Anarchistická federace

Rozbrat zůstane!

V říjnu oslaví polský squat Rozbrat 25 let od otevření. Jeho existence je ale opět ohrožena.

15. května 2019 provedl exekutor odhad ceny pozemku, na kterém se Rozbrat nachází, což nyní umožňuje aukci a násilné vyklizení Rozbratu, i přesto, že se kolektiv Rozbratu před několika lety obrátil na soud kvůli zajištění práva na vlastnictví pozemku. Případ je stále otevřený.

Právní status pozemku, na kterém se Rozbrat nachází, je komplikovaný. Po druhé světové válce byl znárodněn a po přechodu Polska ke kapitalismu ho převzala soukromá společnost v rámci reprivatizace. Nový vlastník po množství půjček rychle zbankrotoval a věřitel, banka, jej prodal vymahačské společnosti. Ta nyní vyžaduje, aby byl pozemek prodán přibližně za 1,4 milionů eur. To nejspíš povede k pokusu o vyklizení squatu, aby se uvolnil prostor pro developery a spekulanty.

Během 25 let se na Rozbratu uspořádaly tisíce koncertů, výstav, divadelních představení, přednášek a workshopů. Rozbrat vytvořil místo pro spoustu užitečných iniciativ zdola, jako například pro společnou knihovnu a vydavatelství, cyklodílnu, svobodné školy, sítotiskovou dílnu, sportovní klub, kuchyni pro Food Not Bombs nebo zkušebnu pro různé hudební iniciativy.

„V pětadvacátém roce naší existence vyhlašujeme boj o místo, které musí být pod společnou kontrolou. Rozbrat tak činí ve veřejném zájmu, v opozici vůči vládám, které zastupují soukromé zájmy developerů,“ uvádí kolektiv Rozbratu na svých webových stránkách.

Kolem možného vyklizení Rozbratu vznikla kampaň s názvem Rozbrat zostaje! (Rozbrat zůstane!), do které se focením solidárních fotek nebo podpisy petice již zapojilo mnoho kolektivů i jednotlivců z celého světa.

My, Anarchistická federace, rovněž vyjadřujeme Rozbratu podporu. Protože naší zbraní je solidarita a obsazené domy musí žít!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchismus v Brazílii: historie a výzvy současnosti

22. 7. 2019, Praha

V Brazílii anarchistická praxe předcházela organizaci hnutí v sociálním a politickém kontextu. Na začátku 20. století byl rozšířen v odborech a družstvech skrze revoluční syndikalismus. V průběhu 20. století čelilo anarchistické hnutí v Brazílii různým interním problémům a bylo znovu sjednoceno na začátku 21. století. Anarchismus v Brazílii v současnosti není homogenní, ale je robustnější a vyspělejší ve svých metodologiích i v praxi než většina levicových stran. Ve vztahu k Bolsonarově vládě anarchisté jednají diskrétně, ale zato efektivně. Překlad do češtiny zajištěn. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme