Anarchistická federace

Orgasmus je víc než národ

Report z feministické akce proti náboženskému a nacionalistickému tmářství

Protidemo

V sobotu 22. dubna prošel Prahou „Národní pochod pro život a rodinu“, na nějž zvaly reklamy už dlouho dopředu. Pořádala ho organizace Hnutí pro život s cílem přenést boj proti právu na potrat do ulic. Nepřekvapí, že tato bigotní platforma spolupracuje s různými ultrapravičáky, např. s iniciativou D.O.S.T. Na akci dorazila víc než tisícovka lidí, přičemž nejpočetnější zastoupení tu měly rodiny s dětmi, které byly do Prahy dovezeny až z Moravy. S božím požehnáním vyrazili kolem druhé z Klárova s transparentem, na němž stálo „Kde jsou děti, tam je život“. Těžko tím ale měli asi na mysli „nekřesťanskou“ situaci uprchlických dětí v maďarských koncentrácích či v improvizovaných táborech v Řecku, Srbsku či Francii. Že to s tím životem při „pochodu pro život“ nebude zas tak horké, naznačili církevní papaláši, když se nechali na Klárově fotit před náklaďákem „Řeznictví a uzenářství“ s vyobrazením výtvorů z rozemletých tkání živých tvorů. Arcičernoprdelník Duka se pak jasně vyslovil ve smyslu, že je třeba zakázat potraty, abychom se k nám nehrnuly pracovní síly, co se tady nenarodily.

Mladickou přitažlivost a dynamiku mělo pochodu dát angažování profesionální bubenické skupiny GrooveArmy, která paradoxně v loňském roce podpořila pražskou Prague Pride. Skupina pak napsala na svém FB profilu: „Najali nás a do telefonu nám řekli, že je to akce pro rodiny. Peníze nám poslali předem a ve smlouvách máme slušná storna. Rozhodně jsme nebyli nějak nadšení z dané situace… byli jsme v podstatě uvedeni v omyl.“ Takže o autenticitě některých stránek „národního pochodu“ můžeme mít oprávněné pochybnosti. Nepomohla ani rozdaná trička „Jsem kreativní, jsem pro život“, protože kreativitu aby tam jeden pohledal.

Na Mánesově mostě se stoupenci boží pravdy setkali s prvními protidemonstranty, kteří byli součástí feministické protiakce a dalo by se říci i provokace. Právě provokativní hesla dokázala strhnout žádanou pozornost. Na transparentech a cedulích feministek a feministů se skvěly nápisy „Bůh se dívá, když masturbuješ, a líbí se mu to“, „Nukleární rodina je nacionalistická konina“, „Bezpečný sex není hřích“ nebo „Orgasmus je víc než národ“. Papundeklové kříže doplňovala hesla „Ježíš měl dva táty“, „Klerofašisti ukřižovali Krista“ nebo „Bůh je trans“. A nechyběla ani nějaká ta duhová vlajka. Zpupné hochy a dívky však záhy odklidila z cesty policie. Tak alespoň skandovali „Klerofašismus – špína a hnus“. Toto heslo u některých účastníků ťalo do živého, například u postaršího praporečníka, který odpovídal „Antifašisti fuj“ a pak se přímo na kameru vyznal ze své fašistické orientace.

Po humbuku na mostě se pár desítek protidemonstrantů, včetně několika křesťanů, kteří spojují svou víru s láskou, nikoli s vylučováním kvůli etnicitě, vyznání či sexuální orientaci přesunulo a zopakovalo svůj pokus o blokádu. Za právo ženy na kontrolu svého života a těla, proti homofobii, nacionalismu a náboženské bigotnosti se semkli napříč ulicí 28. října, kde se podařilo „národní pochod“ za skandování nadčasového hesla „No pasaran“ zhruba na půl hodiny zablokovat. Po třetí policejní výzvě a několika aktech fyzického vychylování byli odpůrci pochodu zatlačeni do vchodu jedné z budov. Nastoupili i zakuklení těžkooděnci, kteří svými těžce oděnými těly bránili tomu, aby do světa tmářství proniklo světlo ze světa lásky pro každého. Procházející dav si tak mohl aspoň vyslechnout veselé skandování „Vaše děti budou jako my“, „Naše těla nejsou vaše starost“ nebo „Maso je vražda, potrat ne“. Někteří protidemonstranti pak následovali pochod až na Václavské náměstí, kde se pokoušeli s demonstranty komunikovat a rozdávali letáčky, na kterých mimo jiné stálo: „Rodina by měla být vystavěna hlavně na vzájemné lásce a porozumění, které přesahují hranice genderů a tradičních forem rodiny.“

Protiakce bezesporu splnila svůj účel a nedovolila konzervativcům, kteří by nám chtěli diktovat, jako se kdo máme cítit, koho milovat a jak nakládat se svým životem, přijít ten den s jedinou definicí rodinných vztahů. Feministky z kolektivu NemrAFKy shrnuly ve vyjádření na svém blogu smysl protiakce stručně a jasně: „Hnutí pro život je možná marginální organizace, ale lidem a organizacím, co chtějí omezovat naši svobodu, nemůžeme jen tak přenechávat veřejný prostor.“

Související odkazy:
Bůh se dívá když masturbuješ, a líbí se mu to
Fotoreport: „Ježíš měl dva táty“


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Ohnivá lidovka pro ABC

31. 8. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně (tentokrát poněkud pálivá) na Salé …(více)

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)