Anarchistická federace

Bojujme za živé!

Proslov člena AF na pražském pietním setkání k událostem v Charlottesville

Všichni se tu jistě shodneme, že to, co se stalo v Charlottesville, je odporné a smutné a že se to nesmí opakovat. Jak to ale zajistit? Spoléhat se na stát a jeho policii by bylo krátkozraké. Stát nás totiž příliš často ujišťuje o tom, že on a jeho ochránci nemají problém náckům v podstatě sekundovat legální, ale rasistickou a autoritářskou politikou. Můžeme tedy něco udělat my sami?

Není to příjemná odpověď, ale pravdou je, že to něco nejen udělat můžeme, ale musíme.

Po sobotním útoku zveřejnila naše sesterská federace Black Rose prohlášení s názvem „Truchleme pro mrtvé, bojujme jako diví za živé“. Pod jeho název se můžeme podepsat. Společnost se ale bude dál propadat do nacionalismu a souvisejícího rasismu a autoritářství, pokud se nezbaví liberálního mýtu o tom, že fašisté a antifašisté jsou jen dvě vzájemně se bijící skupiny extremistů nebo že i fašisté mají mít možnost prosazovat své názory jako každý jiný.

Antifašismus je vždy především obrana. Obrana komunit, obrana hodnot lidskosti, obrana zcela konkrétních lidí ohrožených rasismem, sexismem, homofobií, transfobií či nesčetnými dalšími projevy nenávisti autoritářů k životu a svobodě.

A pokud mluvíme o rasistech a náccích, označujme je pravým jménem. Čas pro eufemismy je pryč a zvlášť teď po smrti Heather Heyerové se stává nehorázným schovávání staré známé nenávisti a protofašismu za slova jako vlastenectví, obrana tradičních hodnot a tak dále. Například včerejší facebookové mlžení českého „zaručeně nenáckovského“ Bloku proti islamizaci a vykreslování agresivních nácků v Charlottesville jako obětí Antify a afroamerických aktivistů mluví samo za sebe!

Víme tedy, že nácky a jejich kámoše z populistické pravice musíme zastavit právě my všichni. Svojí akcí, svojí solidaritou, organizací zdola a nekompromisní obranou našich komunit, obranou sebe navzájem.

Dnes se scházíme nejen proto, aby jméno Heather Heyerové znělo dál v našich bojích, ale i proto, aby si jej dobře zapamatovali ti, proti kterým stojíme. Uděláme totiž vše pro to, aby krev Heather Heyerové prolitá v Charlotesville byla počátkem jejich konce.

No pasaran!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Brno

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

Demonstrace - Podpořte anarchisty vězněné v Rusku

27. 2. 2020, Praha

Solidární akce s odsouzenými z kauzy Síť. …(více)

1+6+1. narozeniny Salé

6. 3. 2020, Praha

Každé hnutí potřebuje fyzický prostor. Salé nám ho nabízí už několik let. Důvod k oslavě. Živá hudba garantována v Bike_Jesus na Štvanici …(více)

Benefit na podporu politických vězňů v ruské kauze Síť

6. 3. 2020, Hradec Králové

Koncert na podporu ruských anarchistů odsouzených k dlouholetým trestům …(více)

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)