Anarchistická federace

Bojujme za živé!

Proslov člena AF na pražském pietním setkání k událostem v Charlottesville

Všichni se tu jistě shodneme, že to, co se stalo v Charlottesville, je odporné a smutné a že se to nesmí opakovat. Jak to ale zajistit? Spoléhat se na stát a jeho policii by bylo krátkozraké. Stát nás totiž příliš často ujišťuje o tom, že on a jeho ochránci nemají problém náckům v podstatě sekundovat legální, ale rasistickou a autoritářskou politikou. Můžeme tedy něco udělat my sami?

Není to příjemná odpověď, ale pravdou je, že to něco nejen udělat můžeme, ale musíme.

Po sobotním útoku zveřejnila naše sesterská federace Black Rose prohlášení s názvem „Truchleme pro mrtvé, bojujme jako diví za živé“. Pod jeho název se můžeme podepsat. Společnost se ale bude dál propadat do nacionalismu a souvisejícího rasismu a autoritářství, pokud se nezbaví liberálního mýtu o tom, že fašisté a antifašisté jsou jen dvě vzájemně se bijící skupiny extremistů nebo že i fašisté mají mít možnost prosazovat své názory jako každý jiný.

Antifašismus je vždy především obrana. Obrana komunit, obrana hodnot lidskosti, obrana zcela konkrétních lidí ohrožených rasismem, sexismem, homofobií, transfobií či nesčetnými dalšími projevy nenávisti autoritářů k životu a svobodě.

A pokud mluvíme o rasistech a náccích, označujme je pravým jménem. Čas pro eufemismy je pryč a zvlášť teď po smrti Heather Heyerové se stává nehorázným schovávání staré známé nenávisti a protofašismu za slova jako vlastenectví, obrana tradičních hodnot a tak dále. Například včerejší facebookové mlžení českého „zaručeně nenáckovského“ Bloku proti islamizaci a vykreslování agresivních nácků v Charlottesville jako obětí Antify a afroamerických aktivistů mluví samo za sebe!

Víme tedy, že nácky a jejich kámoše z populistické pravice musíme zastavit právě my všichni. Svojí akcí, svojí solidaritou, organizací zdola a nekompromisní obranou našich komunit, obranou sebe navzájem.

Dnes se scházíme nejen proto, aby jméno Heather Heyerové znělo dál v našich bojích, ale i proto, aby si jej dobře zapamatovali ti, proti kterým stojíme. Uděláme totiž vše pro to, aby krev Heather Heyerové prolitá v Charlotesville byla počátkem jejich konce.

No pasaran!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)