Anarchistická federace

Pilsen Pride 2018

Reportáž z plzeňského pochodu za práva LGBTQ

V Plzni se letos konal druhý ročník festivalu Pilsen Pride – lokální obdoby velikého pražského Pridu. Pochodu, který proběhl v sobotu 25. srpna, se zúčastnili*y i členové a členky Anarchistické federace, částečně v rámci bloku zorganizovaného skupinou Alt*Pride, která do Plzně místní LGBTQ komunitu vyrazila také podpořit.

Okolo třetí odpoledne se v Mlýnské strouze začali*y scházet účastníci*e pochodu. I přes počasí, které nebylo tak slunné, jak bylo poslední dobou zvykem, se nakonec pod duhovými vlajkami sešlo okolo 300 lidí – ať už z řad LGBTQ komunity, přátel LGBTQ komunity, nebo prostě lidí, kterým není jedno, jak se společnost k otázkám rovných práv pro všechny staví.
O několik desítek metrů dál postával hlouček zhruba 40 neonacistů z DSSS a obskurního sdružení „Česká Plzeň“, které na sociálních sítích svolávalo své příznivce na setkání „za tradiční rodinu“.

Po nějaké době se duhový pochod vydal na cestu – je na první pohled patrné, že jde o násobně menší akci, než je pražský Pride, která svůj potenciál teprve objevuje. Ve srovnání s gigantickým Prague Pridem sice chybí alegorické vozy, hudební doprovod nebo balónky, zato nechybí odhodlání a dobrá nálada.

Minulý rok se skupinka neonacistů bránících „tradiční rodinu“ pokusila pochod narušit a policie celou situaci začala řešit velice pozdě, což byl jistě dost nepříjemný zážitek pro všechny, kteří museli poslouchat homofobní a transfobní žvásty přítomných nácků.

Letos se policie evidentně rozhodla napravit svou pověst a do akce nasadila snad všechnu dostupnou techniku a lidské zdroje. Ve městě tak bylo k vidění například vodní dělo, dron a určitý, nám zatím neznámý druh policajtů, připomínajících pyrotechniky.

I přes všechny nasazené síly se ovšem policajtům nepodařilo zabránit náckovskému pokusu o blokádu, a tak bojovníci za „tradiční rodinu“ (kterou se údajně „bukvice snažej rozvracet“) na několik minut pochod zastavili. Jako slušní občané ovšem uposlechli výzvy policie a stoupli si na chodník, aby tak, odděleni těžkooděnci, mohli na procházející křičet nadávky a stříkat Coca-colu. K žádnému většímu střetu ovšem nedošlo a kromě ulepené bundy neměla tato bizarní akce žádné následky.

Neonacistická akce morálku přítomných nijak nesnížila, naopak ji pozvedla, když byli označeni za vlastizrádce, a průvod se vydal na pochod centrem města. Podporu přítomným vyjádřilo z oken mnoho lidí všech věkových skupin a atmosféra byla po celou dobu výborná.

Po necelé hodině dorazili*y účastníci*e akce až na konec trasy – k plzeňské Papírně, kde se mohli*y jednak občerstvit, jednak si nabrat tiskoviny a merch různých skupin (mimo jiné i skupiny Alt*Pride). Většina přítomných se ovšem rychle odebrala na after-party, která probíhala v nedalekém klubu.

Jsme rádi*y, že jsme mohli*y podpořit tuto akci, ze které se, doufejme, brzy stane tradice a počty jejích účastníků se budou jen zvyšovat.

Doufáme tedy, že příští rok se v Plzni uvidíme i s vámi, plzeňský Pride si totiž naši podporu rozhodně zaslouží.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)