Anarchistická federace

… mé srdce patří Anarresu!

Zemřela anarchopacifistka Ursula Le Guin.

V pondělí 22. ledna 2018 zemřela po krátké nemoci ve věku osmdesáti osmi let jedna z nejvlivnějších spisovatelek své generace, anarchopacifistka Ursula Le Guin. Většina čtenářů a čtenářek si ji pravděpodobně oblíbila díky fantasy sérii Zeměmoří, nebo snad kvůli jednomu z nejvýznamnějších vědecko-fantastických románů Levá ruka tmy, anarchistickou scénu však zaujala nestárnoucím dílem Vyděděnec. Vyděděnec je exkurzí do rozpolcených politických světů. Vyspělý Urras je rozdělen mezi dvě mocnosti představující paralely soukromého a státního kapitalismu. Na nevlídný měsíc Anarres byli vysídleni Odonisté, jelikož pro kapitalistické zřízení představovali hrozbu. Vybudovali zde svobodný samosprávný kolektivismus. Terra je svět zdevastovaný lidmi podléhající totální centralizaci korporativismu.

Zájem o anarchismus vzešel u Le Guin z pacifistických děl Gándhího a Martina Luthera Kinga. Následně se ponořila do myšlení Petra Kropotkina, byla aktivní v nenásilném anarchistickém hnutí šedesátých let. Od let sedmdesátých už zásobovala lidské plémě svou literární tvorbou zahrnující obrovské spektrum progresivních témat. Le Guin nebyla bouřlivou osobností, přesto po většinu svého života bojovala za spravedlnost zejména v rámci antimilitaristického hnutí. Bylo jí devět, když nacisté vpadli do Polska a její tři bratři museli narukovat. Pochodovala proti jaderným zkouškám, za lidská práva a ostře brojila proti válce v Iráku.

Na sklonku života poznamenala, že stále miluje anarchopacifisty a zůstává oddanou pacifistkou, podporovala Occupy Oakland a v rozhovoru pro Guardian připomněla: „…mé srdce patří Anarresu!“

 

Zdroj: https://freedomnews.org.uk/ursula-le-guin-dies-aged-88/


Verze pro tisk 24.1.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)