Anarchistická federace

Francie po prezidentských volbách

Macron ještě nezačal, a už ho nemají rádi.

Zatímco v Česku si lidé vyjdou do ulic jako komparz mocenských bojů a myslí si, že když se dva perou o moc, je jeden padouch a druhý hrdina, ve Francii neprivilegovaní dávno vědí, že volba mezi horším a ještě horším zlem jim nic dobrého nepřinese. Vítězství bankéře Macrona nad fašistkou Le Penovou neslavili. Okamžitě po Macronově vítězství začali v ulicích dávat najevo svůj odpor vůči antisociálním reformám, které reprezentuje.

Hned 7. května v Paříži asi tři sta lidí v černém protestovalo po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, policie použila slzný plyn a skoro polovinu jich zadržela.

Ve Štrasburku demonstranty požadující, aby Macron do funkce ani nenastoupil, napadla policie a opět se zatýkalo. Skandovala se tu hesla proti fašistům a kapitalistům.

V Montpellier blokovala necelá stovka lidí tramvajové trasy. Protestovalo se také v Bordeaux, Lyonu, Poitiers a dalších městech.

V pondělí 8. května protesty pokračovaly. Studenti i odboráři vyšli do ulic s ujištěním, že budou proti tržním reformám Macrona rozhodně vystupovat.

V Paříži prošel pochod asi 1500 demonstrantů z náměstí Republiky na náměstí Bastily. Policie zadržela desítky lidí. Ten den se protestovalo také v Nantes, Lyonu, Grenoblu a Štrasburku. 

 


12.5.2017 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme