Anarchistická federace

Spring Zine Party

Máme přede dveřmi anarchistický knižní festival, v dubnu mu na stejném místě předcházela zinová přehlídka.

V sobotu 14. dubna se v půdních prostorech Eternie v Praze na Smíchově od tří odpoledne prohnuly stoly pod hromadami zinů a undergroundových publikací na akci nazvané Spring Zine Party.

Se svými výtvory se zde představili autoři a autorky zinů MaZineRie či Rawzin. Premiérově se představila nová čísla zinu Nespavost či feministické Drzosti. K dostání byla Kawakamiho rýže, Cerelitida, Vyděrač, skateový The Humbling Experience nebo cestovatelský V prach cest. Těch titulů bylo samozřejmě mnohem a mnohem víc a asi je zbytečné všechny vyjmenovávat. Při pohledu na ně si ale člověk rychle uvědomí, že i ve věku internetu a zploštělých jednovětých tweetů tu stále kvete podzemní tvorba, pro niž je papír relevantní materie.

Vedle mnoha stánků se tu žel jen na chvíli objevil i jeden s tištěnými výstupy historického spolku Zádruha. Nemalou plochu zabíraly publikace z produkce Nakladatelství Anarchistické federace a o pár stolů dál se prezentovalo undergroundové nakladatelství Pravěk. Vedle čistě politických tiskovin tu byly k nalezení ty subkulturně laděné, literární i čistě artové.

V pohodové atmosféře se odrážely zvuky generované dováděním na U-rampě a kdo měl hlad či jen chuť, mohl si vybrat z bohaté nabídky chlebíčků. Součástí akce byla také sbírka „Czech on Board with Myanmar“, kdy lidé kolem zinu Myanmar dávali dohromady použitelné skejtové vybavení na podporu mladé skejtové scény v Barmě.

Jedním ze zajímavých bodů programu Spring Zine Party byla prezentace knihy Miloš Hroch a kol. Křičím: To jsem já, která se věnuje vyprávění o historii zinařství napříč různými subkulturami a zájmovými skupinami. A vše bylo ve večerních hodinách zakončeno koncertem kapel Tummo, Ed Rosenthal a Toufar.

Podobné akce jsou vždy přínosem, nejenže se lidé mohou na jednom místě seznámit s bohatstvím zinové tvorby, ale svádí dohromady i jednotlivé autory a autorky. Spokojenost byla i na straně pořadatelů, jak nám potvrdila jedna ze spoluorganizátorek: „Byla to jedna z těch akcí, ze kterých čerpáš energii i několik týdnů potom. Vůbec to jen potvrdilo fakt, že to, co děláme, dává smysl a že DIY kultura a fanziny mají pořád svou budoucnost.“ Další podobné akce se tedy dají očekávat.

Pokud vám Spring Zine Party utekla, stavte se 19. května v Eternii na Anarchistický knižní festival.


Verze pro tisk 8.5.2018 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme