Anarchistická federace

Love Catalonia, Hate Cops

Praha vyjádřila solidaritu s katalánským lidem.

Když se schylovalo k referendu o nezávislosti Katalánska, nelze říct, že by anarchisté a anarchistky zaujímali jasně vymezenou pozici. Na jednu stranu sice podporujeme právo na sebeurčení, na stranu druhou jsme dlouhodobě výrazně skeptičtí k dělení na základě pochybné kategorie národa, natož k zakládání nových států.

Když se nicméně 1. října Katalánsko o referendum pokusilo, přestože bylo jasné, že jej španělský stát nikdy neuzná, těžko už bylo možné si zachovat nestrannost. Brutalita, se kterou policie vyslaná k potlačení hlasování obsazovala volební místnosti, napadala lidi a rozháněla demonstrace, šokovala snad každého, kdo sledoval média.

Násilné vlečení lidí z volebních místností, palba gumovými projektily do demonstrantů v Barceloně, fotografie zkrvavených lidí a po stovkách rostoucí počty zraněných – to všechno nám ukázalo pravou podstatu španělského státu, který se nikdy nebyl schopný očistit od dědictví klerofašistického Frankova režimu. U toho je jedině příznačné, že policejní brutalita zasáhla právě Katalánsko s jeho historií vzpurného regionu, kde se před zhruba osmdesáti lety zrodil snad nejimpozantnější pokus o vybudování anarchokomunistické společnosti.

Že tato vzpurnost z Katalánska zcela nezmizela, je naštěstí zřejmé. Policejní násilí okamžitě následovaly masové protesty a organizace generální stávky, ke které mezi prvními vyzvaly i anarchosyndikalistické odbory CNT.

Nebyli jsme zdaleka jediní, koho katalánský krvavý 1. říjen zasáhl, a tak není divu, že narychlo svolaný protest před španělskou ambasádou v Praze nebyl v naší režii, přestože jsme jej coby anarchisté podpořili.

Úterý není typický den pro manifestace, ale před ambasádou u Hradčanské se sešlo kolem čtyřiceti lidí z nejrůznějších skupin. Potkali jsme se tu s Katalánci, lidskoprávními aktivisty, Mladými zelenými i socialisty ze SocSolu, kteří akci ostatně organizovali. Přestože nás od ambasády dělila ulice, akci přihlíželi i policajti v civilu, převážně staří známí.

Ti si mohli prohlédnout „práci“ svých kolegů na několika desítkách fotografií, co položené na chodníku výmluvně ukazovaly nedělní násilnosti. Kromě fotek tvořily demonstrační výbavu i nejrůznější vlajky (nejčastěji samozřejmě katalánské) a pikety nejrůznějšího vyznění. Některé volaly po ctění demokracie, jiné přály svobodu všem národům a naopak smrt každému státu. Pomyslnou cenu za nejosobitější vyjádření solidarity s nápisem „Love Catalonia, Hate cops, Do gay stuff“ si ale každopádně odnáší anarchoqueer skupina QAS.

Na shromáždění kromě organizátorů promluvila i členka Mladých zelených a zástupci katalánské komunity. Ti prohlásili, že pro ně otázka nezávislosti v tuto chvíli stojí stranou, protože to, co se stalo v neděli, je nepřípustné bez ohledu na to, co si kdo o myšlence nezávislého Katalánska myslí. Došlo i na varování, že se podobné mocenské excesy mohou velmi rychle rozšířit do zbytku Evropy. Za zmínku stojí i projev Jana Májíčka ze Socialistické solidarity, jenž otevřeně katalánskou autonomii podpořil, a především vyzval k mezinárodní solidaritě a hledání alternativ k současnému stavu věcí.

Aby akce byla ještě víc internacionální, krátce vystoupila i aktivistka z Polska, která připomněla aktuální výročí začátku Černého protestu proti antisociální a protiženské politice ultrakonzervativní polské vlády. Došlo tak i na menší symbolické vyjádření podpory boji polských žen.

Večer už se nachýlil, a tak zbyl čas jen položit květiny k ambasádě hlídané řadou policajtů, udělat pár společných fotek a postupně se začít rozcházet.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Upright turnaj

20. 10. 2018, Praha

Přijďte změřit síly a dovednosti v přátelské atmosféře, která je otevřená všem bez ohledu na barvu kůže, pohlaví, vyznání. Bojovat se bude v těchto disciplínách: Box, K-1, Muay Thai, BJJ, Grappling …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Výzva k akci: Mezinárodní den proti militarizaci mládeže

12. - 18. 11. 2018, Praha

Join us in this week with your own nonviolent actions, and be part of this global movement resisting the recruitment of young people's minds and bodies into violence. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

1. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)