Anarchistická federace

A3: (Ne)prodejný fotbal

Mistrovství světa ve fotbale je za dveřmi. Fotbal máme moc rádi, ale ne ten spojený se světem byznysu. Stahujte, tiskněte a šiřte červnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Fotbal je sportem mnoha tváří. Když se řekne fotbal, každý si vybaví něco jiného. Škvára, odřená kolena, hadráky a meruna z Lídlu. Víkendy promrhané na mistráku, kde se za celý zápas nedotknu balónu. Hodně gelu, simulantů a nudy. Hodiny před televizí na gauči s lahváčem v ruce. Miliardové honoráře, mafie, nacionalismus, rasismus a náckové. Během následujících týdnů se bude o fotbale hodně mluvit. Konec června a začátek července pohltí pompézní estráda zvaná Mistrovství světa ve fotbale. Rusko bude zaplaveno tunami konfet.

Sport je trochu jako náboženství. Pokud se mu podvolíte, nevede cesta zpět. Honosí se ušlechtilými ideály a úmysly, v organizované profesionální formě je však živnou půdou pro kupčení, korupci, politikaření, ponižování, zneužívání, zotročování a tak dále. Neukojitelný hlad kleriků po moci je zhoubou lidstva, neukojitelný hlad fotbalových funkcionářů po penězích je zhoubou sportu. FIFA, Mezinárodní federace fotbalových asociací, je prachsprostá mafie. Česká asociace FAČR jakbysmet.

Šovinistická konzervativní pravice se Zemanem v čele opanovala politickou diskusi. Brojí proti neomarxistickým nevládkám, jež vysávají státní rozpočet. Tedy, s trochou nadsázky, proti lidem, kteří za almužnu vytírají nemohoucím zadky. Lež je to průhledná, přesto občané sedají na lep. Největší neziskovkou a nejvýkonnějším čerpadlem státních dotací přitom není nikdo jiný než FAČR. Peltova dynastie nápadně připomíná dynastii Putinovu. Pokud nemůže být kápo oficiálně u kormidla, dosadí si někoho jiného. V českém fotbale lítají miliony vzduchem jako konfety na mistrovství v Rusku, nacházíme se na periferii, proto ty provinční koruny.

FIFA samozřejmě handluje v dolarech a ve švýcarských francích. Fakta se dostanou na světlo, jen když začne někdo mluvit a novinářům to stojí za pozornost. V roce 2012 se provalilo, že prezident FIFA Havelange a funkcionář Teixeira brali úplatky za prodej televizních práv na přenosy z mistrovství světa. Na kontě jim dohromady přistálo přes čtrnáct milionů švýcarských franků. To jde. V roce 2015 bylo obviněno pět marketingových manažerů a devět vysokých funkcionářů FIFA z korupce, vydírání, defraudace a praní špinavých peněz. V této kauze už lítaly na konta stamiliony dolarů. A pomalu se dostáváme k ruskému mistrovství. O pořadatelské zemi bylo rozhodnuto už v roce 2010. Úplatky lítaly ze všech stran, dražby se zúčastnil i David Cameron a princ William, s úsměvem na rtech přesto odcházeli Putinovi bojaři.

Skandál střídá skandál. Vždy, když přijde někdo do čela, děsně se stydí za to, co bylo předtím, a slibuje zářnou čistou budoucnost. Po aféře z roku 2015 nastupuje nový prezident Gianni Infantino. Svůj očistný proslov začíná citoslovcem UF. A je to opravdu hluboké UF, Infantino stojí za korupční aférou UEFA z roku 2015, zase kupčení s autorskými právy, byl pravou rukou Platiniho. Vzduchem zase lítaly miliony švýcarských franků. Prezidentem je dodnes. FIFA má samozřejmě etickou komisi, která čistí světový fotbal od zkorumpovaného zlořádu. Jejím členem byl až do dubna 2016 i Juan Pedro Damiani. Damiani je hvězdou leaku Panama Papers. Spravuje více než 400 anonymních schránkových firem a jeho dlouholetí zákazníci jsou obžalováni v procesu s FIFA z roku 2015. Pere prachy ve velkém, bavíme se o miliardách dolarů, a Panama Papers dokládají, že to dělá už od roku 1998. Inu, co dodat, Babiš je proti FIFA rohlíkový zlodějíček.

Funkcionáři FIFA tak jezdí už osm let do Ruska na bankety kontrolovat modernizaci stadionů. Šampus teče proudem a kaviár se nabírá lopatama. Vladimirovič se má od nich co učit. Jak učinit ze své fašoidní kleptokracie něco tak populárního, nablýskaného a úspěšného, jako jsou klání organizovaná FIFA? Fifáci se naopak můžou naučit, kterak efektivně odstraňovat kverulanty.

Zanechme už toho hnoje, škoda papíru. Anarchisté, antiautoritáři a antifašisté všech ras a pohlaví remcají, nereformují a budují nový svět na troskách starého. Turnaje ve fotbale proti rasismu všichni známe a rádi si užíváme soudržné atmosféry a netržního sportu. Nabírají i mezinárodní masovou podobu. Jednou z nich je antirasistický šampionát Antira. Letos už má odkopáno. Jako každý sudý rok se stal jeho dějištěm Hamburk, svatostánek klubu Sankt Pauli. Chuďasové z vykřičené čtvrti vyhlásili bohatým klubům válku. V roce 2006 se tu dokonce konal FIFI Wild Cup, turnaj pro reprezentace neuznávaných zemí, které nejsou členy FIFA. Antira je však o něčem jiném. V době renesance pokryteckého šovinistického konzervatismu vítá lidi zbídačené válkou a kleptokratům z FIFA a Putinovým bojarům ukazuje vztyčený prostředníček. Součástí programu byla tour po stopách uprchlíků, kde a za jakých podmínek jsou ubytováváni a zaměstnáváni. V pátek se promítala Liga Terezin, dokument o turnajích v Terezíně za nacistické okupace. V sobotu se dvě hodiny diskutovalo o fašounech hipsterech identitářích. Nakonec nesměl chybět obávaný pyro-pochod. Turnaje se zúčastnilo více než třicet týmů, antifa hools z Minsku, Londýna, Manchesteru, Brém, Kodaně, Montrealu, Bergama, Lipska, Düsseldorfu, Janova, Mnichova, Berlína, Darmstadtu, Frankfurtu, Lutychu, Vídně, Savony, Bristolu, Leedsu, Marseille, Moskvy, Vilniusu, La Coruñi, Atén, Mexico City, Istanbulu a samozřejmě děvčata a gangsteři z Trenčína.

V Hamburku ovšem nechybělo ani zastoupení ze zdejších lokálů. Třebaže baroví povaleči ostudu neudělali, svoboda, rovnost a kopec zábavy, to je, oč tu běží. Antira je pro každého se srdcem na levém místě, vrací se ke kořenům fotbalu, který býval sportem dělnické třídy, a brojí proti zkurvenému byznysu. Liché ročníky se konají v exotických krajích. Tak se snad brzy dočkáme a antifašističtí chuligáni z celého světa zkypří i československou škváru. Ať žije anarchie a fotbal!

 

A3 (červen 2018) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 12.6.2018 Nakladatelství AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy