Anarchistická federace

Stafáž v ulicích

Pár postřehů účastníka pražské demonstrace proti Babišovi

Když se začala po Facebooku šířit zpráva o demonstraci, která měla proběhnout ve středu 10. května pod názvem „Proč? Proto!“, zaujalo mě, že není pořádána žádnou politickou stranou a je zřejmě otevřená všem, kteří vidí jako problematické působení Andreje Babiše. S pár kamarády z Anarchistické federace jsme se rozhodli sami za sebe na demonstraci zavítat s vlastním pohledem na Babiše, který zdaleka přesahuje jeho osobu.

Babiš se stal zároveň odrazovým můstkem pro květnové číslo nástěnných novin A3. Ty se zpravidla snaží na aktuálních tématech jednoduchou formou představit anarchistický pohled na věc. Není tedy divu, že Babiš je zde zarámován do širšího kontextu fenoménu, kdy miliardáři dávají najevo, že už vlastně k ničemu nepotřebují třídu profesionálních politiků, které částečně vyživují, aby prosazovali jejich zájmy. A ukazuje, že politici cítí ohrožení a začínají kopat kolem sebe, protože nechtějí být vyšoupnuti z dobře šlapajícího podniku, který se nazývá buržoazní demokracie.

A tak jsme vyzbrojeni několika stovkami „átrojek“ v letákové podobě vyrazili na šestou na pražský Václavák. Tady už bylo několik tisíc lidí, připravené pódium, ozvučení a kousek od akce petiční stánky dvou prezidentských kandidátů. Horáček tu měl „shodou náhod“ autogramiádu. Složení účastníků bylo rozmanité, i když skoro polovinu tvořili takoví ti pravicoví pražští liberálové, co by na Hradě nejraději viděli Jeho Excelenci hraběte Schwarzenberga. Byli tu ale i lidé ze subkultur, zelení, mladí socdemáci, idealisté.cz, členové SocSolu a také několik anarchistů a anarchistek s černo-rudými prapory přes ramena. Na jedné z cedulí se objevilo heslo z našeho webu: „Babiš je jen špička ledovce. Oligarchie = kapitalismus“. Transparent na třech tyčích v ruku socialistů a anarchistů hlásal: „Vyvlastnit Agrofert! A Bakalu, Horáčka, Kellnera…“ Jinak se většina transparentů a cedulí, které byly k vidění, věnovala osobám Babiše a Zemana, jako kdyby to byli jen oni dva, kdo brání ostatním ve spokojeném životě.

Rozdali jsme „átrojky“, ale je třeba říci, že nám je někteří pravičáci při zjištění, že jde o kritiku kapitalismu, vraceli. A někteří „demokrati“ se ohrazovali velmi intolerantně. No, asi jsme velcí hipíci, když respektujeme na takovýchto akcích pluralitu postojů, i když z některých by jeden blil. Není pak moc jasné, co tihle lidé proti Babišovi mají. Vlastně ano. Během demonstrace jsem došel k poznání, že pro tuhle sortu lidí je na Babišovi odpudivé, že to tak nějak válí se Zemanem, který ve volbách vypekl knížete (při volání po odchodu Zemana se už demokracií a volbami nezaštiťovali). A potom to, že kazí ono demokratické pozlátko, kterým je kapitalismus ověnčen a které pomáhal tak úspěšně budovat Václav Havel. Vždyť to byl právě on, kdo dával morální punc době, známé dnes jako „Klausova divoká transformace“ a jejímž dítětem je i ten nenáviděný Babiš.

V polovině shromážděného davu nebylo vůbec slyšet, nebo alespoň rozumět, co se povídá na pódiu. Další ozvučení pak bylo až u stánků prezidentských kandidátů. Když jsem se ale později dostal trochu blíž k pódiu, zjistil jsem, že jsem asi zas o tolik nepřišel. Zaznamenal jsem výčitky, že Zeman někdy v roce 2003 nepodal ruku Klausovi, když ten ho porazil v prezidentském klání. Často se opakovalo téma elektronické evidence tržeb způsobem, jako kdyby Babiš ohledně této věci svým jedním hlasem převálcoval celý parlament. Dozvěděl jsem se, že za neutěšený stav mohou ti, kdo programově nechodí k volbám. Tedy i já. Pak nám bylo z pódia sděleno, že naším největším problémem je, že jsme se za skoro 30 let nevypořádali s komunismem. Tenhle nesmysl, co byl irelevantní už rok po pádu bolševika, dokáže tedy ještě dnes někdo brát jako původ všeho špatného. Tihle podivíni by měli někdy vyrazit mezi obyčejné lidi a zeptat se jich, zda si opravdu myslí, že je jejich prekérní postavení zaviněno nějakými komunisty a estébáky. I když existují i chytráci, co nám zas tvrdí, že za to můžou uprchlíci a muslimové.

Po hodině a půl projevů, které bylo těžké vstřebávat, a pokud nejste naladěni na tuhle notu, tak i snášet, bylo slavnostně oznámeno, že podle policejních odhadů se akce účastní 25 až 30 tisíc lidí. Cože? Nejenže to bylo hodně přestřelené, i kdyby se do toho započítali všichni ti turisti, co se tam motali, otázka je spíš, proč fízlové takhle přehání, když jindy počty na demonstracích silně podhodnocují. Inu, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Není on náhodou Chovanec na kordy s Babišem? Když jsem se navíc ohlédl, zjistil jsem, že polovina lidí už na náměstí vůbec není a dav sahá sotva k prvnímu rohu. Napadlo mě, že vlastně vůbec nechápu, co mě tu ještě drží, když už se půlka účastníků raději rozutekla a proslovy asi nikdy neskončí.

Nemůžu si pomoct, ale musím rychle najít nějakou nálevnu a rychlým pivem spláchnout pachuť sešlosti, které vůbec nevadí, že systém jako takový je na hovno, jen by chtěli, aby se na ně z Hradu někdo bodře usmíval, slovem pohladil a jede se dál. Celá akce tak na mě dělala dojem stafáže u „grilování Babiše“, které probíhá v parlamentu. Jako anarchisté a anarchistky jsme (sice v malém počtu) k tomu aspoň řekli své: Babiš je problém, protože systém je problém, a dokud se nezbavíme kapitalismu, nezbavíme se ani všech těch Babišů, a je jedno, jestli řídí jako firmu stát nebo firmu.


11.5.2017 -kl-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Queer, socialismus a umění

30. 4. 2018, Praha

Ve stejné době, kdy se začal Edward Carpenter angažovat v hnutí utopického socialismu, začal také psát o soudobé kultuře a umění a současně bojovat za emancipaci neheterosexuálních lidí. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme