Anarchistická federace

Mexiko: Původní obyvatelé nevolili

– dávno vědí, že kdyby volby mohly něco změnit, už by je mocní zakázali.

Mnoho komunit původních obyvatel v Mexiku odmítlo v letošních červencových celostátních volbách hlasovat. Někteří dokonce zabránili tomu, aby se volební šaráda na jejich území uskutečnila. Protestují tak proti politickému systému, který je vylučuje, vykořisťuje a ohrožuje jejich existenci.

Vičolové ze San Sebastian Teponahuaxtlanu rozmístili kolem svého území hlídky, které bránily ve vstupu jakémukoliv kandidátovi nebo politické straně mající v úmyslu předvádět předvolební propagandu. Zároveň prohlásili, že v takovém jednání budou pokračovat, dokud jim nebude navrácena půda, zabraná v roce 1952 rančery. „Dokud mexický stát, a zejména federální vláda nebude plnit své základní závazky vůči Vičolům, dokud bude pokračovat v porušování práv Vičolů, bude komunita původních obyvatel v San Sebastian Teponahuaxtlanu provádět různé nátlakové akce,“ stálo v prohlášení.

Také Purépečové z Michoacánu vyjádřili v několika osadách svůj odpor k volebnímu procesu: „na obranu sebeurčení původních komunit“. Domorodci zničili předvolební propagandu a vystavěli barikády, aby zabránili ansámblu státních úředníků dovézt volební urny. Aranza, Zopoco, Santa Fe de la Laguna, Sevina, Urapicho a další města také zabránily volebním úředníkům vstoupit na jejich území. Bojkot voleb a zákaz instalace volebních uren deklarovaly i samosprávy domorodců ve státech Chiapas a Guerrero.

Ve městě Nahutzén s dvaatřiceti tisíci obyvateli se lidé rozhodli, že tam volby nebudou. Několik dní před volbami vybudovali barikády. Mexický národní volební institut s lítostí oznámil, že zde nemůže rozmístit pětačtyřicet uren, jak bylo v plánu. Navzdory tomuto oznámení se státní úředníci pokusili urny dovézt. Doprovodili je fízlové s útočnými puškami, kteří se postarali o rozebrání barikád. Několik aut převážejících volební urny na oplátku lehlo popelem.

Mexická ústava zaručuje původním obyvatelům právo na autonomii a ta je také v mnoha komunitách praktikována. Přesto stát toto právo s nasazením po zuby ozbrojených represivních složek notoricky porušuje. Volby jsou vynucovány silou. V Mexiku se navíc ve volbách prosazují progresivní síly velmi těžko. Letos bylo zavražděno sto třicet kandidátů.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/indigenous-communities-across-mexico-boycott-elections/


Verze pro tisk 6.7.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Feminist Reading of Emma Goldman: GOLDMAN'S ANARCHISM

26. 2. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Feminist Reading of E. Goldman: MORALITY, PURITANISM AND THE SPIRIT OF ARTFUL LIVING

4. 3. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)