Anarchistická federace

Pilsen Pride 2018

Reportáž z plzeňského pochodu za práva LGBTQ

V Plzni se letos konal druhý ročník festivalu Pilsen Pride – lokální obdoby velikého pražského Pridu. Pochodu, který proběhl v sobotu 25. srpna, se zúčastnili*y i členové a členky Anarchistické federace, částečně v rámci bloku zorganizovaného skupinou Alt*Pride, která do Plzně místní LGBTQ komunitu vyrazila také podpořit.

Okolo třetí odpoledne se v Mlýnské strouze začali*y scházet účastníci*e pochodu. I přes počasí, které nebylo tak slunné, jak bylo poslední dobou zvykem, se nakonec pod duhovými vlajkami sešlo okolo 300 lidí – ať už z řad LGBTQ komunity, přátel LGBTQ komunity, nebo prostě lidí, kterým není jedno, jak se společnost k otázkám rovných práv pro všechny staví.
O několik desítek metrů dál postával hlouček zhruba 40 neonacistů z DSSS a obskurního sdružení „Česká Plzeň“, které na sociálních sítích svolávalo své příznivce na setkání „za tradiční rodinu“.

Po nějaké době se duhový pochod vydal na cestu – je na první pohled patrné, že jde o násobně menší akci, než je pražský Pride, která svůj potenciál teprve objevuje. Ve srovnání s gigantickým Prague Pridem sice chybí alegorické vozy, hudební doprovod nebo balónky, zato nechybí odhodlání a dobrá nálada.

Minulý rok se skupinka neonacistů bránících „tradiční rodinu“ pokusila pochod narušit a policie celou situaci začala řešit velice pozdě, což byl jistě dost nepříjemný zážitek pro všechny, kteří museli poslouchat homofobní a transfobní žvásty přítomných nácků.

Letos se policie evidentně rozhodla napravit svou pověst a do akce nasadila snad všechnu dostupnou techniku a lidské zdroje. Ve městě tak bylo k vidění například vodní dělo, dron a určitý, nám zatím neznámý druh policajtů, připomínajících pyrotechniky.

I přes všechny nasazené síly se ovšem policajtům nepodařilo zabránit náckovskému pokusu o blokádu, a tak bojovníci za „tradiční rodinu“ (kterou se údajně „bukvice snažej rozvracet“) na několik minut pochod zastavili. Jako slušní občané ovšem uposlechli výzvy policie a stoupli si na chodník, aby tak, odděleni těžkooděnci, mohli na procházející křičet nadávky a stříkat Coca-colu. K žádnému většímu střetu ovšem nedošlo a kromě ulepené bundy neměla tato bizarní akce žádné následky.

Neonacistická akce morálku přítomných nijak nesnížila, naopak ji pozvedla, když byli označeni za vlastizrádce, a průvod se vydal na pochod centrem města. Podporu přítomným vyjádřilo z oken mnoho lidí všech věkových skupin a atmosféra byla po celou dobu výborná.

Po necelé hodině dorazili*y účastníci*e akce až na konec trasy – k plzeňské Papírně, kde se mohli*y jednak občerstvit, jednak si nabrat tiskoviny a merch různých skupin (mimo jiné i skupiny Alt*Pride). Většina přítomných se ovšem rychle odebrala na after-party, která probíhala v nedalekém klubu.

Jsme rádi*y, že jsme mohli*y podpořit tuto akci, ze které se, doufejme, brzy stane tradice a počty jejích účastníků se budou jen zvyšovat.

Doufáme tedy, že příští rok se v Plzni uvidíme i s vámi, plzeňský Pride si totiž naši podporu rozhodně zaslouží.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme