Anarchistická federace

Fénix v popelu

Zpráva o osvobozujícím rozsudku pro anarchisty obviněné v jednom z procesů operace Fénix.

antifenix

V pátek 22. září došlo k dlouho očekávanému okamžiku – Městský soud v Praze vynesl rozsudek v kauze Fénix, při níž byla obviněna pětice anarchistů a anarchistek z přípravy útoku na vlak s vojenskou technikou, případně z neoznámení této skutečnosti. K tomu ještě přibylo obvinění z přípravy útoku zápalnými lahvemi na policejní auta při vyklízení squatu Cibulka. Soud vynesl osvobozující rozsudek, i když se státní zástupce Pazourek navrhující dvanáctiletý trest pro obviněné, ihned odvolal. Soud uznal skutečnost, že celá policejní konstrukce má velké díry a předložené důkazy jsou nedostačující a zjevně selektivní ve smyslu neprůhlednosti role nasazených policejních agentů.

Kauza Fénix tak sice nekončí, ve hře jsou navíc další obvinění, přesto dostalo policejní sebevědomí v tomto vykonstruované procesu citelnou ránu. Nic to však nemění na dlouhých měsících, které byli nuceni někteří z obviněných prožít za mřížemi. Policie využila kauzu k šikaně mnoha aktivních antiautoritářů a antiautoritářek, hnutí se jí však touto represivní vlnou rozložit nepodařilo. To naopak úspěšně čelilo represím mnoha solidárními akcemi a sbírkami. Takže také u příležitosti vynesení rozsudku přišlo k budově soudu několik aktivistů a aktivistek, aby vyjádřili obviněným svou podporu a svůj názor na celý proces. Ten odrážel nápis na jejich transparentu, komentující, kdo je tu skutečný terorista: „Operace Fénix = státní terorismus! Státní zastupitelství, policie a soudy hrozí násilím, vyvolávají tím zděšení a strach u mnoha lidí, aby prostřednictvím toho dosáhly vlastních politických cílů. Takto se dopouštějí neakceptovatelného terorismu.“

Více se dočtete na stránkách AntiFénix, Deník Referendum nebo A2larm.


Verze pro tisk 25.9.2017 -bj-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Ne turecké invazi! Solidaritu s Rojavou!

16. 10. 2019, Praha

★Nenechme obyvatele Rojavy osamocené! Projevme jim naši solidaritu! ★Braňme ženskou revoluci v Rojavě! ★Vyvíjejme tlak na českou vládu a jejím prostřednictvím na mezinárodní instituce, jež mají v rukou nástroje k zastavení turecké agrese! …(více)

Lidovka pro Guerilla Gardening

21. 10. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé! Bulgur s tofu a zeleninou, jako dezert sladká palačinka. To chceš !! Porce za dobrovolný příspěvek (doporučených 80-100 Kč) - veškerý výtěžek bude použit na aktivity a přímé akce Guerilla Gardening aneb zahradničení bez státu. …(více)

Social Screenings: Elena (2011, Andrey Zvyagintsev)

30. 10. 2019, Praha

Something of a noir set in modern-day Moscow, this is an understated film that has been described as somber, grim--and remorseless. As the film follows a mismatched marriage and the children that are associated with it, a deeper picture of class resentment and the haves and have-nots of Russian society appears. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Lidovka na Iniciativu Za barem

26. 10. 2019, Praha

Klasická sobotní lidovka, kde se můžete dozvědět více o nově vzniklé skupině Za barem, dobře se najíst a přispět na zajímavý projekt. …(více)

Lidovka na Salé: Plněný bramborový knedlíky (na novej projektor)

2. 11. 2019, Praha

Bramborový knedlíky plněný směsí s uzeným tofu, se zelím bílým i červeným/špenátem a posypané cibulkou s robi. Polívečka a dezert. A za to všechno se složíme na novej projektor. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)