Anarchistická federace

Zápisky z Paříže

Několik postřehů účastníků a účastnic nepokojů, které na Prvního máje proběhly v Paříži u příležitosti 50 let od slavného studentského povstání v roce 1968.

Paříž

Akcí, které se v Paříži konaly na 1. máje, se zúčastnila i skupina tuzemských antiautoritářů a antiautoritářek. Několik postřehů členů této výpravy naleznete níže. Následující text stručně shrnuje praktické tipy, které by se vám mohly hodit, pokud byste se rozhodli na podobnou akci vyrazit.

Na akci se připravte s předstihem

Dozvěděli jste se o velké akci, která se koná v zahraničí, a rozhodli jste se s partou kamarádů a kamarádek vyrazit ji podpořit. Co tedy dál?

Zjistěte si, jaké skupiny akci organizují, jaké skupiny se na ní budou podílet a na jakých komunikačních kanálech budete v průběhu příprav a průběhu akce shánět informace. Hodně užitečný může být například twitterový #hashtag, který vám značně urychlí hledání aktuálních informací o situaci ve městě a podobně.

Nejdůležitější informace o demonstraci, která se na Prvního máje konala v Paříži, se například nenacházely na facebookové události (jak bývá zvykem v našich končinách), ale šířily se přes stránku paris.demosphere.eu, kde bylo zároveň možné se dozvědět, v jakém pořadí za sebou půjdou bloky jednotlivých participujících organizací, skupin a podobně.

Zjistěte si, jak v oblasti podobné akce vypadají

Hrozí na akci střet s policií? Pokud ano, jaké vybavení a taktiky fízlové používají pro pacifikaci davu a zatýkání demonstrujících? Podívejte se na videa z podobných akcí a pokuste v nich vysledovat, jakých chyb se vyvarovat, a jaké vybavení si s sebou na akci přinést.

Výborným zdrojem podobných informací z Francie je server http://taranis.news, který na akcích natáčí Full HD videa z pohledu „první osoby“, takže vám umožní si udělat dobrou představu o tom, jak bude den pravděpodobně probíhat.

Přijďte vybaveni odpovídajícím způsobem

Aneb černá mikina a šátek nestačí. Vzhledem k tomu, že ve Francii fízlové tradičně používají velké množství slzného plynu ve formě „rozprskávajících“ se projektilů (díky čemuž jsou schopni slzným plynem poměrně rychle zamořit například celé náměstí), bude se vám hodit plynová maska nebo respirátor, či alespoň plavecké/lyžařské brýle, citron a kus navlhčené látky přes nos a pusu. Jinak na demonstraci po útoku fízlů moc dlouho nevydržíte, věřte nám.

Počítejte ale také s možnými prohlídkami, které může police v okolí akce namátkově provádět. Určitě nechcete, aby váš výlet skončil ještě před začátkem samotné demonstrace, proto se pokuste nevypadat zbytečně nápadně a cokoliv, co by mužům zákona mohlo vadit, se pokuste schovat.

Základní slovíčka

Na škodu určitě nebude nastudovat si nějaká základní slovíčka, se kterými byste se mohli na místě setkat. Na rozdíl od nás byste pak věděli, že Cortège de Tête znamená „čelo průvodu“ a nečekali byste marně na akci na konci průvodu.

Užijte si to!

Ačkoliv nechceme propagovat „riot turismus“, tedy bezmyšlenkovité jezdění na akce v zahraničí bez znalosti místního kontextu, pouze s cílem „zablbnout si“, je nepopiratelné, že klíčovou roli v pouličních střetech hraje prvek adrenalinu a vzrušení. Proto doporučujeme: výlet si užijte! Návštěvu demonstrace nebo blokády můžete klidně spojit s návštěvou muzea nebo galerie, kde se koná výstava vaší oblíbené malířky, můžete navštívit místní squaty, kulturní centra, infoshopy a prostě si návštěvu města užít naplno. Pokud chceme být efektivním a úspěšným hnutím, musíme se o sebe „umět starat“ – není možné být aktivistou_kou na plný úvazek, proto není od věci se před demonstrací projít po městě, popovídat si s místními a po demonstraci zajít na koncert nebo s kamarády otevřít lahev dobrého vína (doporučujeme toto pořadí, na demonstraci si už přineste maximálně lahev prázdnou a hlavu střízlivou).


Verze pro tisk 27.5.2018 -rt-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Benefice na azyl pro zvířata

9. 3. 2019, Praha

Pouštěčka desek a vegetariánské občerstvení …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)