Anarchistická federace

… mé srdce patří Anarresu!

Zemřela anarchopacifistka Ursula Le Guin.

V pondělí 22. ledna 2018 zemřela po krátké nemoci ve věku osmdesáti osmi let jedna z nejvlivnějších spisovatelek své generace, anarchopacifistka Ursula Le Guin. Většina čtenářů a čtenářek si ji pravděpodobně oblíbila díky fantasy sérii Zeměmoří, nebo snad kvůli jednomu z nejvýznamnějších vědecko-fantastických románů Levá ruka tmy, anarchistickou scénu však zaujala nestárnoucím dílem Vyděděnec. Vyděděnec je exkurzí do rozpolcených politických světů. Vyspělý Urras je rozdělen mezi dvě mocnosti představující paralely soukromého a státního kapitalismu. Na nevlídný měsíc Anarres byli vysídleni Odonisté, jelikož pro kapitalistické zřízení představovali hrozbu. Vybudovali zde svobodný samosprávný kolektivismus. Terra je svět zdevastovaný lidmi podléhající totální centralizaci korporativismu.

Zájem o anarchismus vzešel u Le Guin z pacifistických děl Gándhího a Martina Luthera Kinga. Následně se ponořila do myšlení Petra Kropotkina, byla aktivní v nenásilném anarchistickém hnutí šedesátých let. Od let sedmdesátých už zásobovala lidské plémě svou literární tvorbou zahrnující obrovské spektrum progresivních témat. Le Guin nebyla bouřlivou osobností, přesto po většinu svého života bojovala za spravedlnost zejména v rámci antimilitaristického hnutí. Bylo jí devět, když nacisté vpadli do Polska a její tři bratři museli narukovat. Pochodovala proti jaderným zkouškám, za lidská práva a ostře brojila proti válce v Iráku.

Na sklonku života poznamenala, že stále miluje anarchopacifisty a zůstává oddanou pacifistkou, podporovala Occupy Oakland a v rozhovoru pro Guardian připomněla: „…mé srdce patří Anarresu!“

 

Zdroj: https://freedomnews.org.uk/ursula-le-guin-dies-aged-88/


Verze pro tisk 24.1.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka pro Bookfair: Smažák /šafránové risotto

30. 3. 2019, Praha

Benefiční pro Anarchistický festival knihy 2019 …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)