Anarchistická federace

Knockout ve čtvrtém kole

Report ze čtvrtého soudního líčení v policií vymyšlené kauze Fénix

antifenix

Když jen pár dní před soudním stáním u Městského soudu v Praze vyšel v Lidových novinách článek „Aktivista soudí aktivisty“ o přísedícím soudci z lidu Petru Blahušovi, dotyčný jistě netušil, jak načisto to utne jeho snahu o odsouzení našich přátel. A proč ten povyk? Stačilo se podívat na Blahušův facebookový profil, aby bylo člověku hned jasno.

Tento bývalý pracovník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ – stejná organizace, která stojí za operací Fénix) kromě virálů, skautských akcí, dezinformačních článků, rasistických a sexistických nesmyslů sdílel i své názory na celý případ a na právní definici pojmu terorismus, se kterým se ve Fénixu tak vesele operuje. A tak tentokrát i nepříliš slovutná česká justice zasáhla a na základě námitky obhajoby poslala Blahuše – byť zatím nepravomocně – k čertu. Na bývalém přísedícím je pikantní i to, že se jedná o přispěvatele dezinformačních Parlamentních listů zaměřeného na oslavování armády a militarismu. Však taky na soudní líčení přišel v khaki bundě s vlaječkou a nášivkou vojenské policie.

U soudu dokonce i zůstal, protože celé dopoledne zabralo zdlouhavé pouštění policejních odposlechů, ze kterých jsme se dozvěděli nejen to, co represivní složky označují za přípravu trestného činu, ale detailně i to, jak jeden z obviněných cestoval stopem nebo jak jiného překvapilo, že na polích už roste pšenice. Bylo to přesně tak důležité, jak to vypadá napsané – vůbec.

Situace se otočila před polednem, kdy obhajoba předložila obsáhlou písemnou námitku, jež ráno ještě nebyla k dispozici. Soudkyně tedy vyhlásila delší přestávku. Během ní rostlo napětí, které se dále stupňovalo při takřka třičtvrtěhodinovém zpoždění, jež odpolední část líčení nabrala. A když už konečně začala, byla opravdu svižná. Námitce se vyhovělo a Blahuš se tvářil poněkud nelibě.

Když odcházel, odcházely s ním pravděpodobně i dosavadní závěry dosavadní soudní anabáze, kterou museli obvinění anarchisté spolu s obhájci a kamarády absolvovat. Pokud se totiž proti výsledku námitky neodvolá úspěšně státní zástupce a Blahuš tak odejde, bude se podle soudkyně Hany Hrnčířové celý proces opakovat od začátku. To může znít povzbudivě, protože po pravici soudkyně už nebude sedět nacionalista předem rozhodnutý naše přátele zavřít. Ale kdo ví. Na druhou stranu všechny obviněné v této kauze čeká náročná a únavná procedura s nejistým výsledkem ještě jednou.

Ať tak či tak, za obviněnými z kauzy Fénix jednoznačně stojíme, a pokud budou muset opět k soudu, budeme tam s nimi.

 

Související odkaz:
Přísedící v kauze Fénix byl vyloučen pro podjatost


Verze pro tisk 24.4.2017 -vi-

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)