Anarchistická federace

Mexiko: Původní obyvatelé nevolili

– dávno vědí, že kdyby volby mohly něco změnit, už by je mocní zakázali.

Mnoho komunit původních obyvatel v Mexiku odmítlo v letošních červencových celostátních volbách hlasovat. Někteří dokonce zabránili tomu, aby se volební šaráda na jejich území uskutečnila. Protestují tak proti politickému systému, který je vylučuje, vykořisťuje a ohrožuje jejich existenci.

Vičolové ze San Sebastian Teponahuaxtlanu rozmístili kolem svého území hlídky, které bránily ve vstupu jakémukoliv kandidátovi nebo politické straně mající v úmyslu předvádět předvolební propagandu. Zároveň prohlásili, že v takovém jednání budou pokračovat, dokud jim nebude navrácena půda, zabraná v roce 1952 rančery. „Dokud mexický stát, a zejména federální vláda nebude plnit své základní závazky vůči Vičolům, dokud bude pokračovat v porušování práv Vičolů, bude komunita původních obyvatel v San Sebastian Teponahuaxtlanu provádět různé nátlakové akce,“ stálo v prohlášení.

Také Purépečové z Michoacánu vyjádřili v několika osadách svůj odpor k volebnímu procesu: „na obranu sebeurčení původních komunit“. Domorodci zničili předvolební propagandu a vystavěli barikády, aby zabránili ansámblu státních úředníků dovézt volební urny. Aranza, Zopoco, Santa Fe de la Laguna, Sevina, Urapicho a další města také zabránily volebním úředníkům vstoupit na jejich území. Bojkot voleb a zákaz instalace volebních uren deklarovaly i samosprávy domorodců ve státech Chiapas a Guerrero.

Ve městě Nahutzén s dvaatřiceti tisíci obyvateli se lidé rozhodli, že tam volby nebudou. Několik dní před volbami vybudovali barikády. Mexický národní volební institut s lítostí oznámil, že zde nemůže rozmístit pětačtyřicet uren, jak bylo v plánu. Navzdory tomuto oznámení se státní úředníci pokusili urny dovézt. Doprovodili je fízlové s útočnými puškami, kteří se postarali o rozebrání barikád. Několik aut převážejících volební urny na oplátku lehlo popelem.

Mexická ústava zaručuje původním obyvatelům právo na autonomii a ta je také v mnoha komunitách praktikována. Přesto stát toto právo s nasazením po zuby ozbrojených represivních složek notoricky porušuje. Volby jsou vynucovány silou. V Mexiku se navíc ve volbách prosazují progresivní síly velmi těžko. Letos bylo zavražděno sto třicet kandidátů.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/indigenous-communities-across-mexico-boycott-elections/


Verze pro tisk 6.7.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefit pro infocentrum Salé

8. 12. 2018, Praha

Bude upřesněno. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)