Anarchistická federace

Spring Zine Party

Máme přede dveřmi anarchistický knižní festival, v dubnu mu na stejném místě předcházela zinová přehlídka.

V sobotu 14. dubna se v půdních prostorech Eternie v Praze na Smíchově od tří odpoledne prohnuly stoly pod hromadami zinů a undergroundových publikací na akci nazvané Spring Zine Party.

Se svými výtvory se zde představili autoři a autorky zinů MaZineRie či Rawzin. Premiérově se představila nová čísla zinu Nespavost či feministické Drzosti. K dostání byla Kawakamiho rýže, Cerelitida, Vyděrač, skateový The Humbling Experience nebo cestovatelský V prach cest. Těch titulů bylo samozřejmě mnohem a mnohem víc a asi je zbytečné všechny vyjmenovávat. Při pohledu na ně si ale člověk rychle uvědomí, že i ve věku internetu a zploštělých jednovětých tweetů tu stále kvete podzemní tvorba, pro niž je papír relevantní materie.

Vedle mnoha stánků se tu žel jen na chvíli objevil i jeden s tištěnými výstupy historického spolku Zádruha. Nemalou plochu zabíraly publikace z produkce Nakladatelství Anarchistické federace a o pár stolů dál se prezentovalo undergroundové nakladatelství Pravěk. Vedle čistě politických tiskovin tu byly k nalezení ty subkulturně laděné, literární i čistě artové.

V pohodové atmosféře se odrážely zvuky generované dováděním na U-rampě a kdo měl hlad či jen chuť, mohl si vybrat z bohaté nabídky chlebíčků. Součástí akce byla také sbírka „Czech on Board with Myanmar“, kdy lidé kolem zinu Myanmar dávali dohromady použitelné skejtové vybavení na podporu mladé skejtové scény v Barmě.

Jedním ze zajímavých bodů programu Spring Zine Party byla prezentace knihy Miloš Hroch a kol. Křičím: To jsem já, která se věnuje vyprávění o historii zinařství napříč různými subkulturami a zájmovými skupinami. A vše bylo ve večerních hodinách zakončeno koncertem kapel Tummo, Ed Rosenthal a Toufar.

Podobné akce jsou vždy přínosem, nejenže se lidé mohou na jednom místě seznámit s bohatstvím zinové tvorby, ale svádí dohromady i jednotlivé autory a autorky. Spokojenost byla i na straně pořadatelů, jak nám potvrdila jedna ze spoluorganizátorek: „Byla to jedna z těch akcí, ze kterých čerpáš energii i několik týdnů potom. Vůbec to jen potvrdilo fakt, že to, co děláme, dává smysl a že DIY kultura a fanziny mají pořád svou budoucnost.“ Další podobné akce se tedy dají očekávat.

Pokud vám Spring Zine Party utekla, stavte se 19. května v Eternii na Anarchistický knižní festival.


Verze pro tisk 8.5.2018 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)