Anarchistická federace

Predčasná vzbura č. 11

Recenze hc/punkového zinu

Predčasná vzbura č. 11

Hned v úvodu letní Vzbury mi dochází, jakým požehnáním jsou zine festy. Dokážou totiž nakopnout vydavatele a vydavatelky zinů k závěrečnému finiši tak, aby se s novým číslem mohli prezentovat na takové události. A podobně to bylo s jedenáctkou Vzbury, která směřovala přímo na první trnavský zine fest, konaný loni v červenci.

Ale nyní k obsahu. Úvodní slovo o situaci na Slovensku koresponduje s nelichotivou koláží na titulní straně. Pak už následují delší, zato velmi čtivé texty. Prvním je tour report kapel Medication Time, Mental Tension a Fyasco, po kterém se vám bude točit hlava z litrů vypitého alkoholu a vykouřených jointů. I přesto však zaregistrujete pár zajímavých postřehů z navštívených míst, jako je například prapodivná myšlenka o slovanské vzájemnosti, která se nezřídka vyskytuje mezi příslušníky chorvatské scény. K zamyšlení vede zkušenost s bookováním koncertu v jednom z milánských klubů, který provádí kontrolu textů kapel, co v něm chtějí hrát, a ač by se s nimi pravděpodobně shodl na většině názorů, svým přístupem je spíš odradí. Zaujme i rozsáhlý report z kodaňského K-town festu, ale asi ještě víc reportáž z pracovní stáže v ruském Voldogonsku. Jak podivně to tady chodí při vyučování na soukromé jazykovce? Jaké lapálie vás potkají při nákupu SIM karty, při užívání zařízení bytu, při cestování autobusem či taxíkem a dalších činnostech? Mrknete ale i do Gruzie a Abcházie. A nějaké postřehy? „Pravidla se v Rusku stanovují na to, aby se vědělo, co a do jaké míry se může porušit. (…) Prostředí je velmi dynamické a v případě nejasností existuje univerzální odpověď na všechno – to je prostě Rusko.“ „Železná opona celkem nezmizela; momentálně působí jako dělicí čára mezi EU a ,ruským světem‘ (…) neprojdou žádné relevantní informace – ani jedním, ani druhým směrem.“ „Hlavními body kritiky jsou: všeobecná bída obyvatelstva navzdory nesmírnému bohatství země; řízení státu skupinou oligarchů; neustálé oživování mrtvoly Sovětského svazu; militarismus a důraz na armádu; v neposlední řadě korupce na všech úrovních a konflikt na Ukrajině.“ „Nejhorší zkušenost? Vztahy na pracovišti.“ „Nejlepší zkušenost? Celý pobyt v Rusku byla fantastická zkušenost. Ale tři měsíce stačily.“

Po rozhovoru o turné kapel Massola a Sedem minút strachu po Jižní Korei a Japonsku se přesunete na druhou stranu zeměkoule, a to rovnou do africké Ugandy, abyste se seznámili s tamním křesťanským řezníkem Josephem Konym, jenž stanul ve vedení Boží armády odporu, prohlásil se za proroka a připsal si na své konto ve jménu božím smrt více než 100 000 lidí a únos nejmíň 60 000 dětí.

Kdo má rád ankety, může si přečíst tři odpovědi na dotaz, proč v metalu není až tak zavedený princip DIY, a jedenáct na otázku, jestli má „naše scéna“ problém s alkoholem. Někteří odpovídají, že je to problém jedinců, nikoliv scény, jenže pokud je chlastání jedním z nevýraznějších jevů dané scény, pak má asi opravdu problém jako celek. Jak říká Datra (Rozpor): „Pro hodně lidí je alkohol to hlavní, čemu se věnují ve svém volném čase. Takovým stylem se ale nedá budovat a prezentovat nějaká alternativa, protože to prostě s věčně ožralými lidmi nefunguje. Další problém je, že pro mnohé právě toto ožírání představuje onu alternativu, což je směšné a irelevantní.“

Kdo čeká salvu hudebních recenzí na závěr, jak bývá u podobných zinů zvykem, bude překvapen. Najde totiž jen knihy, knihy a zase knihy. V první řadě je to několik publikací z produkce Broken Books. Nad těmi o Palestině se vydavatel zinu oprávněně podivuje: „… úplně absurdní, že národ, který století trpěl pogromy vrcholícími holokaustem za druhé světové války, je schopný páchat stejné, v dnešní době možná i sofistikovanější násilí na milionech lidí…“ Je ale potřeba si uvědomit, že násilí nepáchá žádný národ, ale mocenská mašinerie, která se národem zaštiťuje. Nad knihou A. Vltcheka mi mluví z duše, když píše: „Už v minulé recenzi jsem kritizoval Andreho za jeho jednostranný pohled: ostré pranýřování zločinů západu, ale na druhé straně zlehčování ,podobných‘, jestli ne ještě horších, zločinů východního bloku.“ Dobrým doplněním tohoto postřehu je pak recenze na knihu D. Sattera Čím míň víš, tím líp spíš o Rusku po pádu SSSR. Celkem 26 recenzí – nechte se inspirovat při volbě vašeho čtiva.

Predčasná vzbura č. 11. 44 stran A4. Cena 1,50 €. K sehnání na punkgen[a]gmail.com.


Verze pro tisk 4.1.2019 -jk-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)