Anarchistická federace

Pilsen Pride 2018

Reportáž z plzeňského pochodu za práva LGBTQ

V Plzni se letos konal druhý ročník festivalu Pilsen Pride – lokální obdoby velikého pražského Pridu. Pochodu, který proběhl v sobotu 25. srpna, se zúčastnili*y i členové a členky Anarchistické federace, částečně v rámci bloku zorganizovaného skupinou Alt*Pride, která do Plzně místní LGBTQ komunitu vyrazila také podpořit.

Okolo třetí odpoledne se v Mlýnské strouze začali*y scházet účastníci*e pochodu. I přes počasí, které nebylo tak slunné, jak bylo poslední dobou zvykem, se nakonec pod duhovými vlajkami sešlo okolo 300 lidí – ať už z řad LGBTQ komunity, přátel LGBTQ komunity, nebo prostě lidí, kterým není jedno, jak se společnost k otázkám rovných práv pro všechny staví.
O několik desítek metrů dál postával hlouček zhruba 40 neonacistů z DSSS a obskurního sdružení „Česká Plzeň“, které na sociálních sítích svolávalo své příznivce na setkání „za tradiční rodinu“.

Po nějaké době se duhový pochod vydal na cestu – je na první pohled patrné, že jde o násobně menší akci, než je pražský Pride, která svůj potenciál teprve objevuje. Ve srovnání s gigantickým Prague Pridem sice chybí alegorické vozy, hudební doprovod nebo balónky, zato nechybí odhodlání a dobrá nálada.

Minulý rok se skupinka neonacistů bránících „tradiční rodinu“ pokusila pochod narušit a policie celou situaci začala řešit velice pozdě, což byl jistě dost nepříjemný zážitek pro všechny, kteří museli poslouchat homofobní a transfobní žvásty přítomných nácků.

Letos se policie evidentně rozhodla napravit svou pověst a do akce nasadila snad všechnu dostupnou techniku a lidské zdroje. Ve městě tak bylo k vidění například vodní dělo, dron a určitý, nám zatím neznámý druh policajtů, připomínajících pyrotechniky.

I přes všechny nasazené síly se ovšem policajtům nepodařilo zabránit náckovskému pokusu o blokádu, a tak bojovníci za „tradiční rodinu“ (kterou se údajně „bukvice snažej rozvracet“) na několik minut pochod zastavili. Jako slušní občané ovšem uposlechli výzvy policie a stoupli si na chodník, aby tak, odděleni těžkooděnci, mohli na procházející křičet nadávky a stříkat Coca-colu. K žádnému většímu střetu ovšem nedošlo a kromě ulepené bundy neměla tato bizarní akce žádné následky.

Neonacistická akce morálku přítomných nijak nesnížila, naopak ji pozvedla, když byli označeni za vlastizrádce, a průvod se vydal na pochod centrem města. Podporu přítomným vyjádřilo z oken mnoho lidí všech věkových skupin a atmosféra byla po celou dobu výborná.

Po necelé hodině dorazili*y účastníci*e akce až na konec trasy – k plzeňské Papírně, kde se mohli*y jednak občerstvit, jednak si nabrat tiskoviny a merch různých skupin (mimo jiné i skupiny Alt*Pride). Většina přítomných se ovšem rychle odebrala na after-party, která probíhala v nedalekém klubu.

Jsme rádi*y, že jsme mohli*y podpořit tuto akci, ze které se, doufejme, brzy stane tradice a počty jejích účastníků se budou jen zvyšovat.

Doufáme tedy, že příští rok se v Plzni uvidíme i s vámi, plzeňský Pride si totiž naši podporu rozhodně zaslouží.


Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)