Anarchistická federace

Připomínka vězněných kamarádů

Anarchisté a anarchistky se postavili za své stíhané kamarády v rámci akčního týdne solidarity.

transparent

Jak jsme již informovali, Anarchistická federace (AF) se i letos připojujila k Mezinárodnímu týdnu solidarity s anarchistickými vězni, který byl vyhlášen na dny 23.–30. srpna. Při této příležitosti jsme zveřejnili seznam anarchistů vězněných v Bělorusku, Chile, Itálii, Německu, Nizozemsku, Rusku, Řecku, Turecku, Spojených státech a Velké Británii společně se stručným popisem jejich kauz. Zároveň jsme vydali plakát obsahující jejich jména, který měl každý možnost stáhnout z našeho webu a dále šířit.

Vyvěšením transparentu s textem „Free All Anarchist Prisoners“ (Svobodu všem anarchistickým vězňům) na mostě nad Gočárovým okruhem a vylepením zmíněných plakátů se jmény vězněných anarchistů z celého světa se po delší době připomenuli hradečtí anarchisté. V tiskové zprávě jejich mluvčí uvedla: „Dne 23. srpna 1927 byli po zmanipulovaném procesu v USA popraveni anarchisté Nicola Sacco a Bartolomeo Vanzetti. Justiční vražda tehdy pobouřila veřejnost napříč světem. I v roce 2018 jsou za mřížemi po celém světě desítky anarchistů. Za poslední rok se ve světovém politickém kontextu změnila spousta věcí, ale celkově situace směřuje spíš k horšímu a počet represí proti anarchistům a anarchistkám narůstá nejen v Evropě, ale po celém světě. S tímto na mysli jsme se připojili i u nás v Hradci Králové k šestému každoročnímu týdnu solidarity.“ Akční týden má podle ní i širší rozměr a anarchisté se tak snaží vyjádřit svůj nesouhlas s vězeňským systémem jako takovým. „Myslíme si, že vězni jsou ve většině případů lidé jako my. Že pouze podlehli tlaku honby za úspěchem, který dopadá na každého z nás. Že máme k těmto lidem určitě blíž než k těm, kteří zákony tvoří a ovládají represivní aparát, přičemž ti se do vězení dostanou jen málokdy, ať už páchají cokoliv,“ dodala.

V Praze se v infoshopu Salé v rámci akčního týdne konal 28. srpna „Večer psaní dopisů anarchistickým vězňům a vězeňkyním“. V autonomním sociálním centru pak proběhla následující den „Benefiční tetovačka na podporu anarchistů a anarchistek vězněných v Rusku“.

V Ostravě, a Frýdku-Místku byly rozdávány letáky a vylepovány plakáty z dílny OAF a Antifašistické akce, v Českém Těšíně uspořádali anarchisté kromě vylepování i solidární punkový koncert. Na něm vystoupily nejen domácí kapely, ale i Antisocial Skills ze Slovenska či Morus z Polska.

Akce na podporu vězněných anarchistů se konaly po celém světě, přehled některých z nich najdete na stránce Anarchistického černého kříže.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka pro Bookfair: Smažák /šafránové risotto

30. 3. 2019, Praha

Benefiční pro Anarchistický festival knihy 2019 …(více)

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)