Anarchistická federace

Na památku oběti ze Charlottesville

Teroristický útok neonacisty ve Spojených státech vedl k vlně antifašistických shromáždění.

Heather Heyer

Když v sobotu proběhly sociálními sítěmi fotografie z Charlottesville ve Virginii zachycující stovky nácků s pochodněmi a napadající hrstku studentů, která se jim postavila, člověk pocítil strach i vztek. Pro padesátitisícové americké město hostící nedobrovolně během víkendu spektakulární ultrapravicové akce „Unite the Right“ tou dobou ale peklo teprve začínalo.

Druhý den v Charlottesville začal hemžením stovek nácků vyzbrojených tyčemi, štíty a pepřovými spreji a chráněných paramilitantním oddílem v maskáčích s palnými zbraněmi. Antifašistům bylo zřejmé, že půjde do tuhého, a střety vypukly poměrně záhy. K překvapení rasistů se ale ukázalo, že antifašisté, ač v menšině, jsou schopni se nejen ubránit, ale také zahnat onu změť neonacistů, „alt-right“ trollů, členů Ku-Klux-Klanu a Trumpových fandů na útěk v krvi a oblacích pepřového spreje. Neuvěřitelné nasazení antifašistů a anarchistů (s oporou skupiny antirasistů ze skupiny Redneck Revolt ozbrojených útočnými puškami) v ulicích a ochota pokračovat v akcích i přes mnohá zranění v průběhu dne překlopilo poměr sil.

Zničehonic ale do davu antifašistů a levicových protestujících vjelo plnou rychlostí osobní auto. Smetlo asi dvacet lidí, než narazilo do jiných zaparkovaných aut – načež okamžitě vycouvalo. Na ulici zůstala po bleskovém útoku ležet řada těžce zraněných, kterým se ihned rozběhli na pomoc zdravotníci přítomní na demonstraci. Ti poskytovali první pomoc až do příjezdu záchranky.

Přesto se nepodařilo zachránit všechny. Zraněním podlehla Heather Heyerová, dvaatřicetiletá levicová aktivistka, odborářka a antirasistka.

Zatímco antifašisté z Charlottesville vyháněli zbytek nácků a někteří pravičáci se nechali v naprostém chaosu zajistit při pošťuchování s policií, zpráva o útoku se rozletěla internetem do celého světa a ještě ten den se odehrálo několik solidárních akcí. Jako řidič auta použitého jako zbraň byl identifikován James Fields – mladý nácek zachycený na videích na předchozí akci krajní pravice a vyfotografovaný nedávno se štítem a členy neonacistické organizace Vanguard America.

Solidární akce v největší síle propukly ale až v dalších dnech. Solidaritu s obětí útoku veřejně vyjádřili antifašisté nejen na desítkách míst ve Spojených státech, ale například i ve Švýcarsku, Dánsku či na Slovensku. Výjimkou nebyla ani Praha, kde jsme se sešli v pondělí večer na náměstí Kinských na solidární akci svolané Iniciativou Ne rasismu.

Zatímco se pomalu šeřilo, u fontány na náměstí se shromáždila asi stovka lidí. Někteří nesli pikety, objevily se i dva transparenty. Pomník padlým v bojích za osvobození Prahy, kvůli kterému jsme se sešli právě na náměstí Kinských, rychle obklopily svíčky zapálené kolem podobizny zavražděné Heather Heyerové. Atmosféra byla vážná a nerušili ji ani kolemjdoucí, kteří se zastavovali, aby zjistili, co se děje, ani několik policajtů v rozích prostranství.

Po krátkém úvodu a minutě ticha přišly na řadu projevy. Zástupkyně Iniciativy Ne rasismu, Iniciativy Hlavák a Žen 365 se v projevu shodly, že naší odpovědí na fašistický terorismus musí být akce a solidarita. Řečník z Anarchistické federace doplnil, že v boji proti krajní pravici je nezbytné, aby se společnost zbavila liberálního mýtu o tom, že fašisté a antifašisté jsou jen dvě vzájemně se bijící skupiny extremistů, stejně jako není možné přijímat obraz protofašistů a fašistů coby vlastenců a obránců „tradičních hodnot“, který se o sobě snaží vytvořit.

Akce skončila v pietní atmosféře. U Pomníku padlým zůstaly desítky svíček zapálených za Heather Heyerovou a v nás všech odhodlání pokračovat v boji, při kterém ona zemřela. Truchlíme za mrtvé, bojujeme za živé!


 

Zdroje:
https://crimethinc.com/podcast/56
https://itsgoingdown.org/reportback-charlottesville/
https://itsgoingdown.org/charlottesville-triumph-tragedy-struggle-fascism/
https://itsgoingdown.org/one-dead-charlottesville-right-can-kill-us-now/

Související odkaz:
Fotogalerie: Truchleme za mrtvé, bojujme za živé!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Festival na podporu squatu Klinika v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore …(více)

Benefiční matinée : Rhytms of Resistance

28. 9. 2019, Brno

Odpoledne na podporu brněnského "sambabandu". Hudba, jídlo, bubnovací workshop …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

1. 10. 2019, Brno

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

3. 10. 2019, Liberec

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Peter Gelderloos: Anarchie funguje. Příklady anarchistických myšlenek v praxi

4. 10. 2019, Tábor

U příležitosti českého vydání své knihy Anarchie funguje přijede do ČR její autor a promluví o příkladech anarchických společností v minulosti i současnosti. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)