Anarchistická federace

Fénix v popelu

Zpráva o osvobozujícím rozsudku pro anarchisty obviněné v jednom z procesů operace Fénix.

antifenix

V pátek 22. září došlo k dlouho očekávanému okamžiku – Městský soud v Praze vynesl rozsudek v kauze Fénix, při níž byla obviněna pětice anarchistů a anarchistek z přípravy útoku na vlak s vojenskou technikou, případně z neoznámení této skutečnosti. K tomu ještě přibylo obvinění z přípravy útoku zápalnými lahvemi na policejní auta při vyklízení squatu Cibulka. Soud vynesl osvobozující rozsudek, i když se státní zástupce Pazourek navrhující dvanáctiletý trest pro obviněné, ihned odvolal. Soud uznal skutečnost, že celá policejní konstrukce má velké díry a předložené důkazy jsou nedostačující a zjevně selektivní ve smyslu neprůhlednosti role nasazených policejních agentů.

Kauza Fénix tak sice nekončí, ve hře jsou navíc další obvinění, přesto dostalo policejní sebevědomí v tomto vykonstruované procesu citelnou ránu. Nic to však nemění na dlouhých měsících, které byli nuceni někteří z obviněných prožít za mřížemi. Policie využila kauzu k šikaně mnoha aktivních antiautoritářů a antiautoritářek, hnutí se jí však touto represivní vlnou rozložit nepodařilo. To naopak úspěšně čelilo represím mnoha solidárními akcemi a sbírkami. Takže také u příležitosti vynesení rozsudku přišlo k budově soudu několik aktivistů a aktivistek, aby vyjádřili obviněným svou podporu a svůj názor na celý proces. Ten odrážel nápis na jejich transparentu, komentující, kdo je tu skutečný terorista: „Operace Fénix = státní terorismus! Státní zastupitelství, policie a soudy hrozí násilím, vyvolávají tím zděšení a strach u mnoha lidí, aby prostřednictvím toho dosáhly vlastních politických cílů. Takto se dopouštějí neakceptovatelného terorismu.“

Více se dočtete na stránkách AntiFénix, Deník Referendum nebo A2larm.


Verze pro tisk 25.9.2017 -bj-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)