Anarchistická federace

Podporu Larise!

Pražská solidární síť SOL!S vyzývá k podpoře Larisy Sergejevové v její snaze domoci se nevyplacené mzdy.

stop okradani

V polovině března informovala Pražská solidární síť SOL!S o případu paní Larisy Sergejevové, která od 11. do 31. května 2016 uklízela kanceláře jedné firmy v Běchovicích. Tuto práci, údajný záskok za jinou uklízečku, jí zajistila slečna Oxana a přislíbila dohodu o provedení práce. Dohody se však Larisa nedočkala a Oxana téměř nereagovala na telefonáty. Kvůli docházejícím čistícím prostředkům se paní Larise přes firmu, kde uklízela, podařilo s Oxanou spojit. Ta jí mj. sdělila, že svoji mzdu neuvidí. Když se ohradila, že se bude bránit, slyšela na druhé straně jen: „No zkuste to. My se ničeho nebojíme.“ Larisa měla dostat 6585 Kč (5625 Kč za odvedenou práci a 960 Kč jízdného).

Na konci září 2016 na doporučení své známe kontaktovala Larisa se svým problémem SOL!S. Společně zjistili, pro koho konkrétně byl úklid prováděn a že tato firma měla smlouvu na úklid se společností ISS Facility Services s. r. o. Následně na tomto příkladu rozkryly způsob nabírání pracovní sil. Úklidová firma má zakázku od nějakého objednatele a místo toho, aby na ni nasadila své kmenové zaměstnance, využívá služeb headhunterů, kteří pracovní sílu na konkrétní místo seženou. Poté co je práce odvedená, objednavatel platí přímo firmě sjednanou částku peněz. Ta zaplatí část peněz headhunterovi a teprve ten pak platí ještě menší část tomu, kdo práci skutečně odvedl. Když mu nezaplatí, nic se zpravidla nestane, protože neexistuje žádná dohoda, jde o práci načerno a poškození jsou cizinci, u nichž se předpokládá, že se nedokážou a nebudou bránit. Případ paní Larisy není rozhodně ojedinělý.

Členové a členky SOL!S spolu s Larisou tedy vyrazili na adresu sídla ISS, kde předali dopis s požadavkem na zaplacení dlužné mzdy. Odpověď, kterou obdrželi, jim ukázala další dílek zmíněné praxe. ISS totiž nevyužívá headhuntery přímo a odkázala na firmu Service express, s. r. o., z Teplicka coby subdodavatele služeb. Oxana prý navíc pro společnost Service express již nepracuje. SOL!S nepřistoupila na hru o přesouvání zodpovědnosti a rozhodla se tlačit na ISS, tedy společnost, která z naznačeného systému okrádání pracujících těží. Pražská solidární síť tedy jako další krok zveřejnila v češtině a ruštině výzvu, aby se jí přihlásili další lidé, kteří byli tímto způsobem okradeni o odměnu za odvedenou práci.

V první půlce dubna odeslala SOL!S firmě ISS Facility Services otevřený dopis, v kterém jí po dosavadních neúspěšných pokusech sděluje: „Jelikož stále nedošlo k vyplacení dlužné částky, pražská solidární síť SOL!S s vámi vstupuje do otevřeného sporu a tímto vás vyzývá k aktivnímu řešení nastalé situace. Požadujeme, aby došlo k vyplacení této dlužné částky v co nejkratší době. V jiném případě budeme nuceni přejít k dalším krokům.“

Pokud se vám nelíbí, jakým způsobem jsou pracující lidé okrádáni o slíbené mzdy, můžete se zapojit i vy do kampaně na podporu paní Larisy v jejím boji za vyplacení dlužné částky. Můžete tak učinit například odesláním protestního mailu firmě ISS, který vyjádří váš nesouhlas s jejími praktikami. Můžete použít následující vzor e-mailu:

Podporuji bývalou pracovnici ISS Facility Services s. r. o.
Připojuji se k protestu proti vedení firmy ISS Facility Services s. r. o., jejíž subdodavatel, kterého si firma ISS najala, odmítá vyplatit dlužnou odměnu ve výši 5625 Kč za odvedenou práci a 960 Kč jízdného bývalé pracovnici Larise Sergejevové.
Za vyřešení nastalé situace považuji zodpovědné vedení firmy ISS. Dokud nebude odměna vyplacena, budu o tomto případě informovat co nejvíc lidí. Urovnejte tedy tento spor zajištěním zasloužené odměny osobě, která se podílela na zisku firmy ISS. Tímto vyjadřuji svou podporu kampani, jejímž cílem je vyplacení dlužné odměny Larise Sergejevové.

E-mail zašlete na adresy, které najdete ZDE. V kopii ho prosím odešlete také na kontakt pražské solidární sítě: solispraha[a]riseup.net.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)