Anarchistická federace

Množí se útoky fašistů

V Itálii a v Řecku došlo k dalším útokům na autonomní sociální centra.

Na západě se množí útoky fašistů (v Rusku se už dávno jedná o folklor). Ve čtvrtek 22. února se banda fašounů vloupala do sociálního centra CSA Magazzino47 v italské Brescii. Rozbili okno, polili knihovnu benzínem a zapálili ji. Naštěstí nebyl nikdo během útoku a požáru zraněn. Šíření požáru zabránil jeden člen centra, který byl v osudný večer přítomen. Knihovna a vybavení sociálního centra jsou nicméně poničené. V prohlášení CSA Magazzino47 stojí: „S jistotou můžeme říci, že se jedná o další útok rasistů a fašistů, kteří se ve městě snaží podněcovat rasovou nenávist a intoleranci. Proto je naše opověď adekvátní situaci. S odhodláním, hněvem a hrdostí vyhlašujeme stav trvalé antifašistické mobilizace ve městě.“ CSA Magazzino47 je zavedené sociální centrum obsazené od listopadu 1993. Považuje se za „svobodný prostor otevřený kritickému smýšlení, alternativní společnosti a autonomnímu povědomí“.

Pět lidí bylo zraněno a dva hospitalizováni po útoku přívrženců Zlatého úsvitu na sociální centrum Favela v řeckém Pireu. Osmičlenná tlupa nácků vtrhla do svobodného sociálního centra v helmách se sloganem neonacistické partaje „Krev, čest, Zlatý úsvit“. „Chcípnete,“ řvali dál a přítomné mlátili pochodněmi a železnými trubkami hlava nehlava. Po útoku znečistili stěny svastikami a fašistickými hesly. V prohlášení Favely stojí: „Po útoku nešel nikdo domů vyděšen ani zastrašen. Lidé jsou odhodlaní k masivní odpovědi, postavit se náckům a poslat je tam, kde jim to sluší, na smetiště dějin.“ V následujících dnech plánuje Favela antifašistickou mobilizaci a pochod. Probíhá také sbírka na opravu sociálního centra. Mezi pěti zraněnými je právník, který zastupoval rodinu Pavlose Fyssase, antifašistického rapera, který byl v září 2013 ubodán k smrti členem Zlatého úsvitu. Sedmdesát partajníků Zlatého úsvitu stále čelí trestnímu stíhání za členství v zločinecké organizaci spojené s vraždou Pavlose a s množstvím útoků, některých smrtelných, na politické oponenty a migranty. Svobodné sociální centrum Favela nefunguje ani rok a už bylo terčem mnoha útoků krajně pravicových skupin.

Máme se na co těšit. Ať už ze západu nebo z východu, do České republiky to dorazí se zpožděním a zdeformované, jako každá úchylka kapitalismu. Má to nezanedbatelnou podporu, ale ta reálná, na pracovištích, ve školách a v ulicích není zdaleka tak intenzivní jako ta virtuální, internetová. Základna se buduje léta. Lháři, zloději, ti, co z nás učinili sluhy nadnárodního kapitálu, ti, co z nás třicet let dělají blbce, Václav Klaus a Miloš Zeman jsou lídry šovinistických nálad. Není se čemu divit. Živí se nabubřelým žvaněním a často škodí životnímu prostředí víc než průmysl. Jedna a jedna jsou dvě. Konrad Henlein také začínal jako nabubřelý konzervativec předstírající entuziasmus k masám.

Nelze vinit společnost z neznalosti a hlouposti. Neoliberalismus tu dlouhá desetiletí proměňuje člověka ve zboží. Pro politické oportunisty, kteří se chytají jakékoliv doktríny, stejně jako pro ukřivděné staromódní konzervativce vytvořil obrovské hnojiště, živnou půdu, co nezná hranic. K pohrdání lidským životem a kulturní nadřazenosti chybí krůček. Nemůžeme mluvit o lidové vzpouře, je to digitální puč. Sofistikované manipulativní metody jsou nejúčinnější zbraní jednadvacátého století. Masmediální byznys s hyenistickým zápalem leje olej do ohně. Ve stínu neoliberálního mrchožroutství a zmrtvýchvstání rigidní morálky vylézají fašističtí zmrdi. Proti hlouposti se dá ještě bojovat slovem, na fašismus už naneštěstí platí pouze násilí.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/italy-arson-attack-on-csa-magazzino47-social-centre/

https://freedomnews.org.uk/five-injured-after-attack-on-greek-anti-fascist-center/


2.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Od demokracie k osvobození

1. 10. 2018, Praha

Jaký je rozdíl mezi vládou a autonomní samosprávou? Přijď diskutovat s členem kolektivu CrimethInc. …(více)

All You Need Is Less

5. 10. 2018, Brno

Benefiční koncert na Food Not Bombs …(více)

Benefit pro Save the Syrian Children

6. 10. 2018, Praha

…(více)