Anarchistická federace

Francie po prezidentských volbách

Macron ještě nezačal, a už ho nemají rádi.

Zatímco v Česku si lidé vyjdou do ulic jako komparz mocenských bojů a myslí si, že když se dva perou o moc, je jeden padouch a druhý hrdina, ve Francii neprivilegovaní dávno vědí, že volba mezi horším a ještě horším zlem jim nic dobrého nepřinese. Vítězství bankéře Macrona nad fašistkou Le Penovou neslavili. Okamžitě po Macronově vítězství začali v ulicích dávat najevo svůj odpor vůči antisociálním reformám, které reprezentuje.

Hned 7. května v Paříži asi tři sta lidí v černém protestovalo po vyhlášení výsledků prezidentských voleb, policie použila slzný plyn a skoro polovinu jich zadržela.

Ve Štrasburku demonstranty požadující, aby Macron do funkce ani nenastoupil, napadla policie a opět se zatýkalo. Skandovala se tu hesla proti fašistům a kapitalistům.

V Montpellier blokovala necelá stovka lidí tramvajové trasy. Protestovalo se také v Bordeaux, Lyonu, Poitiers a dalších městech.

V pondělí 8. května protesty pokračovaly. Studenti i odboráři vyšli do ulic s ujištěním, že budou proti tržním reformám Macrona rozhodně vystupovat.

V Paříži prošel pochod asi 1500 demonstrantů z náměstí Republiky na náměstí Bastily. Policie zadržela desítky lidí. Ten den se protestovalo také v Nantes, Lyonu, Grenoblu a Štrasburku. 

 

12.5.2017 Zahraniční sekretariát AF

Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

7. narozeniny INR

28. 5. 2017, Praha

Na minovém poli posilujícího postfašismu, národoveckého antifeminismu a všeprostupujícího neoliberalismu se snažíme vyhýbat všem nástrahám, které jsou zároveň motivací pokračovat dál. Stárneme s grácií a do krásy! …(více)

SOL!S: Otevřená schůzka a promítání

31. 5. 2017, Praha

Pražská solidární síť pořádá další otevřené setkání se svými příznivci. Tentokrát si pustíme krátký dokumentární film o stávce v belgické zbrojovce, kde se dělníci pod heslem "za stejnou práci, stejné platy" dožadovali rovných příležitostí.

Seberte pár týpků v černym

6. 6. 2017, Praha

Jeden z účastníků loňské demonstrace proti setkání nacionalistů přijde povyprávět o své zkušenosti se zadržením při jednom z taktických manévrů policie, který se používá k převzetí kontroly nad skupinou demonstrujících. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací

web Nakladatelstvi Anarchisticke federace

Podporujeme

Benefice Pro Kliniku!

2. 6. 2017, Praha

Benefiční večer na podporu komunitního centra, možná nějakej ten křest, oslava života, veganské hody a možná i nějakej blešák. Více informací již velmi brzy. …(více)

Klimakemp benefit

7. 6. 2017, Praha

Gattaca / Láje / Or / Výtěžek jde na organizaci Klimakempu. Krom toho je možné podpořit zapojením do jeho příprav nebo vyrazit na konci června na sever a zúčastnit se. Bude to krásné. …(více)

Bezpeněžní zóna

18. 6. 2017, Praha

Bezpeněžní zóna na Kostnickém náměstí …(více)

Klimakemp 2017

21. 6. 2017, Most

Vy jste také limity. Pojeďte s námi na KLIMAKEMP. …(více)