Anarchistická federace

Množí se útoky fašistů

V Itálii a v Řecku došlo k dalším útokům na autonomní sociální centra.

Na západě se množí útoky fašistů (v Rusku se už dávno jedná o folklor). Ve čtvrtek 22. února se banda fašounů vloupala do sociálního centra CSA Magazzino47 v italské Brescii. Rozbili okno, polili knihovnu benzínem a zapálili ji. Naštěstí nebyl nikdo během útoku a požáru zraněn. Šíření požáru zabránil jeden člen centra, který byl v osudný večer přítomen. Knihovna a vybavení sociálního centra jsou nicméně poničené. V prohlášení CSA Magazzino47 stojí: „S jistotou můžeme říci, že se jedná o další útok rasistů a fašistů, kteří se ve městě snaží podněcovat rasovou nenávist a intoleranci. Proto je naše opověď adekvátní situaci. S odhodláním, hněvem a hrdostí vyhlašujeme stav trvalé antifašistické mobilizace ve městě.“ CSA Magazzino47 je zavedené sociální centrum obsazené od listopadu 1993. Považuje se za „svobodný prostor otevřený kritickému smýšlení, alternativní společnosti a autonomnímu povědomí“.

Pět lidí bylo zraněno a dva hospitalizováni po útoku přívrženců Zlatého úsvitu na sociální centrum Favela v řeckém Pireu. Osmičlenná tlupa nácků vtrhla do svobodného sociálního centra v helmách se sloganem neonacistické partaje „Krev, čest, Zlatý úsvit“. „Chcípnete,“ řvali dál a přítomné mlátili pochodněmi a železnými trubkami hlava nehlava. Po útoku znečistili stěny svastikami a fašistickými hesly. V prohlášení Favely stojí: „Po útoku nešel nikdo domů vyděšen ani zastrašen. Lidé jsou odhodlaní k masivní odpovědi, postavit se náckům a poslat je tam, kde jim to sluší, na smetiště dějin.“ V následujících dnech plánuje Favela antifašistickou mobilizaci a pochod. Probíhá také sbírka na opravu sociálního centra. Mezi pěti zraněnými je právník, který zastupoval rodinu Pavlose Fyssase, antifašistického rapera, který byl v září 2013 ubodán k smrti členem Zlatého úsvitu. Sedmdesát partajníků Zlatého úsvitu stále čelí trestnímu stíhání za členství v zločinecké organizaci spojené s vraždou Pavlose a s množstvím útoků, některých smrtelných, na politické oponenty a migranty. Svobodné sociální centrum Favela nefunguje ani rok a už bylo terčem mnoha útoků krajně pravicových skupin.

Máme se na co těšit. Ať už ze západu nebo z východu, do České republiky to dorazí se zpožděním a zdeformované, jako každá úchylka kapitalismu. Má to nezanedbatelnou podporu, ale ta reálná, na pracovištích, ve školách a v ulicích není zdaleka tak intenzivní jako ta virtuální, internetová. Základna se buduje léta. Lháři, zloději, ti, co z nás učinili sluhy nadnárodního kapitálu, ti, co z nás třicet let dělají blbce, Václav Klaus a Miloš Zeman jsou lídry šovinistických nálad. Není se čemu divit. Živí se nabubřelým žvaněním a často škodí životnímu prostředí víc než průmysl. Jedna a jedna jsou dvě. Konrad Henlein také začínal jako nabubřelý konzervativec předstírající entuziasmus k masám.

Nelze vinit společnost z neznalosti a hlouposti. Neoliberalismus tu dlouhá desetiletí proměňuje člověka ve zboží. Pro politické oportunisty, kteří se chytají jakékoliv doktríny, stejně jako pro ukřivděné staromódní konzervativce vytvořil obrovské hnojiště, živnou půdu, co nezná hranic. K pohrdání lidským životem a kulturní nadřazenosti chybí krůček. Nemůžeme mluvit o lidové vzpouře, je to digitální puč. Sofistikované manipulativní metody jsou nejúčinnější zbraní jednadvacátého století. Masmediální byznys s hyenistickým zápalem leje olej do ohně. Ve stínu neoliberálního mrchožroutství a zmrtvýchvstání rigidní morálky vylézají fašističtí zmrdi. Proti hlouposti se dá ještě bojovat slovem, na fašismus už naneštěstí platí pouze násilí.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/italy-arson-attack-on-csa-magazzino47-social-centre/

https://freedomnews.org.uk/five-injured-after-attack-on-greek-anti-fascist-center/


Verze pro tisk 2.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme