Anarchistická federace

Love Catalonia, Hate Cops

Praha vyjádřila solidaritu s katalánským lidem.

Když se schylovalo k referendu o nezávislosti Katalánska, nelze říct, že by anarchisté a anarchistky zaujímali jasně vymezenou pozici. Na jednu stranu sice podporujeme právo na sebeurčení, na stranu druhou jsme dlouhodobě výrazně skeptičtí k dělení na základě pochybné kategorie národa, natož k zakládání nových států.

Když se nicméně 1. října Katalánsko o referendum pokusilo, přestože bylo jasné, že jej španělský stát nikdy neuzná, těžko už bylo možné si zachovat nestrannost. Brutalita, se kterou policie vyslaná k potlačení hlasování obsazovala volební místnosti, napadala lidi a rozháněla demonstrace, šokovala snad každého, kdo sledoval média.

Násilné vlečení lidí z volebních místností, palba gumovými projektily do demonstrantů v Barceloně, fotografie zkrvavených lidí a po stovkách rostoucí počty zraněných – to všechno nám ukázalo pravou podstatu španělského státu, který se nikdy nebyl schopný očistit od dědictví klerofašistického Frankova režimu. U toho je jedině příznačné, že policejní brutalita zasáhla právě Katalánsko s jeho historií vzpurného regionu, kde se před zhruba osmdesáti lety zrodil snad nejimpozantnější pokus o vybudování anarchokomunistické společnosti.

Že tato vzpurnost z Katalánska zcela nezmizela, je naštěstí zřejmé. Policejní násilí okamžitě následovaly masové protesty a organizace generální stávky, ke které mezi prvními vyzvaly i anarchosyndikalistické odbory CNT.

Nebyli jsme zdaleka jediní, koho katalánský krvavý 1. říjen zasáhl, a tak není divu, že narychlo svolaný protest před španělskou ambasádou v Praze nebyl v naší režii, přestože jsme jej coby anarchisté podpořili.

Úterý není typický den pro manifestace, ale před ambasádou u Hradčanské se sešlo kolem čtyřiceti lidí z nejrůznějších skupin. Potkali jsme se tu s Katalánci, lidskoprávními aktivisty, Mladými zelenými i socialisty ze SocSolu, kteří akci ostatně organizovali. Přestože nás od ambasády dělila ulice, akci přihlíželi i policajti v civilu, převážně staří známí.

Ti si mohli prohlédnout „práci“ svých kolegů na několika desítkách fotografií, co položené na chodníku výmluvně ukazovaly nedělní násilnosti. Kromě fotek tvořily demonstrační výbavu i nejrůznější vlajky (nejčastěji samozřejmě katalánské) a pikety nejrůznějšího vyznění. Některé volaly po ctění demokracie, jiné přály svobodu všem národům a naopak smrt každému státu. Pomyslnou cenu za nejosobitější vyjádření solidarity s nápisem „Love Catalonia, Hate cops, Do gay stuff“ si ale každopádně odnáší anarchoqueer skupina QAS.

Na shromáždění kromě organizátorů promluvila i členka Mladých zelených a zástupci katalánské komunity. Ti prohlásili, že pro ně otázka nezávislosti v tuto chvíli stojí stranou, protože to, co se stalo v neděli, je nepřípustné bez ohledu na to, co si kdo o myšlence nezávislého Katalánska myslí. Došlo i na varování, že se podobné mocenské excesy mohou velmi rychle rozšířit do zbytku Evropy. Za zmínku stojí i projev Jana Májíčka ze Socialistické solidarity, jenž otevřeně katalánskou autonomii podpořil, a především vyzval k mezinárodní solidaritě a hledání alternativ k současnému stavu věcí.

Aby akce byla ještě víc internacionální, krátce vystoupila i aktivistka z Polska, která připomněla aktuální výročí začátku Černého protestu proti antisociální a protiženské politice ultrakonzervativní polské vlády. Došlo tak i na menší symbolické vyjádření podpory boji polských žen.

Večer už se nachýlil, a tak zbyl čas jen položit květiny k ambasádě hlídané řadou policajtů, udělat pár společných fotek a postupně se začít rozcházet.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Bezpeněžní zóna

10. 2. 2018, Plzeň

„Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidová kuchyně: Halušky na RajzAp

20. 1. 2018, Praha

Máte rádi halušky? My jo. Budou u nás v lidovce. A k nim i polívka a něco sladkýho. Ale to stejně nikoho nebude zajímat, protože budou halušky. Za 80Kč a výtěžek poputuje na riseup.net. …(více)

Klinika: Veřejné plénum

22. 1. 2018, Praha

Co si myslíte o současném směřování a fungování Kliniky? Jak to s Klinikou vypadá? Jak se jí dá pomoct? A jak vůbec funguje společné plénum? …(více)

Benefiční večeře a promítání pro Sub.Media

24. 1. 2018, Praha

Zámořský anarchistický kolektiv Sub.Media už víc než deset let vytváří videa, informující o světovém dění a přináší pohledy na situace od různých lidí, zapojených do různorodých společenských bojů. …(více)

Lidová kuchyně na Salé - solidární oběd pro FNB Sokolov

3. 2. 2018, Praha

V Sokolově vznikla nová buňka Food Not Bombs. Výtěžek z parádního meníčka (polívka-jídlo-zákusek) poputuje právě pro ně, jako projev podpory do budoucna. …(více)

Benefit na ABC vol.2

10. 2. 2018, Praha

Benefit na anarchistický černý kříž vol. 2. Naší zbraní je solidarita!!! …(více)

Anarchistický festival knihy

19. 5. 2018, Praha

TBA - contact us! …(více)