Anarchistická federace

Spisovatel a historik Osvaldo Bayer zemřel ve věku 91 let

Na Štědrý den zemřel argentinský spisovatel a historik Osvaldo Bayer, jak na sociálních sítích potvrdila jeho dcera Ana.

Bayer byl novinář, spisovatel, myslitel a historik, známý mimo jiné díky filmu La Patagonia Rebelde (Bouřící se Patagonie) z roku 1974, ke kterému napsal scénář. Film pojednával o dělnickém povstání z počátku dvacátého století, které bylo krvavě potlačeno. Rozsáhlá historická kniha na toto téma představuje pravděpodobně vrchol Bayerova díla, které se často zabývalo argentinskými anarchistickými militanty a je psáno neuvěřitelně čtivým, často až románovým stylem. Mimo jiné můžeme jmenovat například životopis italského imigranta Severina di Giovaniho nebo stručnou knížečku Anarchističtí expropriátoři.

Bayer byl anarchistický obhájce domorodé populace a také lidí vykořisťovaných, vyloučených a utiskovaných mocnými.

Narodil se v Santa Fe 18. února 1927, později se s rodinou přestěhoval do Concepción del Uruguay v Entre Ríos, pak do Tucumánu a nakonec do Buenos Aires. Kvůli perzekuci ze strany „Trojitého A“ (Alianza Anticomunista Argentina) v roce 1975 odešel do exilu do Berlína, odkud se vrátil v roce 1983, po obnovení demokracie. Během exilu v Německu Bayer pokračoval v psaní a dále pranýřoval mizení lidí, mučení a vraždy, které měly na svědomí paramilitární jednotky diktatury (1976–1983).

Jeho jediným beletristickým dílem je kniha Rainer a Minou (2001), milostný příběh o židovské dívce, která přijíždí do Německa, aby odhalila historii svých předků a úředníka německé vlády, nesoucího stigma syna nacistické genocidy.

Většina jeho knih byla zcenzurována, ale jak řekl v rozhovoru v roce 2016, místo aby se nechal zastrašit, dávalo mu to sílu k další práci. „Má žena mi nikdy nic nevyčítala, když jsem byl nezaměstnaný, šla pracovat na veletrh, byla skvělou soudružkou a byl jsem s ní ženatý 63 let,“ řekl tehdy Bayer.

„Svůj život bych si zopakoval, ničeho nelituji. Vždy jsem žil skromně a bojoval jsem proti systému, přetrpěl jsem vězení, exil, dlouhý exil a vrátil jsem se, vždy se stejným úsilím.“

 

Zdroje:

http://en.mercopress.com/2018/12/24/writer-historian-osvaldo-bayer-dies-at-age-91

http://anarkismo.net/article/31245


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)