Anarchistická federace

Spisovatel a historik Osvaldo Bayer zemřel ve věku 91 let

Na Štědrý den zemřel argentinský spisovatel a historik Osvaldo Bayer, jak na sociálních sítích potvrdila jeho dcera Ana.

Bayer byl novinář, spisovatel, myslitel a historik, známý mimo jiné díky filmu La Patagonia Rebelde (Bouřící se Patagonie) z roku 1974, ke kterému napsal scénář. Film pojednával o dělnickém povstání z počátku dvacátého století, které bylo krvavě potlačeno. Rozsáhlá historická kniha na toto téma představuje pravděpodobně vrchol Bayerova díla, které se často zabývalo argentinskými anarchistickými militanty a je psáno neuvěřitelně čtivým, často až románovým stylem. Mimo jiné můžeme jmenovat například životopis italského imigranta Severina di Giovaniho nebo stručnou knížečku Anarchističtí expropriátoři.

Bayer byl anarchistický obhájce domorodé populace a také lidí vykořisťovaných, vyloučených a utiskovaných mocnými.

Narodil se v Santa Fe 18. února 1927, později se s rodinou přestěhoval do Concepción del Uruguay v Entre Ríos, pak do Tucumánu a nakonec do Buenos Aires. Kvůli perzekuci ze strany „Trojitého A“ (Alianza Anticomunista Argentina) v roce 1975 odešel do exilu do Berlína, odkud se vrátil v roce 1983, po obnovení demokracie. Během exilu v Německu Bayer pokračoval v psaní a dále pranýřoval mizení lidí, mučení a vraždy, které měly na svědomí paramilitární jednotky diktatury (1976–1983).

Jeho jediným beletristickým dílem je kniha Rainer a Minou (2001), milostný příběh o židovské dívce, která přijíždí do Německa, aby odhalila historii svých předků a úředníka německé vlády, nesoucího stigma syna nacistické genocidy.

Většina jeho knih byla zcenzurována, ale jak řekl v rozhovoru v roce 2016, místo aby se nechal zastrašit, dávalo mu to sílu k další práci. „Má žena mi nikdy nic nevyčítala, když jsem byl nezaměstnaný, šla pracovat na veletrh, byla skvělou soudružkou a byl jsem s ní ženatý 63 let,“ řekl tehdy Bayer.

„Svůj život bych si zopakoval, ničeho nelituji. Vždy jsem žil skromně a bojoval jsem proti systému, přetrpěl jsem vězení, exil, dlouhý exil a vrátil jsem se, vždy se stejným úsilím.“

 

Zdroje:

http://en.mercopress.com/2018/12/24/writer-historian-osvaldo-bayer-dies-at-age-91

http://anarkismo.net/article/31245


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)