Anarchistická federace

A3: Klinika je naše

Klinika nedávno oslavila čtyři roky úspěšného fungování. I přes mnohá protivenství se vzdát nehodlá. Stahujte, tiskněte a šiřte prosincové číslo nástěnných novin A3!

A3

Autonomní sociální centrum Klinika nacházející se na pražském Žižkově v poslední době opět vzbudilo mediální pozornost v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího soudu o vyklizení. Poté, co byla kolektivu Kliniky zamítnuta i ústavní stížnost, začali se její odpůrci radovat, že ty smažky, co si dovolily okupovat budovu takřka uprostřed Prahy a ještě se o ni soudit, půjdou už konečně do kopru a přestanou slušné občany obtěžovat svou přítomností. Liberální levičáky, kteří na Kliniku zavítají jednou za uherský rok, zase zachvátila panika. Média soutěžila o to, kdo napíše článek s debilnějším titulkem a odéesácký guru na Praze 3 Alexander Bellu si pohvizdoval ve své sauně, s kterou obsadil část domu bez svolení ostatních vlastníků.

„Problém“ ovšem nastal v okamžiku, kdy vyšlo najevo, že lidé z Kliniky se nehodlají jen tak vzdát a začali o objektu vyjednávat s vlastníkem, SŽDC. To přispělo ke všeobecnému zmatení a rozhořčení pravicových politiků a ideologických obhájců nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, ať to stojí, co to stojí. Co když přece jen zůstanou?

Klinika nedávno oslavila čtyři roky úspěšného fungování. Oslavy byly velkolepé. Dorazili jak lidé, kteří se kolem autonomního centra pohybují od začátku, tak ti, kteří se s něčím podobným setkali poprvé.

Od té doby, co se objekt bývalé plicní kliniky na Žižkově obsadil, rozvinulo se mnoho projektů, pro které by jinde nebylo místo. Ať už jde o kolektivní školku MamaTata, komunitní zahrádku, kurzy angličtiny, romštiny, čínštiny či portugalštiny, infoshop Black Books, nebo kurzy sebeobrany a rádio Street Culture nebo novější rádio Tuleň. Na Klinice se také nachází zkušebna pro kapely, galerie a šicí dílna. Dříve se pořádaly i lidové kuchyně a rozdávání jídla lidem bez domova.

Klinika přežila násilné útoky neonacistů, dva pokusy o policejní vyklizení po nahlášení bomby, převod majitele, prohrané soudy, odříznutí od vody, mediální výpady Alexandra Bellu i petiční stánky SPD. I teď, když opět stojí před hrozbou vyklizení, existuje stále ještě naděje.

V Jeseniově ulici se před čtyřmi lety podařilo vybudovat něco zcela unikátního. Nejenže kolektiv Kliniky dokázal velmi dobře využít prázdný prostor a vytvořit prostředí, kde se setkávají lidé z různých sociálních vrstev a subkultur s lidmi, kteří se jen stavili po cestě okolo, ale také se tu mohlo odehrát množství kulturních aktivit, ať už jde o koncerty, výstavy a přednášky, nebo promítání a divadelní představení.

V Praze i celé České republice je o místa, jako je Klinika, velká nouze, zatímco do prázdných budov, kterých jsou města plná, by se všichni lidé bez domova pohodlně vešli třeba třikrát. Zatímco někteří ohrnují nos nad malbami na omítce autonomního centra, přicházejí lidi o domovy kvůli developerským plánům na „novou a hezkou Prahu“ a výdělkům exekučních dravců. Kdyby Klinika nebyla obsazená, dost možná by místo ní už dávno stál ošklivý skleněný kancelářský barák, byty na AirBnB nebo luxusní hotel a nájmy v okolí by zase stouply o desítky procent. Nebo by budova k nevoli obyvatel okolních domů dál chátrala, zanesená hromadami odpadků.

Je potřeba si položit jednu zásadní otázku: Opravdu potřebujeme další kancly, když místo toho můžeme mít prostory, kde se lidi cítí dobře? Odpověď je asi jasná.

Zachovat Kliniku a budovat další podobná místa je důležité. Klinika totiž nepatří jen menšině, která na to má peníze. Klinika patří nám všem.

Kde jinde se můžete svobodně projevit a seznámit se se spoustou lidí, které stav současného světa taky sere? Kde jinde se můžete podílet na vytváření prostoru okolo sebe? A kde jinde si koneckonců můžete dát pivo za dvacku?

 

A3 (prosinec 2018) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 10.12.2018 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

What’s Wrong With Postanarchism?

22. 9. 2021, Praha

Diskuse. …(více)

Social Screenings: The Century of the Self

28. 9. 2021, Praha

Promítání a diskuse. …(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

30. 9. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)