Anarchistická federace

Polsko: Mučení v policejních celách

Varšavský soud nařídil vyšetřování policajtů podezřelých z mučení anarchistů během výslechu.

fuck police

Tři anarchisté se ve Varšavě 23. května 2016 rozhodli zapálit policejní auto. Sotva dorazili na parkoviště, sesypalo se na ně po zuby ozbrojené protiteroristické komando. Následující den policie pohotově rozjíždí hřmotnou PR kampaň. Organizovaná síť vysoce nebezpečných anarchistů teroristů otřásá základy malebné konzervativní země. Ještěže je práce policie tak dokonalá a všemu se podařilo zabránit. Média se vrhají do odhalování chystaného teroru. Díky bohu. Vláda předvídá. Na stole má zrovna zbrusu novou protiteroristickou legislativu. Je suverénní. Na kritiku týkající se „porušování práv na svobodu, soukromí, projev, sdružování…“ nebere ohled.

Státní zástupce nechce zůstat v ústraní a anarchisty obviňuje z pokusu o útok na policejní stanici, držení výbušnin a ohrožení lidského života. Ti jsou hned a na dlouhé měsíce umístěni na samotky do vazby s ostrým režimem, kde je styk s okolním světem přísně omezen. Po šesti měsících úporného vyšetřování vychází najevo, že s lahví benzinu a zapalovačem na parkovišti to dá maximálně na pokus o výtržnictví. Tři měsíce natvrdo, dva roky veřejných prací o třiceti hodinách měsíčně, pokuta 300 zlotých pro každého a uhrazení soudních výloh.

Zatímco média fantazírovala nad katolickým národem v ohni, skutečné peklo se rozjelo ve vazebních celách. Bití, sprchování pepřákem, poštvávání psů, elektrošoky. Jeden poškozený uvedl, že fízlové na něm klečeli, mlátili ho do hlavy, stříkali mu do obličeje pepřák, do hrudníku, co nejblíže k srdci mu pouštěli proud paralyzérem, kopali ho do rozkroku a vyhrožovali, že jestli něco prozradí, najdou si ho a zabijou. Další poškozený říká, že na něm klečelo šest fízlů a mlátili ho po celém těle. Pak jeden prohlásil, že kopání do rozkroku, mlácení baterkou do obličeje a do žeber nestačí. Na řadu přišel opět paralyzér. Proud mu pouštěli do stehen, hýždí a genitálií. Zvedli ho a jeden ho těžkou botou vší silou kopl do kostrče. Pak ho knockoutoval k zemi. Přivedli si německého ovčáka. O nehybnou trosku nejevil zájem. Rozhýbali ji elektrickým proudem a vlčák se pustil do práce. Měl naštěstí náhubek, skrze který útočil na obličej vězněného anarchisty. V důsledku šoků se poškozenému stáhlo hrdlo a začal chroptět. Fízlové se řehtali, že je sjetej. Naložili ho do dodávky a tam začalo další kolo bití a elektrošoků.

Není důvod pochybovat – už na první slyšení byli anarchisté maskovanými protiteroristickými agenty dopraveni v zuboženém stavu. Jeden z nich měl silně rozbitý obličej. Těžko předvídat, jak se právní řád s tímhle vypořádá. Vyšetřování tohoto mučení bylo už dvakrát zameteno pod koberec. Trestní zákoník v Polsku navíc pojem mučení nezná. Lze očekávat, že orgáni ze všeho vyjdou beztrestně, nebo se směšnými tresty a vyprávěním o shnilých jablkách, která kazí tuto bohorovnou instituci.

Polští fízlové začínají být mučením anarchistů, nevládkářů a kolemjdoucích proslulí. V roce 2017 zadrželi ve Vratislavi Igora Stachowiaka, vracejícího se z večírku a nejevícího známky střízlivosti. Mysleli si, že prodává drogy. Zemřel polonahý v koupelně na policejní stanici. Tělo neslo známky škrcení a nacházely se na něm stopy po zasažení elektrickým proudem. David Winarski byl zadržen během protivládních protestů loni ve Varšavě. Byl krutě zmlácen a dočasně nezvěstný. Matka ho zoufale hledala po všech nemocnicích. Nakonec byl nalezen živ, ale ve zbídačeném stavu. Od roku 2014 lidé vypověděli o zločinech páchaných policií na zadržených v 1400 případech.

Co dodat? Chcete-li vidět teroristu naživo, moc vám neporadíme, pokud chcete vidět psychopata, zajděte si na nejbližší policejní stanici, bývá jich tam plno.

 

Zdroj: https://freedomnews.org.uk/poland-court-orders-investigation-into-police-torture-of-anarchists/


Verze pro tisk 24.8.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)