Anarchistická federace

Na 1. máje do Brna!

Výzva k účasti na antifašistické protiakci v jihomoravské metropoli.

Brno blokuje

Anarchistická federace se letos na 1. máje přidává k mobilizaci, která je reakcí na pokus neonacistů pochodovat v tento významný den ulicemi Brna. Akci svolává Iniciativa Brno blokuje, která se vůči podobným akcím Hitlerových pohrobků postavila už několikrát v předcházejících letech.

Ultrapravičácký parádenmarš organizuje skupina Národní a sociální fronta (NSF), tedy stále ty samé tváře, které se po období snah proniknout pod hlavičkou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) do politiky, vrací s akcí, z níž přímo čiší obdiv k nacistické estetice – trojstupy, prapory, pochodně a tak podobně. Něco takového v našich ulicích opravdu nechceme a musíme se tomu aktivně postavit.

Bylo by ale chybou myslet si, že skutečným problémem jsou nepočetní nacističní nostalgici. Diametrálně větší noční můrou je skutečnost, že část jejich politiky se v různých přímých i transformovaných podobách usadila v mainstreamové politice. Mnohé strany či alespoň někteří jejich ne zrovna nevýznamní členové si přisvojili politiku nenávisti. Tato nenávist na sebe bere různé podoby, na jejich pozadí jsou ale stále stejní strašáci, kteří se měli už dávno válet na smetišti dějin – xenofobie, rasismus, nacionalismus, fašismus, homofobie a podobná svinstva.

V ulicích Brna se tedy nepostavíme pouze ultrapravičáckým násilníkům a obdivovatelům systému hromadného vyvražďování nepohodlných skupin obyvatelstva a etnik, ale politice, která je postavena na šíření nenávisti vůči (často imaginárním) nepřátelům, na základě jejich rasy, náboženství, pohlaví, sexuální orientace či nezáviděníhodného sociálního postavení na okraji společnosti.

Neoliberální kapitalismus, tak hurónsky zaváděný od počátku devadesátých let, za sebou nechal obrovskou skupinu poražených. Směje se jim hrstka těch, co dokázali ukořistit všechno, co se dá, v čele s miliardářským premiérem. Ve společnosti je cítit frustrace a pocit nespravedlnosti. Jenže politika nenávisti nabízí lidem falešný příslib důstojnosti ponižováním těch, kteří jsou na to ještě hůř než oni. Ztracená důstojnost se ale dá ve skutečnosti získat jedinou cestou – vzít si zpátky to, co nám bylo ukradeno, a nedovolit další vykořisťování či jiné formy útlaku.

Potkáme se tedy na 1. máje v ulicích Brna. Vytvářejte afinitní skupiny! Projevte svou nápaditost! Nedejme náckům žádnou šanci!

 

Sraz 17:00 na Dominikánském náměstí.
Událost na FB: https://cs-cz.facebook.com/events/2064034897227045
Koncept akce stejný jako předloni – nenásilné, vtipné akce všude možně.
Za zmínku stojí akce splachování náckovských pochodní od Rádia Tuleň: https://www.facebook.com/events/554553438286064/

 

Pokud se na 1. máje nedostanete do Brna a chcete si tento den nějak připomenout, můžete kupříkladu vylepovat aktuální číslo nástěnných novin A3, které se tradici prvního máje, stejně jako aktuálním výzvám věnuje. Nebo můžete První máj připomenout na místech historických dělnických bojů či, a to zejména na severu Čech, u hrobů anarchistických militantů z dob minulých. Budeme rádi, když nás budete o svých aktivitách informovat na kontaktu afed[a]afed.cz.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)