Anarchistická federace

Kuba: nové anarchistické centrum

V sobotu 5. května 2018 bylo v Havaně otevřeno sociální centrum s anarchistickou knihovnou.

ABRA

Centrum dostalo název ABRA – Centro Social y Biblioteca Libertaria. Projekt zorganizovala skupina Taller Libertario Alfredo López, anarchistická, antiautoritářská a antikapitalistická iniciativa. Ta existuje od roku 2012 a je členem FACC – Anarchistické federace Střední Ameriky a Karibiku. Dále se na projektu podílely organizace Observatorio Crítico Cubano, Guardabosques a různí jednotlivci.

ABRA představuje autonomní prostor, který bude na Kubě pomáhat rozvoji aktivit nezávislých na jakékoli (cizí nebo domácí) vládě a jejích institucích. Bude fungovat díky lidem, kteří se na jeho činnosti chtějí dobrovolně podílet, a na principech, které vyznávají anarchisté.

Svou podstatou je to projekt antikapitalistický, protože kapitalismus je založen na vztazích, které lidi rozdělují. Na konkurenci a nerovnosti jsou založeny státy, firmy a korporace, které ovládají a ničí svět i Kubu. ABRA proto stojí vůči nim v opozici.

Chce se naopak zapojit do dynamiky odporu vůči útlaku a do vítězství, kterých lze dosáhnout. Chce poskytovat prostor pro ideově blízké skupiny a jejich činnost, pro skupiny a osoby, snažící se vlastními silami rozhodovat o různých aspektech života.

Projekt ABRA se staví proti všem formám diskriminace – rasové, etnické, genderové, sexuální, územní, majetkové, proti diskriminaci založené na úrovni vzdělání atd. Při uskutečňování vlastních ideálů vítá i rozmanitost přístupů (politických, ideologických, etických atd.).

Centrum bude fungovat jako prostor sdílení uprostřed komercionalizovaného a kontrolovaného města – pro sdílení lokálních a mezinárodních informací, pro sebevzdělávání a různé akce, aby tak podpořil kontrakulturní scénu a autonomní aktivity v Havaně a na Kubě vůbec.

Jeho cíli i prostředky jsou horizontálnost, svobodná osobnost a aktivní zapojení.

Zdroj: https://fda-ifa.org/libertaeres-zentrum-auf-kuba-eroeffnet/


Verze pro tisk 10.5.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)