chvíle k dokonalosti.

Jak je zvykem, konec patřil dotazům z publika. Takže padaly otázky na vztah mezi soukromým a družstevním sektorem tamní ekonomiky, na detaily ohledně fungování komun, řešení kriminálních deliktů, fungování zdravotnictví či na jejich zpáteční cestu. Oba pak přislíbili, že o svých zkušenostech plánují i v budoucnu informovat, jak mluveným, tak psaným slovem.


Verze pro tisk 23.9.2019 -jk-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

"I can't breathe" Standing Up For Human Decency - demonstrace

6. 6. 2020, Praha

Cílem této události je vyjádřit podporu skupinám, které byly ve společnosti odjakživa utlačované. Ukázat empatii těm, kteří se naneštěstí musí potýkat s tím, že je s nimi zacházeno absurdně jinak jen proto, že mají jinou barvu kůže. …(více)

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)