Anarchistická federace

Podpora zadrženým squaterům

Informace o akcích, které se konaly v solidaritě se zadrženými squatery a squaterkami ze Šatovky.

Druhý pokus o obsazení dlouhodobě nevyužívaného objektu Šatovka, který se nachází v Praze v Šáreckém údolí, trval pět dní. Během nich několik squaterů a squaterek, kteří svůj kolektiv nazvali Resurp Crew, obsadilo plochou část střechy, kde většina z nich za mrazivého počasí přečkala až do středy 14. února.

Během okupace střechy se squaterům dostávalo po celou dobu podpory z okolí budovy, kde to ještě rozpínající se policejní páska dovolovala. Bubnování, reprodukovaná hudba, zpěv či promítání zdola, to vše udržovalo dobrou náladu těch nahoře, a to i navzdory různým policejním výbojům ve formě oslňování, intenzivního hluku, stříkání pepřáku či tupých pokusů o vyjednávání.

Svou podporu vyslovil squaterské akci také Spolek Šatovka, který v průběhu posledního roku neúspěšně vyjednával s městskou částí o možném projektu komunitního centra v budově, které mělo zahrnovat občerstvovnu, cyklodílnu, galerii nebo prostor pro další umělecké a sociální aktivity.

Poté co squateři opustili své pozice, byli ihned zadrženi a převezeni na Bartolomějskou a posléze na krajské policejní ředitelství u Vyšehradu. Čelí obvinění z trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru, za což jim hrozí dva roky vězení a za krajních okolností, pokud se prokáže, že se jedná o organizovanou skupinu, až pět let. Jejich sympatizanti a sympatizantky reagovali obratem a ještě ten večer uspořádali v počtu asi třiceti lidí před ředitelstvím hlukovou solidární demonstraci.

Další večerní demonstrace ve stejném duchu byla svolána i na následující den, čtvrtek 15. února. Bubnovalo se, zpívalo a skandovala se hesla jako „Obsaď a žij!“ či „Naší zbraní je solidarita“. Tentokrát se akce neobešla bez policejních buzerací. Po tři čtvrtě hodině těžkooděnci obklíčili a donutili k legitimování asi pětadvacet lidí. Fízlové si neodpustili urážky a výhrůžky použití násilí. Navíc nebyli schopni vysvětlit legální důvod perlustrace.

Další akce na podporu stíhaných squaterů a squaterek se dají očekávat, včetně těch benefičních na pokrytí nákladů spojených s jejich obhajobou.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme