Anarchistická federace

Šatovka opět ožila

V pátek 9. února obsadil squaterský kolektiv Resurp Crew usedlost Šatovka v Šáreckém údolí v Praze.

Šatovka

Po obsazení vydal kolektiv následující prohlášení:

Navzdory překážkám, které nám staví do cesty realita, jsme se rozhodli, že opuštěnou usedlost v Šáreckém údolí znovu oživíme. Po dvou letech, které uběhly od doby, kdy jsme dům obsadili, uklidili od nánosů odpadků, uspořádali zde veřejné promítání a po slibu vlastníka, že usedlost začne záhy využívat, zase dobrovolně odešli, se vracíme.

Neuniklo nám, že se na Šatovce dosud neprovozuje ani luxusní, ani jiný domov důchodců, že zde nefunguje komunitní centrum pro sousedy, stejně jako víme, že tvrzení o napadení domu dřevomorkou a narušené statice bylo účelovou lží. A máme toho dost. Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lži ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici.

Máme dosud v živé paměti chátrající vilu Milada, rozpadající se statek Cibulka či smutný osud lázní Albertov – všechny tyto v minulosti obsazené domy, ve kterých kratší či delší čas fungoval prostor pro svobodný život, policie násilným zásahem vyklidila. Znovunastolování pořádku mívalo divadelní ráz a po závěrečném aplausu se vlastníci trumfovali v příslibech rozličných podob, do kterých bude jejich majetek vzkvétat. Jak to nakonec dopadlo, se může každý přesvědčit na vlastní oči.

Víme, že tím, co děláme, porušujeme zákon, jeho realita nám ale v současné společnosti přijde zvrácená. V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk… Chceme i dále zkoušet fungovat jinak, společnými silami vytvářet struktury pro ty, kteří nemají možnost či nechtějí zápolit s realitou trhu, permanentní konkurenceschopnosti, hotovosti v pohotovosti, flexibility bez hranic… Zda bude naše budoucnost represivní a prázdná či třeba svobodná a naplněná, je na nás všech.“

Na místo nejprve dorazila městská policie, a posléze i státní policie, která se šla potom schovat o pár set metrů dál z dohledu. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář se squatery několik hodin vyjednával uvnitř domu. Prý si nepřeje zásah policie. Na jeho plané sliby o zařazení tématu Šatovky na jednání zastupitelstva už mu lidé neskáčou, a tak odchází a přenechává aktivitu policii. V noci na sobotu už ale byly před budovou desítky fízlů, hasiči s plošinou a matracemi i zásahová jednotka. Squateři celou sobotu odmítají z dlouhodobě opuštěného objektu odejít a navzdory mrazivému počasí vytrvávají na střeše budovy další noc.

V neděli pokračovali policejní vyjednavači výhrůžkami násilím. I když se situace nezměnila, policie již mluví o trestném činu, ačkoli na začátku podle ní mělo jít o přestupek. Na sociálních sítích se objevují výzvy k podpoře squaterů. Té se také dočkali, bylo slyšet bubnování a skandování jejich podporovatelů, na místě se také promítalo. Starosta je opět na místě a začíná být vzteklý, dokonce zaútočil na jednoho kameramana.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Feminist Reading of Emma Goldman: GOLDMAN'S ANARCHISM

26. 2. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

7. narozeniny Salé

1. 3. 2019, Praha

Oslava samosprávného prostoru na Žižkově. …(více)

Feminist Reading of E. Goldman: MORALITY, PURITANISM AND THE SPIRIT OF ARTFUL LIVING

4. 3. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Benefice na azylový ranč

16. 3. 2019, Frýdek-Místek

Punkový koncert na podporu zvířat z azylového ranče Valkýra …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)