Anarchistická federace

Připomínka vězněných kamarádů

Anarchisté a anarchistky se postavili za své stíhané kamarády v rámci akčního týdne solidarity.

transparent

Jak jsme již informovali, Anarchistická federace (AF) se i letos připojujila k Mezinárodnímu týdnu solidarity s anarchistickými vězni, který byl vyhlášen na dny 23.–30. srpna. Při této příležitosti jsme zveřejnili seznam anarchistů vězněných v Bělorusku, Chile, Itálii, Německu, Nizozemsku, Rusku, Řecku, Turecku, Spojených státech a Velké Británii společně se stručným popisem jejich kauz. Zároveň jsme vydali plakát obsahující jejich jména, který měl každý možnost stáhnout z našeho webu a dále šířit.

Vyvěšením transparentu s textem „Free All Anarchist Prisoners“ (Svobodu všem anarchistickým vězňům) na mostě nad Gočárovým okruhem a vylepením zmíněných plakátů se jmény vězněných anarchistů z celého světa se po delší době připomenuli hradečtí anarchisté. V tiskové zprávě jejich mluvčí uvedla: „Dne 23. srpna 1927 byli po zmanipulovaném procesu v USA popraveni anarchisté Nicola Sacco a Bartolomeo Vanzetti. Justiční vražda tehdy pobouřila veřejnost napříč světem. I v roce 2018 jsou za mřížemi po celém světě desítky anarchistů. Za poslední rok se ve světovém politickém kontextu změnila spousta věcí, ale celkově situace směřuje spíš k horšímu a počet represí proti anarchistům a anarchistkám narůstá nejen v Evropě, ale po celém světě. S tímto na mysli jsme se připojili i u nás v Hradci Králové k šestému každoročnímu týdnu solidarity.“ Akční týden má podle ní i širší rozměr a anarchisté se tak snaží vyjádřit svůj nesouhlas s vězeňským systémem jako takovým. „Myslíme si, že vězni jsou ve většině případů lidé jako my. Že pouze podlehli tlaku honby za úspěchem, který dopadá na každého z nás. Že máme k těmto lidem určitě blíž než k těm, kteří zákony tvoří a ovládají represivní aparát, přičemž ti se do vězení dostanou jen málokdy, ať už páchají cokoliv,“ dodala.

V Praze se v infoshopu Salé v rámci akčního týdne konal 28. srpna „Večer psaní dopisů anarchistickým vězňům a vězeňkyním“. V autonomním sociálním centru pak proběhla následující den „Benefiční tetovačka na podporu anarchistů a anarchistek vězněných v Rusku“.

V Ostravě, a Frýdku-Místku byly rozdávány letáky a vylepovány plakáty z dílny OAF a Antifašistické akce, v Českém Těšíně uspořádali anarchisté kromě vylepování i solidární punkový koncert. Na něm vystoupily nejen domácí kapely, ale i Antisocial Skills ze Slovenska či Morus z Polska.

Akce na podporu vězněných anarchistů se konaly po celém světě, přehled některých z nich najdete na stránce Anarchistického černého kříže.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)