Anarchistická federace

Kuba: nové anarchistické centrum

V sobotu 5. května 2018 bylo v Havaně otevřeno sociální centrum s anarchistickou knihovnou.

ABRA

Centrum dostalo název ABRA – Centro Social y Biblioteca Libertaria. Projekt zorganizovala skupina Taller Libertario Alfredo López, anarchistická, antiautoritářská a antikapitalistická iniciativa. Ta existuje od roku 2012 a je členem FACC – Anarchistické federace Střední Ameriky a Karibiku. Dále se na projektu podílely organizace Observatorio Crítico Cubano, Guardabosques a různí jednotlivci.

ABRA představuje autonomní prostor, který bude na Kubě pomáhat rozvoji aktivit nezávislých na jakékoli (cizí nebo domácí) vládě a jejích institucích. Bude fungovat díky lidem, kteří se na jeho činnosti chtějí dobrovolně podílet, a na principech, které vyznávají anarchisté.

Svou podstatou je to projekt antikapitalistický, protože kapitalismus je založen na vztazích, které lidi rozdělují. Na konkurenci a nerovnosti jsou založeny státy, firmy a korporace, které ovládají a ničí svět i Kubu. ABRA proto stojí vůči nim v opozici.

Chce se naopak zapojit do dynamiky odporu vůči útlaku a do vítězství, kterých lze dosáhnout. Chce poskytovat prostor pro ideově blízké skupiny a jejich činnost, pro skupiny a osoby, snažící se vlastními silami rozhodovat o různých aspektech života.

Projekt ABRA se staví proti všem formám diskriminace – rasové, etnické, genderové, sexuální, územní, majetkové, proti diskriminaci založené na úrovni vzdělání atd. Při uskutečňování vlastních ideálů vítá i rozmanitost přístupů (politických, ideologických, etických atd.).

Centrum bude fungovat jako prostor sdílení uprostřed komercionalizovaného a kontrolovaného města – pro sdílení lokálních a mezinárodních informací, pro sebevzdělávání a různé akce, aby tak podpořil kontrakulturní scénu a autonomní aktivity v Havaně a na Kubě vůbec.

Jeho cíli i prostředky jsou horizontálnost, svobodná osobnost a aktivní zapojení.

Zdroj: https://fda-ifa.org/libertaeres-zentrum-auf-kuba-eroeffnet/


Verze pro tisk 10.5.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme