Anarchistická federace

Bojujme za živé!

Proslov člena AF na pražském pietním setkání k událostem v Charlottesville

Všichni se tu jistě shodneme, že to, co se stalo v Charlottesville, je odporné a smutné a že se to nesmí opakovat. Jak to ale zajistit? Spoléhat se na stát a jeho policii by bylo krátkozraké. Stát nás totiž příliš často ujišťuje o tom, že on a jeho ochránci nemají problém náckům v podstatě sekundovat legální, ale rasistickou a autoritářskou politikou. Můžeme tedy něco udělat my sami?

Není to příjemná odpověď, ale pravdou je, že to něco nejen udělat můžeme, ale musíme.

Po sobotním útoku zveřejnila naše sesterská federace Black Rose prohlášení s názvem „Truchleme pro mrtvé, bojujme jako diví za živé“. Pod jeho název se můžeme podepsat. Společnost se ale bude dál propadat do nacionalismu a souvisejícího rasismu a autoritářství, pokud se nezbaví liberálního mýtu o tom, že fašisté a antifašisté jsou jen dvě vzájemně se bijící skupiny extremistů nebo že i fašisté mají mít možnost prosazovat své názory jako každý jiný.

Antifašismus je vždy především obrana. Obrana komunit, obrana hodnot lidskosti, obrana zcela konkrétních lidí ohrožených rasismem, sexismem, homofobií, transfobií či nesčetnými dalšími projevy nenávisti autoritářů k životu a svobodě.

A pokud mluvíme o rasistech a náccích, označujme je pravým jménem. Čas pro eufemismy je pryč a zvlášť teď po smrti Heather Heyerové se stává nehorázným schovávání staré známé nenávisti a protofašismu za slova jako vlastenectví, obrana tradičních hodnot a tak dále. Například včerejší facebookové mlžení českého „zaručeně nenáckovského“ Bloku proti islamizaci a vykreslování agresivních nácků v Charlottesville jako obětí Antify a afroamerických aktivistů mluví samo za sebe!

Víme tedy, že nácky a jejich kámoše z populistické pravice musíme zastavit právě my všichni. Svojí akcí, svojí solidaritou, organizací zdola a nekompromisní obranou našich komunit, obranou sebe navzájem.

Dnes se scházíme nejen proto, aby jméno Heather Heyerové znělo dál v našich bojích, ale i proto, aby si jej dobře zapamatovali ti, proti kterým stojíme. Uděláme totiž vše pro to, aby krev Heather Heyerové prolitá v Charlotesville byla počátkem jejich konce.

No pasaran!


Píšou jinde

Podporujeme