Anarchistická federace

Mexiko: Původní obyvatelé nevolili

– dávno vědí, že kdyby volby mohly něco změnit, už by je mocní zakázali.

Mnoho komunit původních obyvatel v Mexiku odmítlo v letošních červencových celostátních volbách hlasovat. Někteří dokonce zabránili tomu, aby se volební šaráda na jejich území uskutečnila. Protestují tak proti politickému systému, který je vylučuje, vykořisťuje a ohrožuje jejich existenci.

Vičolové ze San Sebastian Teponahuaxtlanu rozmístili kolem svého území hlídky, které bránily ve vstupu jakémukoliv kandidátovi nebo politické straně mající v úmyslu předvádět předvolební propagandu. Zároveň prohlásili, že v takovém jednání budou pokračovat, dokud jim nebude navrácena půda, zabraná v roce 1952 rančery. „Dokud mexický stát, a zejména federální vláda nebude plnit své základní závazky vůči Vičolům, dokud bude pokračovat v porušování práv Vičolů, bude komunita původních obyvatel v San Sebastian Teponahuaxtlanu provádět různé nátlakové akce,“ stálo v prohlášení.

Také Purépečové z Michoacánu vyjádřili v několika osadách svůj odpor k volebnímu procesu: „na obranu sebeurčení původních komunit“. Domorodci zničili předvolební propagandu a vystavěli barikády, aby zabránili ansámblu státních úředníků dovézt volební urny. Aranza, Zopoco, Santa Fe de la Laguna, Sevina, Urapicho a další města také zabránily volebním úředníkům vstoupit na jejich území. Bojkot voleb a zákaz instalace volebních uren deklarovaly i samosprávy domorodců ve státech Chiapas a Guerrero.

Ve městě Nahutzén s dvaatřiceti tisíci obyvateli se lidé rozhodli, že tam volby nebudou. Několik dní před volbami vybudovali barikády. Mexický národní volební institut s lítostí oznámil, že zde nemůže rozmístit pětačtyřicet uren, jak bylo v plánu. Navzdory tomuto oznámení se státní úředníci pokusili urny dovézt. Doprovodili je fízlové s útočnými puškami, kteří se postarali o rozebrání barikád. Několik aut převážejících volební urny na oplátku lehlo popelem.

Mexická ústava zaručuje původním obyvatelům právo na autonomii a ta je také v mnoha komunitách praktikována. Přesto stát toto právo s nasazením po zuby ozbrojených represivních složek notoricky porušuje. Volby jsou vynucovány silou. V Mexiku se navíc ve volbách prosazují progresivní síly velmi těžko. Letos bylo zavražděno sto třicet kandidátů.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/indigenous-communities-across-mexico-boycott-elections/


Verze pro tisk 6.7.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Den pro FNB

18. 9. 2021, Plzeň

Den pro Food not bombs Plzeň! Proběhne benefiční prodej knih, blešák a workshop nášivek. Zastavte se na Zastávce! …(více)

What’s Wrong With Postanarchism?

22. 9. 2021, Praha

Diskuse. …(více)

Cosmopolitan Readings: A woman at point zero

23. 9. 2021, Praha

Čtení a diskuse. …(více)

Critical Readings: Lifestyle Politics and Radical Activism

30. 9. 2021, Praha

Kritické čtení. …(více)