Anarchistická federace

Praha proti SPD

Report z předvolební antifašistické veselice

veselice

V úterý 2. října se na pražském náměstí Míru uskutečnila skutečně povedená akce – veselice proti nacionalismu, zorganizovaná nově vzniklou pražskou radikálně levicovou skupinou Kolektiv 115 a lidmi kolem kampaně Good Night White Pride.

O co šlo? Volby do zastupitelstev se blížily, a tak se pražská buňka Sekty Přímé Diktatury Tomia Okamury rozhodla uspořádat před kostelem svaté Ludmily spektakulární akci, na které by za párky a trdelníky (tradiční, české!) za lidových 20 korun mohli pro svou partaj zajistit ještě pár hlasů.

Jenže člověk míní, pánbůh (v tomhle případě ale spíš magistrát) mění, a tak se na místě nakonec místo „Veselice s SPD“ konala veselice úplně jiná.

Jak k tomu došlo? Slovy SPD pořadatelů: „Víte, co fakt naštve? Naplánovat velkou předvolební akci v centru Prahy, složit vysoký kauce za vybavení a kapely, získat smlouvu o pronájmu, propagovat akci na sociálních sítích a webovkách, rozeslat stovky tisíc novin s pozvánkou a pak si nechat vyfouknout fleka nějakou antifašistickou bandou. Ale tak stane se.“

Pražská SPD sice chtěla „vést město“, ale nebyla schopna svoji akci ani řádně nahlásit (což je dnes samozřejmostí snad i pro tu nejvíc deorganizovanou partu áčkařů), takže si na magistrátu vlastní akci ohlásili antifašisté a antifašistky, a od 14.00 se na Míráku konala „veselice proti nacionalismu“.

Akci předcházel zmatek na sociálních sítích, kde pražská SPD do poslední chvíle tvrdila, že se akce uskuteční a že „policie na to dohlédne“, nakonec však svoji „lidovou veselici“ zrušili, údajně kvůli „obavě z bezpečnostního rizika“, protože na náměstí měly toho dne dorazit „tisíce fašistů z Antify!!!!“.

Na akci „fašistů z Antify“ vystoupilo mnoho různých interpretů, například skvělý romský rapper McGives, který se mimo jiné pustil do ostrého antiokamurovského freestylu, náš oblíbený písničkář OiOi PiratOi, Kato z uskupení Prago Union, Pio Squad nebo Vladimir 518. Součástí line-upu ale bylo i slamerské pásmo, kde kromě jiných vystoupil například asi nejznámější představitel tohoto žánru u nás – Anatol Svahilec. Dá se říct, že v programu si snad každý přišel na své.

Počet účastníků a účastnic se pohyboval od několika desítek (odpoledne) až po stovky večer, když vystupovali headlineři akce a lidé už mohli přijít z práce.

Akce končila okolo desáté večer a účastníci a účastnice se poklidně rozešli domů.

Program několik hodin doplňoval také stánek SPD, na poslední chvíli postavený alespoň u výlezu z metra vedle budky s párky v rohlíku, kde se pražští okamurovci snažili procházející odradit od účasti na akci „extremistů a teroristů z Antify“. O kousek dál zase svůj tábor rozbili bojovníci proti anarchii z ODS, kteří se nevinné duše snažili lákat na širokou nabídku merche (termosky, hrníčky i klíčenky – kdo by odolal?) s logem modrého ptáka.

K žádným velkým roztržkám mezi na poslední chvíli agitujícími straníky a účastníky antifašistické akce nedocházelo, a tak nejakčnějším momentem dne bylo, když se naštvaný pán z ODS pokusil projet svým autem přes řádně nahlášenou akci antifašistů.

Reakce procházejících byly ve většině případů pozitivní – bez ohledu na vlastní politické názory, autoritáře Okamuru skutečně moc lidí rádo nemá. Samostatnou skupinu pak tvořili lidé, kteří na náměstí dorazili v domnění, že se tam koná akce SPD. Překvapivě ani jejich reakce nebyly většinou prvoplánově odmítavé, a tak po pozvání na polévku nebo horký čaj spousta z nich přistoupila na diskusi, ze které často vyplynulo, že jejich podpora SPD nepramení z nějakého rasistického přesvědčení, ale spíš z vlastní nejistoty.

Na závěr citujeme jednoho z pořadatelů akce, Filipa Hausknechta, který krátce po ní napsal:

„Včerejší akce proti SPD na Míráku byla zajímavá ještě jednou věcí. Protože ji SPD propagovala především přes volební noviny, tak spousta lidí nevěděla, že se akce zrušila, a tak stejně přišli. Jedna paní se mě třeba ptala, jestli přijde pan Okamura, že si přišla pro podpis.

No a my jsme tyhle lidi nikam nevyhnali. Naopak, bavili jsme se s nimi, vysvětlovali, proč tam jsme a jakou alternativu nabízíme. Alespoň u mě byly reakce až na jednu všechny pozitivní. Ti lidé tam šli především proto, že se bojí. Ne uprchlíků, ale nejisté budoucnosti. Neví, jestli si budou moci dovolit bydlení, jestli neskončí na ulici kvůli exekucím, jestli budou někdy dostávat důstojný důchod… A často taky proto, že jsou sami a nikdo jim nenaslouchá.

Osobně jsem včerejší akci nevnímal jako namířenou proti voličům a voličkám SPD. Pokud SPD chceme porazit, musíme pochopit, proč je lidi volí, a nabídnout jim skutečnou, ne falešnou alternativu. V zemi, kde jsou desetitisíce lidí na ulici, statisíce v exekucích a v příjmové chudobě a nájmy neudržitelně rostou, musíme bojovat za důstojný život pro všechny. Jsme obyčejní lidé, byť se nám možná dostalo lepšího zázemí, a jsme taky naštvaní – odmítám si ale svůj vztek vybíjet na těch nejzranitelnějších. I je totiž z domovů vyhnala především touha po zisku a násilí.

Nenajíždějme proto na jednoduchou notu, že voliči a voličky SPD jsou hloupí apod. Bavme se s nimi, naslouchejme jim a pomáhejme si s nimi v boji za lepší svět. A nevytvářejme si více nepřátel, než jsme schopni porazit – ve skutečnosti jich totiž je jen pár desítek.“


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Zapatistickým pohledem: debata

28. 9. 2021, Praha

Diskuse se zapatistickou delegací v ČR …(více)

Zapatistická výprava za život: Feministická zastávka v Praze

29. 9. 2021, Praha

…(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

7. 10. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)